BIST 100 4.962 -1.65 | -83.22
BRENT PETROL 85,42 -1.68 | -1.46
EURO 19.6105 0.07 | 0.01
EURO/USD 1.05323 0.08 | 0.0
GRAM ALTIN 1076.831 -0.31 | -3.37
USD 18.6238 0.01 | 0.0
STERLIN 22.874 0.27 | 0.06
BITCOIN/USD 320643,67
BITCOIN/TRY 16893,77

CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Ne İşe Yarar? 2020

CVV ne demek, CVV nedir veya Hesap numarası nerede yazar şeklindeki sorular banka kartlarını ve kredi kartlarını yeni kullanmaya başlayan kişiler tarafından sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Bankalardan banka kartı almak isteyenler ilk olarak, çalışacakları bankadan öncelikle bir hesap açtırmaları gerekmektedir. Çünkü banka üzerinden yapacağınız bir çok işlemde banka hesap numarası kullanılmaktadır. Fakat kredi kartı almak isteyen kişiler banka hesabı açmak zorunda değildirler. Hesap açtıran kişiye özel sayılardan oluşan bir hesap numarası (kod) verilmektedir. Size verilen hesap numarası veya müşteri numarası kartınızın sol alt köşesinde yazmaktadır.

Bankacılık işlemlerinizi yapmak istediğinizde bu kodu kullanabilirsiniz. Hesap numarası sayesinde hesap sahibi ile ilgili bütün bilgilere ve işlemlere ulaşılabilmektedir. Böylece bu işlemler sırasında herhangi bir yanlış yapılması önüne geçilmektedir. Örneğin; Günümüzde genelde havale ve EFT işlemleri için IBAN numarası kullanılsada halen bir çok kişi bu işlemleri hesap numarası üzerinden yapmaya devam etmektedir. Bundan dolayı EFT veya Havale işlemi yapıldığında bu işlemler gönderici ve alıcının hesap numaraları üzerinden yüremektedir.

Banka Kartlarının Üzerinde Bulunan Hesap Numarası ve Diğer Bilgiler

Bankalarda açılmış olan hesaplara ATM’ler ve diğer yollar aracılığıyla ulaşmak için bankalar tarafından hesaplara ait banka kartları verilmektedir. Banka müşterileri bu kartlar aracılığıyla hesaplarına ulaşabilmektedir. Banka kartlarının üzerinde bir takım bilgiler bulunmaktadır. Kişisel bilgilerin dışında kartla ilgili de pek çok bilgi bulunur. Hesap numarası, kartın son kullanma tarihi, şube kodu gibi bilgiler banka kartının üzerinde yer alır. Kartın arka tarafında ise CVV kodu bulunmaktadır. CVV ne demek konusuyla ilgili bilgi vermeden önce kart üzerinde bulunan diğer bilgilerden bahsetmek daha doğru olacaktır. Banka kartlarının ön yüzlerinde bulunan rakamlar çoğunlukla banka müşterileri tarafında karıştırılmaktadır. Bu numaraların hepsinin farklı anlamları bulunmaktadır.

Hesap Numarası ve Buradaki Numaraların Anlamı

Banka kartlarının ön yüzünde bulunan iki farklı numara bulunmaktadır. Bunlardan üstte olan ve daha büyük bir şekilde yazılan 16 haneli sayı banka kartı numarasıdır. Bu numara hesap numarası değildir. Bu numaranın hemen altında kart sahibinin adı ve soyadı yazmaktadır. Ad ve soyadın hemen altında hesap numarası bulunmaktadır. Hesap numarası da 16 haneden oluşmaktadır. Hesap numarasının ilk 4 hanesi kartın hangi şubeye ait olduğunu gösteren koddur. Bu kod dışında kalan kısmın ilk 8 hanesi hesap numarasını oluşturmaktadır. Son 4 hane ise ek hesabı göstermektedir. Bazı banka kartlarında hesap numarası yerinde IBAN kodu bulunmaktadır. Bu kod bankalar arası havale gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Kartınız arka kısmında ise birçok kişinin merak ettiği CVV ne demek sorusuna ise hemen aşağıda cevap verdik.

IBAN kodu

CVV Ne Demek ve Nerede Bulunmaktadır?

CVV ne demek diye merak edilen kod kartın arka tarafında bulunmaktadır. CVV’nin açılımı Card Validation Value şeklindedir. Banka kartlarında ve kredi kartlarında bulunan bu kodun amacı kart güvenliğini sağlamaktır. CVV kodu 3 hanelidir. CVV kodları baskı ile kartların üzerine basılmıştır. Özellikle kredi kartlarında birçok bilgi kabartma ile yazılırken CVV’de böyle bir uygulamaya gidilmemiştir. CVV kodları kartın arka kısmındaki imza bölümünde yer almaktadır. Burada bazen 3 haneden fazla sayı bulunabilmektedir. Bu sayıların son 3 hanesi CVV kodunu oluşturmaktadır. CVV Ne Demek ve Nerede Bulunmaktadır?

IBAN Kodu Nedir?

