BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9282,75
BITCOIN/TRY 63716,81

Köyüne Dönene 300 Koyun Devlet Desteği

Ülke içerisinde küçükbaş hayvancılık sektörünü geliştirebilmek ve koyun yetiştiriciliği alanında üretimlerin daha üst seviyelere çıkarılmasını sağlamak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından planlanan proje kapsamında köyüne dönüş yapanlara destek sağlanacaktır. Devlet tarafından verilen hibe ile çiftçiler belli prosedürleri yerine getirerek hayvancılık faaliyetlerine başlangıç yapacaklar ve dönemler haricinde alınan desteği geri ödeyecektir. Şehirde ikamet eden ve köyünde belli miktarda arsa veya tarlası bulunan kişilerin başvuru yapma hakkına sahip olduğu bu projede alınan desteğe karşılık olarak bu arsa ve tarlalar devlet tarafından ipotek edilecektir. Proje ile esas olarak hedeflenen bir başka unsur da özellikle büyük şehirlerde görülen göç dalgalarının önüne geçmek ve üretim yapmak isteyen ancak yeterli sermayesi bulunmayan kişilere yardımcı olmaktır. Destek kapsamında devlet sağladığı avantajlar için ayırdığı ödeneği ipotek yoluyla garanti altına almakta ve projeden yararlanan kişilerin faaliyetlerine sürekli olarak devam etmesine sağlamaktadır. Günümüz piyasa koşullarında ortalama koyun fiyatlarının bin lira civarında olduğu baz alınırsa bakanlık tarafından tarımsal alanda önemli bir adım atıldığı görülmektedir.

300 Koyun Projesi İle İlgili Detaylar

Bakanlık tarafından düzenlenen 300 Koyun projesine sadece T.C vatandaşları başvurabilmekte ve bu koyunların değerine karşılık olacak şekilde arsa veya tarla ipotek ettirmesi gerekmektedir. Başvuru sahiplerine proje kapsamında her ay ödenmek üzere asgari ücret desteği de sağlanacağı için bu kişilerin herhangi bir işyerinde SGK'lı olarak gözükmemesi bu süreçte dikkate alınacak bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakanlık tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından yapılan inceleme sırasında başvuru sahibinin koyun yetiştiriciliği faaliyetlerini sürdürebileceği yeterli kapasitede ahır veya ağılının bulunup bulunmadığına bakılmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapılan başvuru faaliyetleri sürecinde nüfus cüzdanı, arazi tapusu, başvuru formu ve proje ile ilgili istenen diğer belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak teslim edilmesi gerekmektedir. Devlet, başvurusu kabul edilen kişilere proje ile birlikte

  • Bütçe ve il bazına göre belirlenen miktarlar doğrultusunda her aileye 300 Küçükbaş Hayvan
  • Başka bir gelire sahip olmayan üretici aileye asgari ücret tutarında maaş desteği
  • Üretin faaliyetlerini gerçekleştiren kişinin ihtiyaç duyduğu SGK primlerinin karşılanması
  • Hayvancılık faaliyetlerinin devamında yem ihtiyacı ve veterinerlik hizmeti gibi masraflar yerine getirilmektedir.

Proje Sürecinde Sağlanan Asgari Ücret Desteği ve Geri Ödemeler İle İlgili Hususlar

300 Koyun Desteği projesi kapsamında başvurusu kabul edilen kişiye asgari ücret tutarında olmak üzere devlet tarafından her ay ödeme yapılacak ve bu ödemelerin sigorta ödeneğinde görülmesi için gereken çalışmalar yapılacaktır. Maaş desteği ile birlikte üretim faaliyetlerini sürdüren ailenin kuzuları almaya başlayacağı ilk 1 yıllık süreçte ihtiyaçlarını karşılaması mümkün hale gelmektedir. Yetiştiriciler elde ettiği kuzuları devlete veya diğer aracı mercilere satarak borcunu ödemeye başlayacak ve sürdürülebilir bir iş sahibi olması söz konusu olabilecektir. Satış süreci ile ilgili devlet tarafından belirlenen taban fiyat uygulaması ile birlikte üreticinin mağdur olmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Üretici her yıl yetiştirdiği hayvanları satarak hem borcunu kapatacak hem de daha genç sürüye kavuşmuş olacaktır. Gelecek dönemlerde borcun tamamen kapanması ile birlikte üreticinin kar marjı daha yüksek seviyelere çıkmış olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (7)

savaş toprak

23 Nisan 2018, 03:36

Ben babam için almayı düşünüyorum, şuan babam boşta ancak eskidende hayvancılık yapmıştı şimdi tekrar yapabileceğini düşünüyor.

Cevap Ver

yusuf ünver

22 Nisan 2018, 08:36

Çok işe yarayacak gibi şimdiden tanıdığım 2 3 kişi işlemleri başlattı bile.

Cevap Ver

cem uzun

22 Nisan 2018, 04:41

Ülkemizdeki hayvancılık sektörü her gün daha iyi bir yer alıyor, eskiye göre yeni yapılan destekler çok işe yaradı.

Cevap Ver

ercan yılmaz

21 Nisan 2018, 08:55

Şuan gerekli şartalara bakıyorum hemen işe başlayıp köye yerleşeceğim.

Cevap Ver

hilal şanar

21 Nisan 2018, 08:38

Bana çok mantıklı geldi, 300 koyun ile işe başlamak gerçekten çok iyi bir fırsat, iyi değerlendirildiğinde çok fazla para kazandırabilir.

Cevap Ver

niyazi nur

21 Nisan 2018, 05:17

Hesap yaptığımızda 300 küçük baş hayvandan elde edilebilecek gelir çok fazla, bir kaç sene içinde hayvan sayısını 1 2 katına katlayınca kazanç o doğrultuda artıyor.

Cevap Ver

serkan gür

21 Nisan 2018, 05:15

Küçük baş hayvancılığı aktifleştirmek için çok güzel bir hareket olmuş, yavaş yavaş ülke olarak yükseliyoruz.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!