Banka ve Krediler

Arıcılık Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Arıcılık Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Arıcılık Kolay Bir İş midir?
Arıcılık yapmak bu konuda bilgili olmadan yapılacak bir iş değildir. Arıların cinsleri, özellikleri, davranış ve yaşam şekilleri, bağışıklık sistemi, nasıl beslendikleri, yaşam süreleri, üreme şekilleri ve daha birçok şeyin bilinmesi gerekir. Arıcılık, arılardan bal, süt ve polen gibi ürünleri elde etmek için yapılmaktadır. Arıcılık faaliyetleri tarımsal üretim çerçevesinde yürütülmektedir.

Arıcılık yapan kişiler arıları ne kadar isabetli kullanabilirse ve yönetebilirse o oranda ürün elde edebilir. İklim olarak ülkemiz ılıman iklim kuşağındadır ve hem sıcaklıklar bakımından hem de zengin bitki örtüsü bakımından arıcılık için elverişli bir iklime sahiptir. Bu nedenle ülkemizin her bölgesinde arıcılık yapılabilir. Yine de bazı bölgeler arıcılık yapmak için daha elverişlidir.

Örneğin ülkemizde üretilen en ünlü ve en değerli bal Anzer balıdır ve bu bal Rize’nin Anzer Yaylası’ndan elde edilmektedir. Sadece bu yaylada bulunan endemik bitkiler bala bu lezzeti katmaktadır.

Arıcılık nasıl yapılır?

Şimdi gelelim arıcılık nasıl yapılır konusuna.

1. Arıcılık yapmak için herşeyden önce bir sertifika sahibi olmak gerekiyor. Halk Eğitim Merkezleri ve Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından her yıl arıcılık kursları açılmaktadır. Bu kurslarda arıların cinsiyet ve yaş farkına bakılmaksızın, sabit arıcılık denilen arı kovanlarının tek bir bölgede çalıştırılmasına yönelik esaslar verilmektedir. Bu kurslara devam eden ve başarı ile tamamlayan kişilere Arıcılık Sertifikası verilmektedir. Bu bakımdan arıcılık yapabilmesinin birinci şartı bu belgeyi almaktır.

2. Eğer gezgin arıcılık yapılacaksa, yani arılar kovanları ile birlikte toplanıp farklı bölgelere taşınacaksa, bu tür arıcılık faaliyetlerinde Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü’nden ayrı bir izin alınması gerekmektedir. Bu şubelerde izin ve belge işlemleri tamamlanmakta ve arı üreticisine TR ile başlayan ve işletmeyi tanımlayan bir bandrol verilmektedir. Üreticinin bu bandrolu kovanlarına yapıştırması zorunlu tutulmuştur.

3. Arıcılık yapmanın üçüncü şartı arıcılık yapmak isteyen kişilerin, öncelikle arı sokmalarına karşı bir alerjilerinin olup olmadığını bilmeleridir. Aksi halde ilk arı sokmasında yaşamsal tehlike ile karşı karşıya kalınabilir.

4. Arıcılık yapmanın dördüncü koşulu ise belli bir sermaye ayırmaktır. Aslında bu işe girişmek için yüklü bir sermaye ihtiyacı yoktur. Bu işe ilk defa girişecekler için başta 5 kovan önerilmektedir. Ancak iş kovan ve arıları almakla bitmiyor. Arıcılık için özel giysiler, el maşası, eldiven, körük, çerçeve, tel ve tel çekme aracı gibi bir dizi ekipmana da ihtiyaç bulunmaktadır. Eğer sermaye konusunda sıkıntı yaşanıyorsa bugün çeşitli bankalar ve finans kuruluşları arı üreticilerinin faaliyetlerini desteklemek amacı ile düşük faizli krediler vermektedir.

