Ankara’da Evden Yapılabilecek İşler

Sayıca çok fazla üretim yapmak zorunda olan işletmeler, bir yandan eleman çalıştırmaktan kaçınmak bir yandan da geniş mekanlar tutmak zorunda olmamak için, bu işleri evlere dağıtmaktadır. Bu şekilde hem kendileri giderlerini kısmış olmakta hem de bu işi yapan kişiler kendilerine bir miktar maddi katkı sağlamış olmaktadır. Burada önemli olan biraz sabır gösterebilmektir.

Evden yapılacak işler akla hayale gelmeyecek kadar çok çeşitlidir. Burada çok fazla sayıda ve sürekli tekrarlanan basit bir işi yapmak söz konusudur. Bu ise mutlaka sabır gerektirmektedir. Ama yapılan işi de hafife almamak ve özenli yapmak gerekmektedir. Aksi halde işin devamını almak tehlikeye girer.

Sayının çok fazla olması buna karşılık işin çok basit olması yüzünden bu tür işlere verilen paralar çok büyük boyutlarda değildir. Davetiyeleri zarflara yerleştirmek, evden nikah şekeri paketlemek, etiketleme işi yapmak, anahtarlık birleştirmek, takı yapmak veya kurdele yapmak gibi akla hayale gelmeyen işler, evlerde ev hanımları, emekliler veya üniversitede okuyan gençler tarafından, yani çok fazla eğitim ve yetenek sahihi olması gerekmeyen kişiler tarafından yapılabilmektedir. Bu işlere verilen paralar çoğu zaman parça başına 10 kuruş gibi düşük olsa da toplamda bütçede bir açığı kapatacak rakamlar kazanmak mümkündür.

Ancak evlere iş veren firmalar bu işler için çalıştıracağı elemanlara en azından asgari ücret ödemek zorundadır. Ayrıca çalıştırmak için bir yer bulmak zorundadır. Firma belli sayının üzerinde işçi çalıştırıyorsa yasal sorumlulukları artmaktadır. Bütün bunlardan kaçınmış olmak, evlere iş veren firmalar açısından önemli bir tasarruftur.

Ankara’da Evlere İş Veren Firmalar

Özellikle büyük şehirlerde geçim daha zor. Eve giren tek bir maaş ile idare etmek kolay değil. Bir işte çalışmayan ev hanımlarının yaptıkları iş elbette küçümsenemez, ama herşeye rağmen kendilerine boş vakit yaratabilmeleri, çalışan erkeklere göre daha kolaydır. Emekli beylerin ve hanımların ise evdeki boş zamanları oldukça fazla. Canları sıkılmadan birşeylerle meşgul olmak, üstelik bundan küçük de olsa bir gelir elde etmek hiç de yabana atılacak bir düşünce değil. Başka şehirlerde okumak zorunda olan gençler ise her durumda paraya ihtiyaç duymaktadır. Ders çalışma aralarında yapacakları basit işlerle harçlıklarının bir kısmını çıkarmaları, evlere iş veren firmalar sayesinde mümkün olmaktadır.

Aşağıda Ankara’da evlere iş veren firmaların birbirinden ilginç alanlara yönelik işgücü ihtiyaçları sayılmıştır. Burada sayılacak olanlar elbette birer örnek niteliğindedir. İnternet üzerinden yapılacak kısa bir araştırma ile bunlardan çok daha farklı iş imkanları da bulunabilir.