IBAN kodunda hesap numarasına ilaveten ülke kodu ve banka kodu bulunmaktadır. Bu kodlardan sonra hesap numarası yer almaktadır. IBAN kodu toplam 26 haneden oluşmaktadır. Bankalarda hesabı olan bireysel veya kurumsal tüm müşterilerin mutlaka bir IBAN numarası bulunmaktadır. Sadece IBAN numarasını kullanarak EFT veya HAVALe işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. IBAN numarası ile işlem yaptığınızda, hangi banka, hangi şube kodu gibi bilgilere ihtiyaç kalmıyor. İşleminizi çok çabuk bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

CVV ne demek, IBAN kodu nedir, Hesap numarası nedir gibi sorularınızın cevabı genel hatlarıyla bu şekildedir. CVV kodunun amacı kartın güvenliğini özellikle online alışverişlerde korumaktır. İnternet sitelerinden yapılan alışverişlerde kart bilgileri girildikten sonra bu kodun da girilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde banka ödemeyi onaylamayacak ve alışverişiniz gerçekleşmeyecektir. Yani bankalar bu kodu kartın şifresi olarak kullanmaktadır. CVV kodu kabartma olmadığından bir süre sonra silinebilmektedir. Böyle bir durumda kart normal olarak kullanılabilmektedir. Fakat online alışverişlerde ihtiyaç duyduğunuzda bankanıza ait online işlemlere girerek CVV kodu bilgisine ulaşabilirsiniz. Yazımızda CVV nedir sorusuna olabildiğince açık cevap vermeye çalıştık. Bir sonra ki yazımız da görüşmek üzere.

Sanal Kredi Kartı Oluşturma ve Kullanma

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle ve e-ticaret sitelerininde çoğalmasıyla ihtiyacımız olan her hangi bir ürünü ülkemizden veya yurt dışından bir kaç tıklama hareketi ile çok rahat bir şekilde alabilir duruma geldik. Teknolojinin gelişmesine istinaden bilgisayar korsanlığıda bununla eş orantılı olarak gelişmeye devam etmiştir. İnternete bağlı kullandığımız her cihaza uzaktan erişilebilme yeteneği mevcuttue. Fakat kötü amaçlı kişilerin her hangi bir bilginizi çalmak için cihazınıza bağlanması istenmeyen durumların başında gelmektedir. Kullandığımız cep telefonu, tablet veya bilgisayarımızdan çok önemli parasal işlemler yapacağımız zaman cihazımızda mutlaka antivirüs programıyla korunuyor olması öenm arz etmektedir. Antivirüs olmayan bir cihazdan parasal işlemler yapmamanızı tavsiye ederiz. Bu parasal işlemlerden biride online alışverişlerdir. Artık önlemlerinizi aldığınızı varsayarak kredi Kartı bilgilerinizi girip alacağınız ürünün siparişini geçebilirsiniz.

Kişinin kriterlerine göre kredi kartlarının limiti çok düşük veya çok yüksek olabilir. Bu durumda farketmeksizin bilgisayar korsanlarının eline geçmesi durumunda istem dışı para kaybına uğramış olursunuz. Antivirüs önleminden sonra bunun önüne büyük bir ölçüde geçmenin en iyi yollarından biride Sanal Kart kullanmak. Şuan hemen hemen tüm bankaların kredi kartlarına bağlı sanal kart oluşturma imkanı bulunmaktadır. Çalıştığınız bankanın internet bankacılığına girip, yine bu konuyla ilgili menüye giderek sanal kartınızı kendiniz oluştarabilir ve limitini kendiniz belirleyebilirsiniz. Sanal kartın en büyük kullanım amaçlarından biride anlık olarak limitinin belirlenebiliyor olmasıdır. O anda yapacağınız alışveriş tutarına göre limitinizi belirleyip ilgili sitenin ödeme adımında ilgili bankayı seçip sanal kart bilgilerinizi girdiğinizde alışverişinizi başarıyla tamamlamış olursunuz. Uyarmadan geçmeyelim istiyoruz, limit belirlerken toplam alışveriş tutarınızdan 1-2 TL daha fazla belirlemeye çalışın. Bunun sebebi özellikler yurt dışı siteleri kartınızın doğruluğunu sağlamak için kuruş bazında ufak bir meblağ çekip kartınızı doğrulama işlemi yaparlar. Sonra bu tutarı kartınıza iade ederler. Sanal kartlarda da asıl kredi kartında olduğu gibi CVV, kredi kartı numarası ve son kullanma tarihi gibi bilgiler bulunmaktadır. Sanal kartınızın son kullanma tarihi dolduğunda bankanız tarafından otomatikmen yenilenmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (1)

nesrin güverte

15 Ocak 2018, 07:12

İnternet üzerinden ilk defa alışveriş yapacaktım cvv kodunu sorunca ne olduğuna şaşırdım uzun uğraşlar sonucu kartın arkasında yazan 3 haneli bir kod olduğunu fark ettim, bilmeyince takılıp kalıyor insan.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!