Ayrıca devlet de KOSGEB kredileri kapsamında arıcılık faaliyetleri desteklemek amacı ile her yıl hibe kredileri vermektedir. Bu destekler hem arıcılık yapma düşüncesinde olan yeni girişimcilere hem de faaliyetlerini büyütmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelere verilmektedir. İşe yeni başlayacak olanlar için KOSGEB kredileri mutlaka araştırılmalıdır.

Bu arada Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından iki yıldır, arıcılık faaliyetleri için tamamı hibe olan 30 bin TL tutarında destek sağlanmaktadır. Bu desteğin geri dönüşü yoktur. 35 yalından genç olan herkesi bu destekten faydalanabilmektedir. Önümüzdeki yıl da bu uygulama devam edecektir. Ayrıca Gıda Tarım Hayvancılık müdürlükleri tarafından, Kafkas arı ırkını korumak amacı ile koloni başına her yıl 40 TL ödenmektedir.

5. Arıcılık faaliyetlerinde çeşitli gereksinimler için en fazla 5-6 bin TL arasında bir harcama yapılması gerekmektedir. Arıcılık yapılırken birçok malzeme kullanılmaktadır, ancak bu işe yeni başlayanların ilk etap da hepsini almamaları önerilmektedir. Bunların arasında en fazla kovana ödenmektedir. Genelde ülkemizde ağaç kovanlar daha uzun ömürlü oldukları için tercih edilmektedir. Kullanılacak kovanların hepsi aynı boyutlarda olmak zorundadır.

6. Arıcılık yapmak oldukça para kazandıran bir iştir. Ancak hava koşullarına ve arıcılık yapılan bölgenin özelliklerine göre kazanç miktarı değişebilir. Bu yüzden arıcılık yaparken sadece bal üretmek hedef alınmamalıdır. Arı sütü, polen ve arı zehiri gibi başka ürünlerin de elde edilmesine çalışılmalıdır. Yaklaşık olarak 1 kilogram polen fiyatı, iki kilogram bal fiyatına eşit olmaktadır. 50 kovan sahibi üretici, kovan başına ortalama 30-40 kilogram bal elde etmektedir. Bu da yılda ortalama 100 bin TL gelir demektir. Yan ürünler ile birlikte bu rakam daha yukarı çıkabilir.

7. Genelde 50 kovana kadar arıcılık yapmak, tek başına sürdürülebilir bir iştir Ancak bu işi daha büyütmek gerekirse, mutlaka eleman çalıştırmak gerekmektedir. Ayrıca bu boyuta çıkıldığı zaman, başta belki ilave bir gelir olarak düşünülen arıcılık yapma düşüncesi artık başlı başına bir iş olmuş demektir.

8. Arıcılık yapmanın bir şartı da arıcılık sigortası yaptırmaktır. Para bağlanan ve emek harcanan arıcılık faaliyetlerinde, arıların başına bir şey gelme riski her zaman olabilir. Bazen beklenmedik hava koşulları, bazen yabani hayvanlar tarafından kovanlara beklenmedik saldırılara ve kazalara neden olabilir. Böyle durumlara karşı TARSİM Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi tarafından düşük ücretle sigorta yapılmaktadır. Özellikle gezgin arıcılık yapanlar için bu sigortanın kapsamı daha geniştir. Taşınma sırasındaki trafik kazalarını da içine almaktadır. Arıcılık sigortası yaptırmak bir zorunluluk olmasa da sağladığı güvence itibariyle bütün arıcılık yapan kişi ve kuruluşlar bu sigortayı yaptırmaktadır.

9. Son bir hatırlatma yapalım. Arı kovanlarının konulacağı yerler, sessiz ve sakin olmak zorundadır. Kovanlar özellikle ana yollardan en azında 100 metre içeri yerleştirilmelidir. Arıların mümkün olduğunca doğal ortamda beslenmeleri gerekir. Kovanların çevresinde herhangi bir tesis, fabrika veya atölye türünden bir yapı bulunmamalıdır. Genelde kuytu yerler seçilmelidir. Ama bölgenin iklim ve bitki örtüsü mutlaka dikkate alınmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