BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9274,11
BITCOIN/TRY 63657,51

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa almak ciddi bir yatırım aracıdır. Genel olarak arsa yatırımları, uzun vadede yatırımcısına kazanç sağlamaktadır. Ancak elbette alınacak arsanın büyüklüğü ve nerede olduğu çok önemlidir. Eskiden beri İstanbul’un taşı ve toprağı altın denir. Gerçekten de İstanbul’da arsa yatırımı yapmak, her zaman kazançlı bir iş olmuştur. Sürekli genişleyen ve kalabalıklaşan İstanbul’da bugün hala arsa alınacak yerler var ve bu alanlar ileriye dönük para getirecek yerlerdir. Genelde arsa yatırımları şehir merkezine yakın noktalara yapılır ama son yıllarda İstanbul’da öylesine geniş ve kapsamlı projeler üretilmektedir ki, artık şehir merkezi olarak düşünülen alanlar, bir değil birden çok fazladır. Uzmanlar, yatırım amaçlı alınacak arsaların şehir merkezine yakın olması yanında, aynı zamanda ulaşım yollarına yakın olması gerektiğini de söylemektedir. Kentsel dönüşümün hız kazandığı bugünlerde sadece İstanbul’da değil birçok şehirde yatırım yapılacak arsalar bulunmaktadır.

Yatırımcılar, gayrimenkule yatırım yapmaktan hiç vazgeçmemişlerdir. Bugün hala konut veya işyeri binası alımları önemli bir yatırım aracı olarak cazibesini korumaktadır. Yine de hızlı büyüyen ve genişleyen büyük metropollerde arsa alımları da gittikçe cazip olmaya başlamıştır. Arsaya yatırım yapmak kazançlı olabilir ama içinde bazı riskler de taşımaktadır. Örneğin arsa yatırımı yaparken dikkate alınması gereken en önemli nokta deprem riskidir. Arsa alırken konumuna dikkat etmek, deprem kuşağı üzerinde arsa almamak önemli bir noktadır. Bir başka önemli nokta, alınan arsa üzerine bina yapıldığı zaman bu binanın görüş alanının nasıl olacağıdır. Arsanın etrafının açık olması, önü ve arkasının kapanmayacak olması, arsayı değerli kılan özelliklerdir. Elbette arsanın imar durumunun araştırılması da gerekmektedir. Bütün bunlar araştırıldıktan ve bir karar verildikten sonra geriye finansman konusu kalır. Yatırımcı kendi maddi imkanları ile bu arsayı alamayacaksa o zaman bir bankadan veya finans kuruluşundan kredi alması gerekmektedir. Bankaların bir çoğu arsa alımları müşterilerine arsa kredisi vermektedir. Aşağıda müşterilerine arsa kredisi veren birkaç bankanın kredi koşulları açıklanmıştır.

Ziraat Bankası Yatırımlarını arsa alarak değerlendirmek isteyen müşterilerine Ziraat Bankası arsa kredisi vermektedir. Bu kredi 60 aya kadar vade ile alınabilir. Banka arsanın ekspertiz değerinin en fazla yüzde 50’si oranında kredi kullandırmaktadır. Yalnız, alınacak arsanın belediye sınırları içinde ve imarlı olması gerekmektedir. Banka, kredi alınan arsa üzerine ipotek koymaktadır. Gerekli görüldüğü takadirde müşteriden başka teminatlar da istenebilir. Ayrıca banka kredi vadesi süresince kredi kullanan kişiye hayat sigortası yapmaktadır. Bugün için uygulanan faiz oranı yüzde 1,19’dur.

Halk Bankası Banka 2B arazileri için iki tür kredi kullandırmaktadır: 2B peşin satış kredisi ve 2B peşinat kredisi. 2B peşin satış kredisi ile hak sahibi olunan 2B arazi satın alınabilmektedir. Bu şekilde yüzde 20 ilave peşin ödeme indiriminden yararlanmak ve araziyi rayiç bedel üzerinden yüzde 60’a varan oranlarda indirimli almak mümkün olmaktadır. En fazla 120 aya kadar vadeli kullandırılan bu kredi için bankanın uyguladığı faiz oranları şu şekildedir:

  • 60 aya kadar vadeli kredilerde yüzde 1, 26
  • 120 aya kadar vadeli kredilerde yüzde 1, 28

2B peşinat kredisi uygulamasında ise, hak sahibi olunan 2B arazinizin taksitli satışlarda peşinat tutarı karşılanmış olmaktadır. Geri ödemeleri için, aylık eşit taksitli, artan veya azalan taksitli ve ara ödemeli ödeme planlarında biri seçilebilir. Ayrıca istenirse 6 aya ödemesiz dönem opsiyonu da alınabilir. En fazla 120 aya kadar vadeli kullandırılan bu kredi için bankanın uyguladığı faiz oranı yüzde 1,28’dir.

İş Bankası Birikimlerini arsa alarak yatırıma çevirmek isteyen müşterilerine İş Bankası da arsa kredisi kullandırmaktadır. Verilecek en yüksek kredi miktarı, satın alınacak arsanın acil satış değerinin en fazla yüzde 50’si kadar olmaktadır. Banka bu kredi başvurusunda başvuru formu yanı sıra nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi aslı ve fotokopisi, gelir durumunu gösteren belge ve arsanın tapu belgesi fotokopisini talep etmektedir. Ayrıca banka arsa üzerine ipotek tesis etmekte ve bu nedenle arsa üzerinde başka ipotek, rehin ve başka kısıtların bulunup bulunmadığını gösteren Tapu Dairesi yazısı istemektedir. İş Bankası arsa kredisini en fazla 60 ay için vermektedir ve bugün için uyguladığı faiz oranı yüzde 1,35’dir.

Şeker Bank Şeker Bank, hayalindeki arsayı almak isteyen müşterilerine uygun vade ve faiz oranları ile arsa kredi vermektedir. Bu kredi gerçek kişilerin, ticari amaçlı olmayan arsa alımlarını finanse etmek amacı ile kullandırılmaktadır. Uygulanan en fazla vade 120 aydır. Banka teminat olarak, kredi verilen arsa imarlı ise ipotek koymaktadır. Satın alınan arsa imarlı değilse teminat olarak başka bir konut veya işyerinin ya da imarlı bir arsanın ipoteği alınmaktadır. Verilebilen en yüksek kredi miktarı, teminata alınan arsa veya gayrimenkulün ekspertiz değerinin yüzde 50’sidir. Banka yapılacak inceleme sonrasında ilave teminat veya kefil talep edebilir. Şeker Bank’ın bugün 48 aya kadar vadeli arsa kredisi için uyguladığı faiz oranı yüzde 1,75’dir.

TEB Türk Ekonomi Bankası TEB de müşterilerine, sahip olunan evi teminat gösterilmek koşulu ile müşterilerine arsa kredisi vermektedir. Verilen en yüksek kredi miktarı, ipotek edilen konutun ekspertiz değerinin yüzde 60’ıdır. Banka, kulandırılan kredinin faizine, vade boyunca piyasada oluşan faiz oranı değişikliklerini yansıtmamakta, sabit tutmaktadır. Uygulanan en uzun vade 60 aydır. TEB bugün yüzde 1,45 faiz oranı uygulamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (1)

berkan kısa

19 Ocak 2018, 02:29

Uzun vadede kazanmak isteğim bir miktar parayı arsaya vermek istiyorum, ek olarakta kredi alarak hem daha büyük bir alan hemde ileride daha iyi kazanç yapabileceğim bir yer satın alacağım şuan bankalarla ilgili çalışmalarım sürüyor.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!