BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9280,26
BITCOIN/TRY 63699,74

Araç Plaka Sorgulama ile Poliçe Bilgisi Öğrenme

Günümüzde pek çok işlem internet üzerinden yapılabilmektedir. Alışverişten fatura ödemeye kadar bütün işlemleri dileyen kişiler online olarak yapabilmektedir. Araçlarla ilgili olan bazı işlemler de internet üzerinden yapılabilmekte ya da bazı bilgiler internet üzerinden öğrenilebilmektedir. Söz konusu yöntem sayesinden insanlar evlerinden araçlarıyla ilgili istedikleri bilgileri öğrenebilmektedir. Bu yöntem kullanılarak öğrenilen bilgilerin bir kısmı araç alımı sırasında işe yararken bir kısmı ise daha sonraki süreçle ilgili olup kullanıcılara araçları ile ilgili bilgi vermektedir.

Online olarak araçların hasar kayıtlarını, değişen ya da boyanan parçalarını, kasko sürelerini, kasko olmadan kullanım süresini ve sigorta poliçesini öğrenebilmekte mümkündür. Bunların dışındaki farklı bilgiler de yine sorgulama yapılarak öğrenilebilmektedir. Araç sigorta sorgulama plakadan öğrenilmekte olup bunun dışındaki bazı bilgiler şase numarasından da öğrenilebilmektedir.

Araç Sigorta Sorgulama Plakadan Nasıl Yapılır?

Sigorta poliçesi ya da zorunlu trafik sigortası olarak bilinen uygulama adından da anlaşılacağı gibi zorunludur. Sigorta sayesinde araçlara birçok koruma sağlanmış olmakta ve bunlar sayesinde araç kullanıcıları bazen çok ciddi rakamları ödemekten kurtulmaktadır. Yapılan kazalarda oluşan maddi hasarların karşılanması başta olmak üzere bunun gibi birçok husus sigorta kapsamında olup kullanıcılara büyük avantajlar sağlamaktadır. Sigorta poliçeleri genel hatlarıyla aynı gibi gözükse de farklı durumlar da söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlar araç sigorta sorgulama plakadan yapıldığında detaylı bir şekilde öğrenilmektedir. Söz konusu sorgulama işlemi sayesinde insanlar poliçelerinin ne kadar süre geçerli olduğunu ve hangi tarihte sigortanın sona ereceğini de öğrenebilmektedir.

Araç Sigorta Sorgulama Plakadan Yapılırken Girilmesi Gereken Bilgiler

Araç sigorta sorgulama plakadan rahatlıkla yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi’nin resmi internet sitesine girilmesi gerekmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonra ise “Sorgulamalar” bölümüne geçiş yapılması gerekmektedir. Sorgulamalar kısmına geçiş yaptıktan sonra burada sorgulama işlemi yapılabilecek birçok seçenek çıkmaktadır. Söz konusu seçenekler arasında “Trafik Poliçe Sorgula” bulunmakta bu seçenek seçilmelidir. Daha sonra ise sorgulamanın yapılacağı ekran gelmekte ve buradan farklı bilgiler kullanılarak poliçe sorgulaması yapılmaktadır. Sorgulama yapabilmek için sistem tarafından üç farklı seçenek sunulmakta ve bunlar için farklı bilgiler istenmektedir. Bu seçenekler şunlardır:

  • Trafik poliçesi sorgulamasını yapabilmek için aracın plakasının ve araç sahibinin T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir.
  • Trafik poliçesini sorgulamak için bir başka seçenekte ise kullanıcılardan aracın plakası ve araç sahibine ait vergi kimlik numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir.
  • Trafik poliçesini Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezine ait siteden sorgulamak için son bir seçenek daha bulunmaktadır. Bu seçenekte sigorta şirketi, acente numarası, poliçe numarası ve yenileme numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir. Söz konusu bilgilerle sorgulama işlemi çok fazla tercih edilmemektedir.

Araç sigorta sorgulama plakadan online olarak bu şekilde yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan sorgulamada poliçeye ait bütün detaylar net olarak görülmektedir. Üstelik bu sorgulama işlemi tamamen ücretsizdir. İnterneti olan ve kullanmayı bilen kişiler rahatlıkla bu sorgulamayı yapabilmektedir. Bunun dışında araç sigorta sorgulama plakadan farklı bir yolla daha yapılabilmektedir. SMS ile de söz konusu sorgulama yapılabilmektedir fakat bu defa SMS başına 7 lira ödenmesi gerekmektedir. Yani her yeni sorgulamada bu ücret telefon faturasına yansımaktadır. SMS ile sorgulama yapabilmek için “TRAFIK” yazdıktan sonra bir boşluk bırakılması ve ardından da aracın plakasının yazılması gerekmektedir. Daha sonra 5664’e mesajı göndermek yeterlidir. Kısa süre sonra trafik poliçe ile ilgili olan sorgulama sonuçları SMS olarak gelmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!