Banka ve Krediler

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Bankacılık kredi sicili bozuk olan veya kredi notu düşük olduğu için bankalardan herhangi bir şekilde kredi alamayan kişiler, banka dışında kredi veren yerler neresi diye araştırmakta ve oralardan kredi alma yoluna gitmektedirler. Türkiye içerisinde kredi veren yerler sadece bankalar değildir. Bunların yanı sıra ticari veya bireysel olarak kredi ihtiyaçlarını karşılayan kurumlar da bulunmaktadır. Güvenilir olan kurumlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından denetlenmekte ve bu sayede yüksek faiz uygulayama maktadırlar. Banka kredisi alamayan normal vatandaşlar, ticaret yapmakta olan KOBİ, işsiz, memur, çiftçi, ev hanımı, esnaf veya tüccar gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde, güvenilir kredi kurumlarından kredi alabilmektedirler.

Banka Harici Kredi Veren Kuruluş ve Şirketler

Ülkemizde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na kayıtlı olarak konut, otomobil veya ihtiyaç kredisi vermekte olan bankalar haricinde, bazı kurum veya kuruluşlar tarafından da krediler verilebilmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi vermekte olan banka dışında kredi veren yerleri şu şekilde sınıflandırmaktadır:

 1. Holdingler
 2. 14 adet finansman şirketi ve finans kuruluşu
 3. Finansal kiralama kuruluşları
 4. Varlık yönetim şirketleri
 5. Ödeme kuruluşları
 6. Yabancı kaynaklı bankaların Türkiye temsilcileridir.

Bunların yanı sıra banka dışında kredi veren yerler olarak finansal kuruluşlar sınıfında olan ALJ, DD, EVKUR, KOÇ FIAT Kredi, Koç Finansman, Orfin, Mercedes Benz, Hemenal, Volkswagen Doğuş, VFS, Turkcell, TIRSAN, Şeker Bankası olarak ifade edilebilir. Bunlarla birlikte BBDK kaydı olan finans sağlayabilen bir diğer kuruluş ise TEB Holding A.Ş. ve Koç Finans Hizmetleri AŞ’dir.

Bununla birlikte kredi ihtiyacınızı karşılamaya çalışırken yasal firmalar dışında, halk arasında tefeci olarak nitelendirilen ve yasal olarak suç kapsamında iş yapan kişiler bulunmaktadır. Kendi güvenliğiniz için bu gibi yerlerden uzak durmalı ve sadece BBDK tarafından kayıtlı olan yerlerle iletişime geçmelisiniz.

Banka Harici Konut Kredisi Veren Yerler

Konut edinebilmek için eğer banka tarafından kredi alınamıyorsa, banka dışında kredi veren yerler olarak TOKİ ve EMİNEVİM alternatif olarak yazılabilir. TOKİ kuruluşu dar gelirliler için kura ile taksit sayesinde ev sahibi imkânı vermekle beraber, yüksek gelirli insanlar içinde daha büyük evler sunabilmekte ve ev sahibi yapabilmektedir. Bu gibi evler ülkemizin birçok ilinde bulunabilmektedir. Bunun yanında EMİNEVİM sayesinde her sene binlerce kişi ev sahibi olabilmektedir. Bu kuruluşun sistemi ise şöyle: bir grup insan noter huzurunda bir araya getiriliyor. Her ay bir kişiye olmak üzere ev parası veriliyor. Bu sistem içerisinde faiz uygulaması bulunmamaktadır. EMİNEVİM hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, Faizsiz Ev ve İşyeri Sahibi Olmak (Eminevim) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. kaan yücel dedi ki:

  Bazı kuruluşlarda konut taşıt gibi ihtiyaçlarda kredi verebiliyor, ben bankalarla ilgilenmedim ancak bakalım başka yerlerden kredi alabilecekmiyim.

 2. fuat küçük dedi ki:

  Banka dışında bir çok yerden kredi alınabiliyor ancak alınacak bu krediler ihtiyaca göre seçilmeli.

  1. Volkan dedi ki:

   Bankada icralik oldum ve kapatacak param yok baska neresi bana kredi verir

 3. damla karadağ dedi ki:

  Bakalım ben ev için banka dışında bir yer buldum oradan alabilirsem kredimi alacağım.

BİR YORUM YAZ