BIST 100 1.111 0.12 | 1.3
BRENT PETROL 43,09 -0.51 | -0.22
EURO 8.9422 0.09 | 0.01
EURO/USD 1.18365 -0.08 | 0.0
GRAM ALTIN 473.789 0.46 | 2.18
USD 7.5536 0.12 | 0.01
STERLIN 9.7607 -0.35 | -0.03
BITCOIN/USD 10899,38
BITCOIN/TRY 82372,03

Banka Kartı ile Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Banka kartı ile kredi kartı arasındaki farklara geçmeden önce, kredi kartının ülkemizdeki tarihi gelişimi şu şekildedir: Türkiye’de ilk kredi kartı 1968 yılında Diners grup tarafından çıkarılmıştır. O zamanlarda sadece birkaç bin kişiye ait olan banka kartı sayısı bugün 113 milyona, banka kredi kartı sayısı ise 58 milyona ulaşmıştır. Bu anlamda Türkiye Avrupa Birliği üyeleri baz alındığında Fransa’dan sonra en çok kart kullanan ikinci ülkedir. Bu kartların yoğun şekilde kullanılmasının temel sebebi ise nakit ödemelerde zorluk yaşayan vatandaşların ekonomik anlamda rahatlamasını sağlamasıdır. Pek çok kart kullanıcısı banka kartı nedir? sorusunun cevabını aramakta ve kredi kartı ile banka kartı özelliklerini karıştırmaktadırlar. Bundan dolayı “kredi kartı nedir, banka kartı nedir?” sorularına cevap aranmaktadır.

Banka Kartı Nedir?

Bankada hesap açtırmak şartıyla, banka tarafından müşterilere verilen para çekme, para yatırma, hesap işlemleri, para transferleri, yatırım işlemleri, kredi kartı borcu veya taksit ödemesi, her tülü fatura ödemeleri, MEB ödemeleri, SGK ödemeleri, vergi ödemeleri, şifre alma gibi işlemleri gerçekleştirilebileceği bir karttır. Şekil olarak incelediğimizde ise üzerinde kart numarası, müşteri numarası, hesap numarası ve sahibinin adı soyadı yazmaktadır. Ayrıca banka kartının arka tarafında üç veya banka kart tipine göre beş haneli güvenlik numarası da bulunmaktadır.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Ticari Kredi Kartı Nedir? Niçin Kullanılır?

Kredi Kartı Nedir?

Bankaların anlaşmalı olduğu alışveriş şirketlerinin bir pos cihazı tesis etmesiyle müşterilerine belli bir kota koyduğu ve belirtilen kota kadar geri ödeme mecburiyeti koyduğu para yerine geçen karttır. Sistem olarak kişi alışveriş yaptığı yere değil bankaya borçlanır ve ödemeyi aslında bankaya yapmış olur.

Banka Kartı ve Kredi kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki kartında kendine göre olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Örneğin: banka kartına faiz uygulanmazken, kredi kartı bu konuda müşterilerine faiz uygulaması yapmaktadır. Banka kartı aynı zamanda kontrollü kart anlamına da gelmektedir. Yani fazlasını harcamak isteseniz bile buna engel olur.

Ancak banka kartı kullanıcıları bankanın sunmuş olduğu ekstra kampanyalardan yararlanma imkânı bulunmamaktadır. Bununla birlikte banka kartı sahiplerinin bu kartlar üzerinden yaptıkları harcamaların kredi notuna bir etkisi bulunmamaktadır.

Kredi kartları ise müşterilerine çeşitli ödüller ve kampanyalar sunar, sunduğu taksit seçenekleri, yaptığı alışverişe göre kredi puanına olumlu katkı sağlar. Ayrıca kredi kartlarında güvenlik önlemlerine daha çok önem verilir. Olumlu yönleri olmakla birlikte banka kartına göre dezavantajları daha fazladır ve cezai yaptırımları daha etkilidir. Örneğin; yapılan ödemelerde farkında olmadan limit aşımı olması, nakit çekim, kart yenileme ve yüksek işlem ücretlerini saymak mümkündür. Özellikle herhangi bir şekilde ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinde, acil ödeme gerektiren durumlarda kredi kartları hayati önem taşımaktadır.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!