  • Kutu katlama işi: Bugün evlerde en fazla yapılan işlerden biri kutu katlamadır. Firmalar katlanacak kutuları, atölyeden çıktığı haliyle vermekte ve bunların katlanarak birer kutu haline getirilmesini istemektedir. Eğer bu iş için ilave başka malzeme gerekli isi firma bunları da vermektedir. Yapılması gereken tek işi istenen şekilde kutuları hazırlamaktır. Genelde kutu başına 5-10 kuruş arasında bir ücret ödenmektedir. Bütün mesele firmanın istediği süre içinde işi tamamlamak ve işi baştan savma değil, özenerek yapmaktır. Bu durumda mutlaka işin devamı gelecektir.
  • Davetiye katlama işi: Yukarıdakine benzer bir iş de davetiye katlama işidir. Ankara’da bu işi evlere veren firmalar var. Matbaalarda bir anda binlerce adet basılan davetiyeler maalesef elde katlanmak zorundadır. Firmaların bu işi mevcut elemanları ile yapması mümkün olmayınca çözümü evlerdeki işgücünde bulmaktadır. Tek tek uğraşmayı gerektiren bu iş kolay olmasa da yine de bir miktar kazanç sağlamaktadır. Firmalar katlanacak davetiyelerin saysında ve çeşidine göre anlaşma yapmaktadır. Burada da zamanında teslim ve özenli çalışmak önemli kuraldır.
  • Takı yapma işi: Bayanların takı merakı hiç bitmez. Her zaman, her mevsim, her koşulda takı kullanmak bayanlar için bir tutkudur. Böyle olduğu için de çevrede çok fazla takı mağazaları görmek mümkündür. Ancak bu takıların üretimi kolay değildir. İnce işçilik ve emek gerektirmektedir. Özellikli takıların hazırlanması ise çok da kısa sürede olmamaktadır. Bu nedenle takı firmalarının bir kısmı bu işi evlere vermektedir. Hazırlanacak takının modelleri ve bütün malzemeleri verilmekte ve istenilen nitelikte ve kalitede takıların hazırlanması talep edilmektedir. Bir kısım firmalar ise sadece malzeme vermekte ve tasarımı size bırakmaktadır. Bunun için mutlaka yaratıcı olmak ve haya gücünü fazla kullanmak gerekir. Kendilerine güvenenler bu tür işleri de alabilirler.
  • Boncuk dizmek: Evlerde yapılan takı işine benzer bir iş evde boncuk işi yapmaktır. Son derece basit ama el oyalayan bu işi yapmak için, firmalar boncukları ve gerekli başka malzemeleri vermekte ve belli bir modele göre bunların hazırlanmasını talep etmektedir. Aynı takı işinde olduğu gibi boncuk dizme işinde de kendi yaratıcılıklarını kullanmak isteyenler bundan daha fazla paralar kazanabilirler.
  • Kağıt poşet katlama işi: İşte hiç akla gelmeyecek işlerden biri. Mağazalar, dükkanlar, alış veriş merkezleri ve daha birçok yerde kağıt poşetler kullanılmaktadır. Yakın zamana kadar kullanılan naylon poşetlerin çevre ve insan sağlığı bakımından ne kadar zararlı oldukları ortaya çıktıkça yeniden kağıt poşetlere dönülmeye başlandı. Ancak bu kağıt poşetlerin ve paketlerin üretildiği yerlerde katlama işi yapılmamaktadır. Küçük işletmeler, maliyetler yüzünden katlama işini yapacak eleman çalıştırmak istememektedir. Bu nedenle de kağıt poşetler basıldıktan sonra katlanması ve gerekli ise saplarının takılması işi evlerdeki işgücüne kalmaktadır. Kağıt poşetler, bunları kullanan işletmelerin bir yerde yüzünü yansıttıkları için katlama için son derece özenli çalışmak gerekmektedir. Bu yüzden matbaalar bu işi daha çok güvendikleri kişilere vermektedir.
  • Kına paketleme işi: Kına günlerinde veya düğünlerde konuklara küçük paketler içinde kına dağıtılmaktadır. Bu işi yapan dükkanlar bir anda yüzlerce kına paketi talebi ile karşılaşmaktadır. Zaten küçük olan bu dükkanlarda bu işi kısa sürede özenle yapacak eleman sayısı yoktur. Bu nedenle de kına paketleme işi evden yapılacak işler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Dükkanlar kına ve paketleme malzemelerinin hepsini bu işi yapacak kişilere yerinde teslim etmekte, iş tamamlanınca da yerinden teslim almaktadır. Yapılan paket sayısında göre paket başına ortalama 10-15 kuruş bir ödeme yapılmaktadır.
  • Mevlut şekeri paketlemek: Geleneksel olarak çok çeşitli niyetlerle mevlüt okutulmaktadır. Mevlütün olmazsa olmazlarından biri ise mevlüt şekeridir. Evlerde mevlüt şekeri hazırlamak ise evden yapılacak işler arasında en gözde olanıdır. Şekerci dükkanları bu işlerden çokça para kazanmaktadır, ancak mevlüt şekerlerini hazırlamak emek ve zaman gerektiren bir iştir. Bu yüzden evlerdeki işgücünü kullanmak isterler. Kendi iş güçleri ile bunu istenilen sürede tamamlamaları mümkün olamaz.
  • Kalem montaj işi: Tükenmez kalemler mutlaka bir atölyede makinelerle üretilmektedir, ancak parçalarının biraraya getirilmesi el işçiliği gerektirmektedir. Bir anda üretilen çok sayıda kalemin montajı ise mevcut işgücü ile mümkün olmamaktadır. Bu nedenle evden yapılacak işler arasında en rağbet gören işlerden biri kalem montajıdır. Bütün bu tür işlerde olduğu gibi özenli çalışmak, işin devamlılığı açısından önemlidir.

Görüldüğü gibi Ankara’da evlere iş veren çok sayıda firma bulunmaktadır. Biraz istekli olmak, ama özenli ve dikkatli çalışmak koşulu ile zamanı olan herkes bir miktar para kazanabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN