BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9256,96
BITCOIN/TRY 63539,8

65 Yaş Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır ve Nereye Başvurulur?

Hiçbir Sosyal Güvencesi olmayan ve 65 yaşına gelmiş olan kişilerin temel ihtiyaçlarını gidermeleri için Devlet tarafından yaşlılık aylığı bağlanır. 2016 yılında çıkan yeni yaşlılık maaşı düzenlemesi ile aylık bağlanması için başvuru işlemleri kolaylaştırıldı. 2017 yılı öncesi başvuruda bulunan kişilerin gelirleri bütün aile fertleri baz alınarak değerlendirme yapılıyor ve hiç kimseden geliri olmadığı anlaşıldığı durumlarda yaşlılık maaşı bağlanıyordu. Ancak yeni yasa düzenlemesi ile çocuklarının gelirleri baz alınmadan eşinin gelirine göre değerlendirme yapılıyor.

65 Yaş Aylığı İçin Kimler Müracaat Edebilir?

Öncelikle yaşlılık maaşı alabilmek için 2022 saylı kanun gereği bilindiği üzere 65 yaşını üstü olmak gerekiyor. T.C vatandaşı olmak, müracaat eden kişinin veya eşinin herhangi bir Sosyal güvencesi olmaması yani SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, SGK dan bir gelirinin olmaması yada mevcut durumda SGK SGK primi ödüyor, olmaması gerekir. Bunların dışında nafaka olarak muhtaçlık sınırının altında nafaka alıyor olan kişiler bu haktan yararlanabiliyor olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca geliri olup, ancak geliri 423 TL geçmeyen kişiler bunu Kaymakamlık yada Valilik aracılığı ispatlayan kişiler yaşlılık aylığı için müracaat edebilirler.

65 Yaş Aylığı Bağlanması İçin Nereye Başvurulur?

Yaşlılık maaşı almak isteyen kişilerin müracaat edecekleri ilk kurum bulunduğu İl Valiliğin' de Defterdarlık veya Mal Müdürlüklerine giderek başvuru için gerekli olan evrakları alması gerekir. Daha sonra İl İdare Kurumu veya İlçe İdare Kurumuna giderek muhtaçlık kararının verildiğini gösteren belge temin edilir. En son işlem olarak toplanan bu belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Müdürlüğüne bizzat teslim edilir. SGK müracaat aşamasından sonra yaşlılık aylığı kazanıp, kazanılmadığına dair değerlendirme yapacaktır. Eğer müracaatlar aylık bağlanacak olan kişi tarafından yapılmayacaksa, vasi tarafından gerçekleştirilecekse, mahkeme tarafından vasi olarak tayin edildiğini belirten kararın olması gereklidir.

65 Yaş Aylığı Nereden ve Ne kadar Alınır?

65 yaş aylık işlemleri tamamen gerçekleştiren Müdürlük olan Defterdarlık ve Mal Müdürlüğü evrakların doğru ve eksiksiz olmaması halinde, müracaatları olumlu olumlu olan yaşlılar maaşlarını ilk olarak kendilerine en yakın olan Ziraat Bankası kanalı ile alırlar. Daha sonra ki ödemeler PTT Müdürlüğü kanalı ile gerçekleşir. Herhangi bir PTT Şubesine kimliğiniz ile birlikte gittiğinizde yaşlılık aylık ödemenizi alabilirisiniz. Aylıkların ödeme gün ve dönemleri Genel Müdürlük tarafından belirlenir. Genel olarak aylık almaya hak kazanıldığı tarih, başvuru tarihini takip eden ilk aybaşı olur. Ayrıca aylıkların bağlanmasında kullanılan bütün belgeler her türlü harç, vergi ve resim ödemesinden muaftır. 2022 sayılı kanun gereğince bağlanan yaşlılık maaşı kişinin rızası olsa dahi, haciz edilemez, devir ve temlik edilemez. Her yıl değişmek kaydı ile 2017 yılı itibari ile yaşlılık maaşı 705 TL olup bu ödemeleri Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında dörder dilimler halinde üç aylık olarak alınabilir.

Yaşlılık Maaşı Arttırabilir Mi?

2022 sayılı kanun kapsamında yaşlılık aylığı bağlanmış kişilerin özür durumları %70 ve üzeri ise bunu belgeleyen tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden aldıkları Özürlü Sağlık Kurulu Raporu ile belgeleyen yaşlıların aylıkları bakıma muhtaç özürlü seviyesine çıkartılır. Yaşlılık Aylığının Kesilme Nedenleri Kişinin vefat durumu, kendi feragati ile yani aylıktan vazgeçmek istediği durumlarda, muhtaçlık durumunun kalkması durumunda, Özürlülük oranının %40 altına düşmesi gibi hallerde, Sosyal Güvenlik kaydının tespiti durumunda, T.C. vatandaşlığından çıkarılması gibi bir durum oluştuğunda ve aylığın bir yıl boyunca düzenli olarak alınmıyor olması gibi durumlarda 2022 sayılı kanun gereği bağlanan yaşlılık maaşı kesilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!