Banka ve Krediler

10.000 TL Sermaye İle Ne İş Yapılır?

10.000 TL Sermaye İle Ne İş Yapılır?
  • 11 Kasım 2017
  • 10.000 TL Sermaye İle Ne İş Yapılır? için yorumlar kapalı

İş yaşamına katılmak isteyenlerin eğer cebinde bir 10 bin TL varsa, bu rakam öyle küçümsenecek bir rakam sayılmamalıdır. Özellikle devletin genç girişimcilere sağladığı hibe kredileri yanında bir de elinde 10 TL bulunduran kişiler birçok işe adım atabilirler. Önemli olan biraz cesaretli olmak ama fazlası ile istekli olmak ve başaracağına inanmaktır.

Ancak herşeye rağmen gereksiz riskler almamak gerekir. Çünkü elinde 10 bin TL olan ve ne iş yapmalıyım arayışında olan girişimciler için bu kadar sermaye ile büyük yatırımlar yapılamaz.

Ancak bu rakam küçük yatırımlar için yeterli olsa da ilk aylarda yüksek bir beklenti içinde de olmamak gerekir. Bu nedenle yapılacak iş kolunda biraz bilgili olmak, riskleri iyi değerlendirmek, ucuz kahramanlıklar yapmamak ve sağlam bir iş planı yaparak işe girişmek gerekir. Bu kadar küçük bir sermaye ile girişimcinin hata yapma lüksü yoktur.

Aşağıda 10 bin TL sermaye ile neler yapılabileceği konusunda bir fikir paylaşılmaktadır. Bunlardan biri girişimci için umut olabilir.

Devletin Hibe Kredilerinden Yararlanmak
Her yıl devlet, genç ve sermaye problemi yaşayan girişimcilere destek olmak üzere geri dönüşsüz kredi vermektedir. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı, bu durumdaki girişimcilere yeni iş fikirlerini desteklemek amacı ile kurulacak işyerinin kuruluş giderlerini, makina ve ekipman giderlerini ve diğer gerekli işletme giderlerini karşılamak için 50 bin TL hibe kredisi vermektedir.

Bu hibeden yararlanabilmek için açılacak eğitimleri tamamlamak ve ikna edici bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’e sunmak gerekiyor. Devlet hem işsizliği önlemek hem de genç girişimcilere destek olmak adına önemli bir iş yapmaktadır.

Devletin Sıfır Faizli Kredilerinden Yararlanmak
Yukarıda açıklanan hibe kredilerine benzer şekilde yine KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında, genç ve sermaye problemi yaşayan girişimcilere, kurulacak işyerinin kuruluş giderlerini, makina ve ekipman giderlerini ve diğer gerekli işletme giderlerini karşılamak amacı ile 100 bin TL sıfır faizli destek kredisi vermektedir. Bu krediden yararlanmak için de açılacak eğitimleri tamamlamak ve gerçekçi bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’e sunmak gerekmektedir.

Bankalardan Düşük Faizli Kredi Kullanmak
Bir alternatif de bankalardan ve finans kuruluşlarından düşük faizli kredi kullanmaktadır. Bugün birçok banka işyeri açmak isteyen ve sermayesi az olan girişimcilere, yapmak istedikleri faaliyet alanına bağlı olarak düşük faizli kredi vermektedir. Hatta KOSGEB ile protokol imzalayan bankalar sıfır faizli kredi bile vermektedir. Bu çerçevede olmak üzere Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası gibi kamu bankaları yanında Akbank, Denizbank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası, QNB Finansbank ve Yapı ve Kredi Bankası KOSGEB ile protokol yapmışlardır.

Bu şekilde söz konusu bankalar küçük ve orta ölçekli işletmelere en fazla 50 bin TL sıfır faizli kredi vermektedir. Ellerindeki 10 bin TL sermaye ile ne iş yapmalıyım diye kafa yoran girişimciler için bu büyük bir imkandır. En fazla 36 ay için verilen bu kredinin faiz ödemesi yoktur. Üstelik kredinin kullanıldığı ilk yıl içinde bir geri ödeme de olmayacaktır. Geri ödemeler ikinci yıldan başlayacak ve taksitler üçer aylık dönemler halinde ve eşit olarak ödenecektir.

Ne İş Yapılabilir?
10 bin TL sermayesi olan girişimciler eğer yukarıda açıklanan hibe kredilerinden veya sıfır faizli veya düşük faizli kredilerinden yararlanacak olursa, yapılacak en güzel başlangıç, bir bayilik almaktır. Bugün isim hakkı karşılığında hiç para talep etmeyen ve tanınırlığını ve yaygınlığını arttırmak isteyen birçok işletme bulunmaktadır. Girişimcinin ilgi alanı doğrultusunda bunlardan biri ile temasa geçilirse, bu iyi bir başlangıç olabilir. Bayi olmanın en güzel tarafı, hazır bir müşteri potansiyelinden yararlanmaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