CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Ne İşe Yarar?

CVV ne demek, CVV nedir veya Hesap numarası nerede yazar şeklindeki sorular banka kartlarını yeni kullanmaya başlayan kişiler tarafından sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Bankalarla çalışmak isteyen kişiler, bankaya müracaat ettiklerinde öncelikle bir hesap açtırmaları gerekmektedir. Banka ile işlemlerin neredeyse tamamında banka hesabı kullanılmaktadır. Hesap açtıran kişilere hesaplarını belirtmek için sayılardan oluşan bir kod verilmektedir. Size verilan hesap numarası veya müşteri numarası kartınızın sol alt köşesinde yazmaktadır. Bankacılık işlemlerinizi yapmak istediğinizde bu kodu kullanabilirsiniz. Hesap numarası sayesinde hesap sahibi ile ilgili bütün bilgilere ve işlemlere ulaşılabilmektedir. Böylece bu işlemler sırasında herhangi bir yanlış yapılması gibi olumsuzluklar yaşanmamaktadır. Örneğin; Günümüzde genelde havale ve EFT işlemleri için IBAN numarası kullanılsada halen bir çok kişi bu işlemleri hesap numarası üzerinden yapmaya devam etmektedir.

Banka Kartlarının Üzerinde Bulunan Hesap Numarası ve Diğer Bilgiler

Bankalarda açılmış olan hesaplara ATM’ler ve diğer yollar aracılığıyla ulaşmak için bankalar tarafından hesaplara ait banka kartları verilmektedir. Banka müşterileri bu kartlar aracılığıyla hesaplarına ulaşabilmektedir. Banka kartlarının üzerinde bir takım bilgiler bulunmaktadır. Kişisel bilgilerin dışında kartla ilgili de pek çok bilgi bulunur. Hesap numarası, kartın son kullanma tarihi, şube kodu gibi bilgiler banka kartının üzerinde yer alır. Kartın arka tarafında ise CVV kodu bulunmaktadır. CVV ne demek konusuyla ilgili bilgi vermeden önce kart üzerinde bulunan diğer bilgilerden bahsetmek daha doğru olacaktır. Banka kartlarının ön yüzlerinde bulunan rakamlar çoğunlukla banka müşterileri tarafında karıştırılmaktadır. Bu numaraların hepsinin farklı anlamları bulunmaktadır.

Hesap Numarası ve Buradaki Numaraların Anlamı

Banka kartlarının ön yüzünde bulunan iki farklı numara bulunmaktadır. Bunlardan üstte olan ve daha büyük bir şekilde yazılan 16 haneli sayı banka kartı numarasıdır. Bu numara hesap numarası değildir. Bu numaranın hemen altında kart sahibinin adı ve soyadı yazmaktadır. Ad ve soyadın hemen altında hesap numarası bulunmaktadır. Hesap numarası da 16 haneden oluşmaktadır. Hesap numarasının ilk 4 hanesi kartın hangi şubeye ait olduğunu gösteren koddur. Bu kod dışında kalan kısmın ilk 8 hanesi hesap numarasını oluşturmaktadır. Son 4 hane ise ek hesabı göstermektedir. Bazı banka kartlarında hesap numarası yerinde IBAN kodu bulunmaktadır. Bu kod bankalar arası havale gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Kartınız arka kısmında ise birçok kişinin merak ettiği CVV ne demek sorusuna ise hemen aşağıda cevap verdik.

IBAN kodu

CVV Ne Demek ve Nerede Bulunmaktadır?

CVV ne demek diye merak edilen kod kartın arka tarafında bulunmaktadır. CVV’nin açılımı Card Validation Value şeklindedir. Banka kartlarında ve kredi kartlarında bulunan bu kodun amacı kart güvenliğini sağlamaktır. CVV kodu 3 hanelidir. CVV kodları baskı ile kartların üzerine basılmıştır. Özellikle kredi kartlarında birçok bilgi kabartma ile yazılırken CVV’de böyle bir uygulamaya gidilmemiştir. CVV kodları kartın arka kısmındaki imza bölümünde yer almaktadır. Burada bazen 3 haneden fazla sayı bulunabilmektedir. Bu sayıların son 3 hanesi CVV kodunu oluşturmaktadır. CVV Ne Demek ve Nerede Bulunmaktadır?

IBAN Kodu Nedir?

IBAN kodunda hesap numarasına ilaveten ülke kodu ve banka kodu bulunmaktadır. Bu kodlardan sonra hesap numarası yer almaktadır. IBAN kodu toplam 26 haneden oluşmaktadır. Bankalarda hesabı olan bireysel veya kurumsal tüm müşterilerin mutlaka bir IBAN numarası bulunmaktadır. Sadece IBAN numarasını kullanarak EFT veya HAVALe işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. IBAN numarası ile işlem yaptığınızda, hangi banka, hangi şube kodu gibi bilgilere ihtiyaç kalmıyor. İşleminizi çok çabuk bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

CVV ne demek, IBAN kodu nedir, Hesap numarası nedir gibi sorularınızın cevabı genel hatlarıyla bu şekildedir. CVV kodunun amacı kartın güvenliğini özellikle online alışverişlerde korumaktır. İnternet sitelerinden yapılan alışverişlerde kart bilgileri girildikten sonra bu kodun da girilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde banka ödemeyi onaylamayacak ve alışverişiniz gerçekleşmeyecektir. Yani bankalar bu kodu kartın şifresi olarak kullanmaktadır. CVV kodu kabartma olmadığından bir süre sonra silinebilmektedir. Böyle bir durumda kart normal olarak kullanılabilmektedir. Fakat online alışverişlerde ihtiyaç duyduğunuzda bankanıza ait online işlemlere girerek CVV kodu bilgisine ulaşabilirsiniz. Yazımızda CVV nedir sorusuna olabildiğince açık cevap vermeye çalıştık. Bir sonra ki yazımız da görüşmek üzere.

Yapı Kredi IBAN sorgulama nasıl yapılır?

Ziraat Bankası IBAN sorgulama nasıl yapılır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. nesrin güverte dedi ki:

    İnternet üzerinden ilk defa alışveriş yapacaktım cvv kodunu sorunca ne olduğuna şaşırdım uzun uğraşlar sonucu kartın arkasında yazan 3 haneli bir kod olduğunu fark ettim, bilmeyince takılıp kalıyor insan.

BİR YORUM YAZIN