Banka ve Krediler

Araç Kiralama Firmaları 2018

Araç Kiralama Firmaları 2018

İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda farklı hizmet alanları çıkmış olup bunlardan bir tanesi de araç kiralama hizmetleridir. İnsanlar farklı nedenlerle kısa süreliğine araçlara ihtiyaç duymaya başlayınca bu ihtiyaca cevap vermek için çeşitli firmalar ortaya çıkmıştır. Söz konusu firmaların bazıları zaman içinde ciddi gelişim göstermiş ve ülkemizin pek çok kentinde hizmet vermeye başlamıştır. Ülkedeki birçok noktada hizmet veren firmalar ve verdikleri hizmete dair genel bilgiler şunlardır:

Dünyada ve Türkiye’de Faaliyet Gösteren Araç Kiralama Firmaları

Avis: Ülkemizde bulunan en büyük araç kiralama şirketleri arasında bulunmakta olup farklı şehirlerde hizmet vermektedir. Avis’ten araç kiralamak isteyen kişiler, internet üzerinden rezervasyon yaptırabilmekte ve rahatlıklar kiralama işlemini gerçekleştirmektedirler. Birçok şehirde kiralama hizmeti için ofisleri bulunan firma, araç kiralayacak kişilerin en az 21 yaşında olmasını ve B sınıfı ehliyete sahip olmasını istemektedir. Bu şartlara sahip kişiler araç kiralama konusunda sıkıntı yaşamazken kişilerin yaşlarına ve ehliyet sürelerine göre kiralayabilecekleri araçlar değişiklik göstermektedir. Şöyle ki:

  • 19-21 yaş aralığında bulunan ve en az 1 yıl ehliyet sahibi olan kişiler ekonomik grupta (A, B, N, F, I) bulunan araçların kiralayabilmektedir.
  • 21-25 yaş aralığında bulunan ve en az 2 yıl ehliyet sahibi olan kişiler orta grupta (D, G, H, O, M) bulunan araçların kiralayabilmektedir.
  • 25-27 yaş aralığında bulunan ve en az 3 yıl ehliyet sahibi olan kişiler ekonomik grupta (J, C, E, K, P, L) bulunan araçların kiralayabilmektedir.

Yaşı daha yüksek olanlar için ise herhangi bir kısıtlama bulunmamak ve diledikleri araçları kiralayabilmektedirler. Avis’ten araç kiralamak isteyen kişiler en az 24 saat en fazla ise 30 günlüğüne bunu yapabilmektedir. Bunun dışındaki hususlar firmanın sitesinde bulunmakta gerekli bilgi oradan alınabilmektedir.

Enterprise: Ülkemizde ve dünyanın farklı yerlerinde faaliyet gösteren firma, müşterilerine farklı seçenekler sunmaktadır. 1957 yılında ilk defa ABD’de de kurulan şirket şuanda 85 ayrı ülkede faaliyet göstermektedir. Geniş bir araç filosuna sahip olan şirketin kiralama ofisleri birçok şehirde bulunmakta hatta bazı şehirlerde birden fazla bulunmaktadır. Türkiye’de 27 ilde toplam 50 ofis ile hizmet vermektedir. Söz konusu ofislerden kiralama işlemi yapılabilmektedir. 20’den fazla araç grubu bulunduran firma, müşteri memnuniyetini sürekli ön planda tutmakta ve buna göre hizmet vermektedir. Ayrıca firma yapmış olduğu farklı kampanyalarla müşterilerine daha uygun fiyattan araç kiralamaktadır. Yapılan kampanyalar bazen herkese yönelik olurken bazen ise yapılan anlaşmalar gereği sadece bir firmanın müşterilerine yönelik olabilmektedir. Şirketin internet sitesinden rezervasyon yapılarak araç kiralama işlemi yapılabilmekte ve diğer hususlar hakkındaki ayrıntılar burada yer almaktadır.

Budget: Dünyanın en büyük araç kiralama firmalarından birisi olan firma, ülkemizde de faaliyet göstermektedir. Faklı fiyat seçenekleri ile ödenen paranın en iyi değerlendirildiği firmalar arasında yer alan Budget 1958 yılında kurulmuştur. Dünyada 128 ülkede 3400’ten fazla ofisle hizmet veren firma Türkiye’de ise 2007 yılından itibaren faaliyet göstermeye başlamıştır. Firmanın temel prensibi ödenen paranın karşılığını tam olarak vermek olup buna göre fiyat politikası izlemektedir. Transfer ve şoförlü araç kiralama hizmetleri de bulunan firma çok geniş bir araç filosuna sahiptir. Farklı sınıflardaki araçlarla müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap veren Budget hakkında daha detaylı bilgi almak için firmanın internet sitesi ziyaret edilebilir.

Hertz: Dünyanın ilk araç kiralama firması olan Hertz, 1918 yılında ABD’de de kurulmuş ve dünyanda 150 ülkede faaliyet göstermektedir. Dünyadaki toplam ofis sayısı 8000’den fazla olan şirket 2001 yılından itibaren Türkiye’de hizmet vermeye başlamıştır. Firma araç kiraladıkları kişilerin en az 25 yaşında ve 5 yıllık ehliyete sahip olmasını istemektedir. Birçok firmada olduğu gibi burada da kiralama süresi 24 saat ile 30 gün arasında değişmektedir. Ayrıca kiralanan aracı sadece kiralayan kişi kullanabilmekte olup farklı bir kişinin kullanıp araçla kaza yapması durumunda firma tarafından sağlanan hasar güvencesi geçersiz olmaktadır. Bunların dışında isteyen kullanıcılar için navigasyon, şoför ve bebek koltuğu da sağlanmaktadır. Daha fazla ayrıntı için şirketin internet sitesi ziyaret edilebilir.

Sixt Rent A Car: Dünyanın farklı yerlerinde hizmet veren firma 1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet göstermektedir. İlk defa 2004 yılında çağrı merkezi oluşturan firma bu tarihten sonra hızla büyümüştür. Şuanda günlük yapmış olduğu rezervasyon sayısı bine yaklaşmış ve zaman zaman da bu sayıyı geçmektedir. Firma 2005 yılından itibaren ise internet üzerinden araç kiralama yapmaya başlamıştır. Müşterilerine sunmuş olduğu son dakika fiyatlarıyla bilinen firma müşterilerin yoğun ilgisini görmektedir. Çok geniş bir araç filosuna sahip olan Sixt Rent A Car, dünyanın en güçlü araçlarını bünyesinde bulundurmakta ve müşterilerine sunmaktadır. Araçlarını günlük, aylık ve yıllık olarak kiralamaktadır. Firma hakkında daha fazla bilgi almak için internet sitesi ziyaret edilebilir.

Araç Kiralama Firmaları Hakkında Diğer Hususlar

Araç kiralama şirketleri arasında en fazla tercih edilenler ve bilinenlerden bazıları yukarıda yer almaktadır. Bunların dışında da hizmet veren çok sayıda firma bulunmakta ve müşterilere farklı seçenekler sunmaktadır. Firmaların sahip olmuş oldukları araç filoları ve hizmet kaliteleri farklılık gösterebilmektedir. Bunun dışında araçların kiralanacağı kişilerde de bazı özellikler arayan firmalar bulunmaktadır. Tüm bu şartlar göz önünde bulundurularak insanlar kendileri için uygun olan firmaları tercih etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. irfan ak dedi ki:

    Yaş olarak sıkıntı yaşamazsam eğer 2 haftalığına araba kiralamak istiyorum araba kiralamakta uygun fiyat çok önemli gün üzerinden hesaplandığı için.

BİR YORUM YAZ