BIST 100 1.114 0.37 | 4.13
BRENT PETROL 45,12 1.390 | 0.62
EURO 8.6162 1.69 | 0.14
EURO/USD 1.17876 0.41 | 0.0
GRAM ALTIN 455.914 2.99 | 13.26
USD 7.3122 1.5 | 0.11
STERLIN 9.5363 1.21 | 0.11
BITCOIN/USD 11506,53
BITCOIN/TRY 83976,26

Araç Alırken Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli araç alımı yapılırken engelli araç indirimi uygulanmaktadır. Engeli bulunan kişiler, araç alırken devlet tarafından bazı vergilerde indirim uygulanmaktadır. Öyle ki bazı modellerdeki fiyatlar, ikinci el araçlardan da uygun fiyatlarda olmaktadır. Son zamanlarda bu indirimlerden dolayı son zamanlarda bu şekilde alınan araç sayısında ciddi bir artış yaşanmaktadır. Engelli indirimi ile araç alırken bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar genel olarak şu şekildedir:

  • Engelli indirimi ile alınacak araçların motorlarının büyüklüğü en fazla 1.4’tür. Bundan daha büyük araçlarda indirim uygulanmamaktadır.
  • Engelli indirimi ile alınan araçlar 5 yıl boyunca satılamamaktadır.
  • Engelli indirimi sadece sıfır araçlar için geçerlidir. İkinci el araçlarda böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

Engelli Araç Alımı ve Uygulanan Engelli Araç İndirimi

Engelli araç alımı yapılırken uygulanan indirim araç modellerine göre değişiklik göstermektedir. Aracın orijinal fiyatı, indirim için önemlidir. Engelli araç indirimi genel hatlarıyla şu şekilde uygulanmaktadır:

  • KDV indirimi; engelli indiriminden faydalanarak alınan araçlarda KDV indirimi yapılmaktadır. Sıfır araçlarda uygulanan KDV miktarı %18’dir. Fakat bu indirimden yararlanıldığı zaman KDV oranı yaklaşık olarak %15,25 olmaktadır. Yani burada yapılan indirimle aracın fiyatı yaklaşık %2,75 düşmektedir.
  • ÖTV indirimi; engelli indiriminin büyük kısmı bu vergi üzerinden yapılmaktadır. Araçların satışlarından normalde alınan ÖTV oranı %45’dir. Engelli araç indirimi sayesinde bu oran yaklaşık olarak %26’ya düşmektedir. Böylelikle alınan ÖTV vergisi neredeyse yarıya düşmektedir.

Yukarıdaki indirimler sayesinde sıfır alınacak bir araç üzerinde yaklaşık olarak %30 indirim yapılmaktadır. Bu da çok ciddi bir indirim olarak kabul edilmektedir. Bir örnek vererek durumu daha iyi anlatmak gerekirse; sıfır satış fiyatı 50 bin lira olan bir araç, engelli indirimi ile yaklaşık 35 bin liraya alınabilmektedir. Böylelikle 15 bin liralık bir indirim yapılmış olmaktadır. Burada indirimlere etki eden önemli bir husus bulunmaktadır. Araç alacak kişinin engel durumu %90’nın üzerinde ise uygulanan ÖTV indirimi sayesinde alınan vergi %26’ya değil %0’a düşmektedir. Yani engel durumu %90 üzerinde olan kişilerden ÖTV alınmamaktadır. Böylece araçlara uygulanan engelli araç indirimi daha da artmaktadır. 50 bin liralık araç yaklaşık olarak 29 bin liraya alınabilmektedir.  Böylelikle engelli araç alımı sırasında yaklaşık 21 bin liralık bir indirim uygulanmış olmaktadır.

Engelli Araç İndirimi ve Engellilik Oranı İlişkisi

Engellik oranı %90 üzerinde olan kişiler engelli araç indirimi kullanarak araç almaları durumunda H sınıfı ehliyet almak zorundadır. Ayrıca alınan bu araçlara ek bir donanım eklenmesi için hastaneden rapor alması gerekmektedir. Hastaneden alınacak raporda özel donanımlı araç kullanabileceğinin belirtilmesi gerekmektedir. Bu rapor alınarak araçlara özel donanım ekletilebilmektedir. Fakat böyle bir durumda aracı sadece engelli kişinin kullanması gerekmektedir. Çünkü ilgili yasa bu aracın başkaları tarafından kullanılmasını yasaklamaktadır. Engelli araç alımı sırasında bu hususların dikkate alınması gerekmektedir. Eğer engelli kişinin aracı kullanacak durumu yoksa özel şoför tutulması gerekmektedir. Eğer şoför tutulmayacaksa yakın akrabalardan birisi aracın kullanımı konusunda yetkilendirilebilir. Bu durumlarda aracı kimin kullanacağının ilgili devlet kurumlarına bildirilmesi gerekmektedir. Engelli araç alımı sırasında uygulanan engelli araç indirimi ile yukarıda verilen miktarlar ortalama miktarlardır. Bu miktarlar artabileceği gibi azalabilmektedir. Araç satışlarında net bir fiyat uygulaması olmayıp serbest piyasa uygulanmaktadır. Bundan dolayı fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı bayilerde 100 bin liralık araç için 30 bin liralık uygulanarak aracın fiyatı 70 bin liraya düşerken bazı bayilerde ise 32 bin liralık indirim uygulanarak 68 bin liraya satışı yapılabilmektedir. Bundan dolayı yukarıda verilen oranların ortalama değerler olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Buradaki örnekte olduğu gibi araç alımında bayiler arasında fiyat farklılıkları olduğundan dolayı olabildiğince çok bayiden fiyat alınması gerekmektedir. Böylece araçlar daha uygun fiyatlara alınabilmektedir.

Engelli Araç Alımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Engelli araç indirimi, engelli vatandaşlara devlet tarafından sağlanan bir ayrıcalıktır. Bu indirim sayesinde çok daha uygun fiyatlara araç sahibi olma imkânına sahip olan engellilerin yüzü biraz da olsa böylece güldürülmektedir. Engelli araç alımı yapmadan önce yukarıda belirtilen hususların mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Bu hususların dikkate alınmadığı durumlarda yapılan hesaplamalarda hata oluşacak ve araçlar beklenen fiyatlarda olmayacaktır. Ayrıca aracın alınması durumunda da bazı şartlar getirilmektedir. Bunlarında dikkate alınması gerekmektedir. Bunların dışında engelliler araç alırken kendi zevklerine göre tercih yapabilmektedir. Bu tercihleri sırasında 1.4 motor büyüklüğü sınırının unutulmaması gerekmektedir. Sıfır araçları çok uygun fiyatlara alabilen engellilere bu hak 5 yılda bir kez verilmektedir. Araç alımından 5 yıl sonra yine indirimden yararlanılarak araç alınabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!