20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar 2017

Konut Kredilerinin Cazibesi Artıyor

Gayrımenkul, her zaman iyi bir yatırım aracı olmuştur. Özellikle banka faizlerinin düşüş gösterdiği dönemlerde gerek yatırımcılar, gerekse bireyler gayrımenkul alımına daha fazla yönelmektedir. Satılan gayrımenkul sayısına bakılacak olursa son yıllarda yaşanan krizlere rağmen, gayrımenkul alım satımında büyük bir gerileme olmadığı anlaşılır. Ülkemizde her zaman için gayrımenkul yatırımı en kazançlı yatırım olmuştur.

Son yıllarda ekonomik dalgalanmalar yüzünden konut kredilerinde artış gözlense de bu yıl yine inşaat sektöründe hızlı gidiş devam edecek gibi görünüyor. Bir dönem yüzde 0,80 seviyelerine kadar gerileyen konut kredileri faizleri yine yüzde 1’lerin üzerine çıkmış durumdadır. Merkez Bankası, faiz indirim kararı almış olmasına rağmen kredi faizlerinde önemli bir düşüş yaşanması pek mümkün görünmüyor. Buna rağmen BDDK’nın verilerine bakılacak olursa, kredi taleplerinde büyük bir yavaşlama yok. Bu demektir ki ihtiyacı olan bir kesim hala konut kredisi kullanmaya devam etmektedir.

İnşaat sektöründe firmalar, inşaat maliyetlerindeki yükselişi, konut fiyatlarına yansıtmak istemektedir. Bunun sonucunda inşaat metrekare maliyet rakamları artmaya devam etmektedir. Böyle olunca da inşaat firmalarının karları yükselmektedir. Uzmanların bugün yüksek seyreden konut kredileri faizleri karşısında alıcılara bir önerileri bulunmaktadır. Konut kredisi faizleri yükseldi, aylık ödeme miktarı da yükselecek endişesine kapılmak ve konut almaktan vazgeçmek yerine, konut fiyatlarını iyi analiz etmek gerekmektedir.

Konut kredisi veren bankalar açısından en büyük güvence, kredinin geri dönüşünü güvence altına almak için bankaların, alınan konut üzerine ipotek koymalarıdır. Son yıllarda gittikçe popüler hale gelen konut kredisi veya mortgage kredisinin temel özelliği, uzun vadeli bir kredi türü olmasıdır.

Konut kredilerinin vadeleri 10 yıla kadar uzanabilmektedir. Hatta 20 yıla vadeli konut kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu kadar uzun süreli krediyi garanti altına almak için de, konut üzerine konulan ipotek yanında, kredi kullanan kişi için yaşam sigortası yapılmaktadır. Eğer kredi vadesi içinde borçlu ölecek olursa, banka sigorta şirketinden kalan borcu talep etmektedir.

Ancak elbette gerek ipotek masrafları gerekse sigorta masrafları konut kredisi kullanan kişiler için önemli maliyet unsurlarıdır. Ancak bu maliyete rağmen düşük faizlerle bir konut sahibi olmak, önemli bir noktadır ve bu nedenle konut kredileri rağbet görmektedir.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi

2017 yılı itibariyle Emlak Konut GYO tarafından sürdürülen kampanya sayesinde konut kredisi vadeleri 240 aya kadar uzatılmıştır. Artık bankalar bundan sonra 240 aya kadar vadeli (yani 20 yıl vadeli) ve düşük faizli konut kredileri verecekler. Bu uygulama Şubat ayı başından itibaren hayata geçmiştir. Bu imkan sayesinde bir yandan konut kredisi faizlerinde düşme beklenirken, bir yandan da kredi kullanan mevcut müşterilerin yeniden yapılandırma yoluna gitmeleri beklenmektedir.

Henüz bütün bankalar somut adım atmamış olsa da yakında 20 yıl vadeli konut kredilerinde faiz oranlarının yüzde 0,75 ve yüzde 0,85 arasına inmesi beklenmektedir. Bu uygulama özellikle dar gelirli insanların kira öder gibi ev sahibi olmalarına imkan verecektir.

Şimdi aşağıda 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankaların kredi koşulları incelenecektir.

1. Garanti Bankası

Garanti Bankası’nın 240 aya uzanan vadelere sahip çeşitli özelliklerde mortage kredi paketleri bulunmaktadır. Örneğin bunlardan biri sabit faizli mortgage kredisidir. Bu kredide faiz oranı sabit tutulmaktadır ve faiz oranı vade boyunca değişmemektedir. Ödeme planını krediyi kullanan kişi kendisi belirlemektedir. Bu kredi sadece konut alımında kullandırılmaktadır. Kullanılabilecek kredi tutarı en fazla, satın alınacak konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’i olabilir. Bugün için uygulanan faiz oranı yüzde 1,25’tir.

Özel ödemeli mortgage kredisi, yılın belli dönemlerinde gelirleri farklı olan kişiler için tasarlanmıştır. Burada da konut alacak kişi ödeme planını kendisi yapmaktadır. Kullanılabilecek kredi tutarı en fazla, satın alınacak konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’i olabilir. Bugün için yüzde 1,25 faiz uygulanmaktadır.

Bir başka 20 yıl vadeli konut kredisi seçeneği, ara ödemeli mortgage kredisidir. Kullanılabilecek kredi tutarı en fazla, satın alınacak konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’i olabilir. Bugün için uygulanan faiz oranı yüzde 1,25’tir.

Bütün kredi çeşitlerinde teminat olarak, satın alınan eve ipotek konulmaktadır.

2. Şeker Bank

Ülkemizde en uzun vadeli konut kredisi imkanını tanıyan banka Şeker Bank’tır. Banka 30 yıla varan vade avantajı sunmaktadır. Bu şekilde kredi ile konut alan kişiler gerçekten kira öder gibi kredi taksitlerini ödeyerek sonunda konut sahibi olacaklardır. Banka konut kredilerinde 10, 15, 20 ve 30 yıl vade seçenekleri sunmaktadır. Banka bugün 120 ay vadeli konut kredisi için yüzde 1,39 faiz oranı uygulamaktadır. Şeker Bank da diğer bankalar gibi konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’i oranında konut kredisi vermektedir. Teminat olarak, satın alınan eve ipotek konulmaktadır. Söz konusu 30 yıl vadeli mortgage kredisi, Şekerbank iştiraki olan Şeker Finans tarafından sunulmaktadır.

3. Deniz Bank

Deniz Bank, müşterilerine sabit faiz seçeneği ile mortgage kredisi kullandırmaktadır. Kredi alan kişiler, taksit ödemelerini eşit miktarlarda yapabilmektedir. Uygulanan en uzun vade ise 25 yıldır. İsteyen müşteriler daha kısa vadelerde bu krediyi kullanabilmektedir. Banka koşullarına göre kullanılabilecek en yüksek kredi miktarı, satın alınacak konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’i olmaktadır. Banka bugün için 120 aya kadar konut kredilerine yüzde 1,30, 300 aya kadar konut kredilerine ise yüzde 1,32 faiz uygulamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN