BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9281,83
BITCOIN/TRY 63710,5

Araç Muayene Ücretleri 2018

Araç muayene ücreti bu sene ne kadar olacağı konusu belli olmuştur. Farklı sınıflardaki araçlar için farklı fiyatlar bu sene de devam etmektedir. Fiyatlar şu şekildedir:

  • Otomobil, minibüs, kamyonet ve özel amaçlı taşıtların muayene ücreti 198,24 liradır
  • Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için ödenmesi gereken muayene ücreti 267,86 liradır.
  • Motosiklet ve traktörler için ise 101,48 liradır.

Araç muayenelerin fiyatlarında farklılık gibi muayene süreleri de farklılık göstermektedir. Bazı araçlar için 1 sene olan süre bazıları için ise 2 senedir. Hususi araçların üç yaşına kadar muayene yaptırmaları gerekmez iken daha sonraki sürede her iki yılda bir kez muayene yaptırmaları gerekmektedir. Bunun dışında kalan araçlarda ise muayene süresi bir yıldır. Yani kamyon, taksi, otobüs ve kamyonet gibi ticari araçların her yıl muayene yaptırmaları gerekmektedir. Muayene süresinin geciktirilmesi durumunda söz konusu ücretlere cezalar eklenmektedir. Gecikme süresi arttıkça ödenmesi gereken ceza da artmaktadır. Araç muayene ücreti normal olarak ödenmek isteniliyorsa zamanında muayene yaptırılması gerekmektedir.

Muayene Ücreti ve Randevusu

Araç muayenesi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle çok fazla sıra beklemek istemeyenlerin mutlaka randevu alması gerekmektedir. Randevu almak için ise muayeneyi yapan TUVTÜRK firmasının internet sitesine girilmesi ve ilgili yerden gerekli bilgileri girerek randevu alınmalıdır. Randevu alırken sistem tarafından bazı bilgiler istenmektedir. Aracın plakası, ruhsat seri numarası ve bulunulan il ile ilgili bilgilerin girilmesi gerekmektedir. İl bilgisi girildikten sonra il içerisinde olan bütün istasyonlar listelenecektir. Buradan istenilen istasyonun, tarihin ve saatin seçilmesi gerekmektedir. Böylece randevu alma işlemi tamamlanmış olmaktadır. Araç muayene ücreti dikkate alınarak, muayeneye hazırlıklı gidilmelidir.

Muayene Ücreti ve Gerekli Olan Ekipmanlar

Araç muayene ücreti 2018 yılında yukarıda belirtildiği gibi olmuştur. Muayene sırasında aracın birçok noktası kontrol edildiği için gitmeden önce genel bir kontrol yapılmasında fayda vardır. Muayeneden geçebilmek için gerekli ekipmanların tam olarak bulunması ve sorunsuz olarak çalışması gerekmektedir. Aksi halde muayeneden geçilememektedir. Böyle bir durumda muayeneden kalan araca 1 aylık süre verilmekte ve eksikliklerini tamamlaması istenmektedir. Bu süre içinde tekrar muayeneye gelen araçlardan ücret alınmamaktadır. Fakat 1 aylık süreyi geçiren ücreti bir daha ödemek zorunda kalmaktadır. Muayeneden kalmamak için araç içinde bazı ekipmanların bulunması gerekmektedir. Bunlar:

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen reflektör
  • Yangın söndürme cihazı
  • Stepne

Bunlardan herhangi birinin olmaması muayeneden geçilmemesi anlamına gelmektedir. Bunların dışında muayeneden geçebilmek için bazı evrakların da tam olması gerekmektedir. Muayene için araç ruhsatı, trafik poliçesi ve LPG ile evrakların eksiksiz bir şekilde bulundurulması gerekmektedir. Bunların eksik ya da yanlış olması durumunda muayeneden geçilememekte ya da muayeneye hiç girilememektedir. Bundan dolayı kullanıcıların bu durumlara gereken özeni göstermelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (1)

caner faruk

12 Ocak 2018, 06:43

Muayene ücretlerine her sene bir miktar ödeme yapıyoruz, bu ücretler bence ayarlanmalı daha düşük ücretler olması gerekiyor. Yani yine ödeyelim ama bizi etkilemeyecek şekilde olmasını istiyoruz.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!