Banka ve Krediler

2. El Kredili Araba Kampanyaları Hakkında Genel Bilgiler

2. El Kredili Araba Kampanyaları Hakkında Genel Bilgiler

Araç sahibi olmak isteyenler için önlerinde iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki araç satış galerisine gidilerek buradan sıfır araç almaktır. Bu seçenekte alınan araçlar sıfır olduğu için fiyatları da buna göre yüksektir. Bundan dolayı bu araçları genellikle maddi durumu daha iyi olan kişiler almaktadır. Araç almak isteyenler için bir diğer seçenek ise ikinci eldir. İkinci el araçların fiyatları çok daha uygun seviyelerde olup insanların ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Çok daha uygun fiyatlara daha yüksek model alabilmek mümkün olması da insanları ikinci el arabalara yönlendiren bir başka nedendir. İkinci el arabalara olan ilginin artması, bu araçlar için de kampanyalar düzenlenmesine neden olmuştur. 2 El kredili araba kampanyaları sayesinde insanlar çok daha uygun ödeme seçenekleri ile araba alma fırsatı yakalamaktadır.

2 El kredili araba kampanyaları genellikle ikinci el satan büyük galeriler tarafından yapılmaktadır. Bu galerilerin bazıları bankalarla anlaşma sağlayarak müşterilerine uygun faiz oranları ile kredi vermektedir. Bu tür kampanyalardan yararlanmak için genellikle bir miktar peşinat vermek gerekmektedir. Oto galerileri peşinat konusunda da müşterilerine farklı seçenekler sunabilmektedir. Aracın toplam fiyatının belli oranı kadar peşinat talep edip geriye kalan borcu eşit taksitlere bölerek araçlarını satmaktadırlar. Müşteriler, kendi bütçe durumlarına göre söz konusu seçeneklerden bir tanesine yönelmekte ve uygun kredi seçeneğinden yararlanarak aracı almaktadır. Müşterilerin ödemiş oldukları peşinat miktarına göre geriye kalan taksitlerin miktarları değişmektedir. Ödenen peşinatın yüksek olması müşterilerin daha düşük taksitlerle aracı alacakları anlamına gelmektedir. Burada vadenin eşit olduğu durumlar göz önünde bulundurulmuş olup vade sayısı ödenecek taksit miktarını doğrudan etkilemektedir.

2 El kredili araba kampanyaları oto galeri haricinde finans kuruluşları tarafından da yapılmaktadır. Bazı bankalar ikinci el araç alımı için kredi sağlamaktadır. Fakat araç için alınacak kredi için bazı şartlar öne sürülmektedir. Bu şartlar genellikle anlaşmalı olan oto galerileri ile ilgili olmaktadır. Yani finans kuruluşları vermiş oldukları kredinin sadece anlaşmalı oto galerinden alınan araçlarda kullanılabileceğini belirtmektedir. Bu şart bütün kampanyalarda bulunmasa da bazı kampanyalarda böyle bir şart olduğu görülmektedir.

Kampanyalarda yukarıdaki durumların dışında vade ile ilgili bir takım düzenlemeler yapılabilmektedir. Vade genellikle belli bir süre ile kısıtlanabilmektedir. Bu süre 12 ay, 24 ay, 48 ay ya da daha farklı bir süre olabilmektedir. Bunlar dışında finans kuruluşlarının neredeyse tamamı ikinci el alınacak araçlar için sağlanacak olan kredide yaş sınırı koymaktadır. Yani 2 El kredili araba kampanyaları sadece belli bir yaşın altında bulunan araçlar için geçerlidir. Daha büyük araçları alan kişiler bu kredilerden yararlanamamaktadır.

2 El Kredili Araba Kampanyaları  ve Sunulan Fırsatlar

2 El kredili araba kampanyaları yılın her bölümünde düzenlenebilmektedir. Bundan dolayı bu kampanyalardan yararlanmak isteyen kişilerin yapılan kampanyaları ya da bankaları yakından takip etmeleri gerekmektedir. Bu kampanyaları düzenleyen bazı finans kuruluşları ve şartları şöyledir:

  • ALJ Finans: “Şimdi al 2018’de ödemeye başla” şeklindeki kampanyası ile müşterilerin dikkatini çekmeyi başaran kurumlardan bir tanesidir. ALJ Finans tarafından düzenlenen kampanyadan yararlanmak için anlaşmalı yerlerden ikinci el araç alınması gerekmektedir. Farklı yerlerden alınan araçlar için bu kampanya geçerli olmamaktadır. ALJ Finans tarafından düzenlenen kampanyadan yararlanmak için Xchange Toyota, Otoshops ve diğer anlaşmalı yerlerden araç almak gerekmektedir. Bunun dışında kampanyadan yararlanmak için alınan araçların 12 yaşından küçük olması gerekmektedir. ALJ Finans tarafından verilen kredilerin vadesi en fazla 48 ay olabilmektedir.
  • Koçfinans: İnsanların ikinci el araç almak için kredi kullanabileceği yerlerden bir tanesi de Koçfinans’tır. Koçfinans anlaşmalı yerlerden alınan ikinci el araçlar için kredi desteği sağlamaktadır. Kredi kullanabilmek için istenen başka bir şart bulunmamakta olup 48 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır. 2 El kredili araba kampanyaları vade seçeneği olarak yasal zorunluluktan dolayı en fazla 48 ay seçeneği sunmaktadır. Verilen kredi miktarı ise seçilen araca göre değişmektedir. Araçların fiyatları arttıkça kullanılabilen kredi miktarı da artmaktadır. Bu kampanyadan yararlanmak için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler kimlik, ikametgah ve son 3 ay ödenmiş herhangi bir fatura gerekmektedir. Ayrıca kredi ödemesi içinde farklı seçenekler bulunmaktadır. Eşit ödemeli, artan ödemeli, ara ödemeli ve ödemesiz süreli şeklinde farklı seçenekler bulunmaktadır.

2 El Kredili Araba Kampanyaları  ve Kampanyalardan Yararlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

2 El kredili araba kampanyaları finans kuruluşları tarafından düzenlendiği zaman genel olarak bu şekilde şartlara sahip olmaktadır. Araba almak isteyen kişilerin bu kampanyaların hepsini değerlendirmesi ve en uygun fırsatı sunan kuruluştan kredi alması daha doğru ve daha az maliyetli olacaktır. Vade süresi, önden verilen peşinat gibi unsurlar alınan kredilerin maliyetini doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı kredi kullanmadan önce farklı seçenekleri değerlendirmeleri ve ödeme gücüne göre en uygun seçeneğin seçilmesi gerekmektedir.

Kredilerin vadesi arttıkça maliyetleri ve faiz oranları genellikle artmaktadır. Aynı şekilde kullanılan kredi miktarı da, kredi maliyetini doğrudan etkilemektedir. Kredi miktarı arttıkça maliyette artmaktadır. Bundan dolayı imkanı olanların peşinat miktarını fazla tutması çok önemlidir. 2 El kredili araba kampanyaları ve bu kampanyalardan yararlanırken dikkat edilecek olan hususlar genel itibariyle bu şekildedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. selin taş dedi ki:

    2. el araba için krediyi kampanyaya denk getirirsek gerçekten çok güzel olur zaten arabayıda ucuza almış oluyoruz tek bir banka faizi kalıyor oda az olursa bizi ekonomik olarak çok zorlamaz.

BİR YORUM YAZ