Banka ve Krediler

CVV Kodu Nedir ? Nerede Yazar ?

CVV Kodu Nedir ? Nerede Yazar ?

Hesap numarası nerede yazar, CVV ne demek, CVV nedir şeklindeki sorular banka kartlarını yeni kullanmaya başlayan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bankalarla çalışmak isteyen kişiler, bankaya müracaat ettiklerinde öncelikle bir hesap açtırmaları gerekmektedir. Banka ile işlemlerin neredeyse tamamında banka hesabı kullanılmaktadır. Hesap açtıran kişilere hesaplarını belirtmek için sayılardan oluşan bir kod verilmektedir. Bu koda hesap numarası denilmektedir. Hesap numarası sayesinde hesap sahibi ile ilgili bütün bilgilere ve işlemlere ulaşılabilmektedir. Böylece bu işlemler sırasında herhangi bir yanlış yapılması gibi olumsuzluklar yaşanmamaktadır. Banka işlemleri arasında sıklıkla kullanılan para transferleri ve ödeme işlemleri hesap numarası ile yapılabilmektedir.

Banka Kartlarının Üzerinde Bulunan Hesap Numarası ve Diğer Bilgiler

Bankalarda açılmış olan hesaplara ATM’ler ve diğer yollar aracılığıyla ulaşmak için bankalar tarafından hesaplara ait banka kartları verilmektedir. Banka müşterileri bu kartlar aracılığıyla hesaplarına ulaşabilmektedir. Banka kartlarının üzerinde bir takım bilgiler bulunmaktadır. Kişisel bilgilerin dışında kartla ilgili de pek çok bilgi bulunur. Hesap numarası, kartın son kullanma tarihi, şube kodu gibi bilgiler banka kartının üzerinde yer alır. Kartın arka tarafında ise CVV kodu bulunmaktadır. CVV ne demek konusuyla ilgili bilgi vermeden önce kart üzerinde bulunan diğer bilgilerden bahsetmek daha doğru olacaktır. Banka kartlarının ön yüzlerinde bulunan rakamlar çoğunlukla banka müşterileri tarafında karıştırılmaktadır. Bu numaraların hepsinin farklı anlamları bulunmaktadır.

Hesap Numarası ve Buradaki Numaraların Anlamı

Banka kartlarının ön yüzünde bulunan iki farklı numara bulunmaktadır. Bunlardan üstte olan ve daha büyük bir şekilde yazılan 16 haneli sayı banka kartı numarasıdır. Bu numara hesap numarası değildir. Bu numaranın hemen altında kart sahibinin adı ve soyadı yazmaktadır. Ad ve soyadın hemen altında hesap numarası bulunmaktadır. Hesap numarası da 16 haneden oluşmaktadır. Hesap numarasının ilk 4 hanesi kartın hangi şubeye ait olduğunu gösteren koddur. Bu kod dışında kalan kısmın ilk 8 hanesi hesap numarasını oluşturmaktadır. Son 4 hane ise ek hesabı göstermektedir. Bazı banka kartlarında hesap numarası yerinde IBAN kodu bulunmaktadır. Bu kod bankalar arası havale gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Arka tarafta ise birçok kişinin CVV ne demek diyerek cevabını aradığı kod bulunmaktadır.

IBAN kodu

CVV Ne Demek ve Nerede Bulunmaktadır?

IBAN kodunda hesap numarasına ilaveten ülke kodu ve banka kodu bulunmaktadır. Bu kodlardan sonra hesap numarası yer almaktadır. IBAN kodu toplam 26 haneden oluşmaktadır. CVV ne demek diye merak edilen kod kartın arka tarafında bulunmaktadır. CVV’nin açılımı Card Validation Value şeklindedir. Banka kartlarında ve kredi kartlarında bulunan bu kodun amacı kart güvenliğini sağlamaktır. CVV kodu 3 hanelidir. CVV kodları baskı ile kartların üzerine basılmıştır. Özellikle kredi kartlarında birçok bilgi kabartma ile yazılırken CVV’de böyle bir uygulamaya gidilmemiştir. CVV kodları kartın arka kısmındaki imza bölümünde yer almaktadır. Burada bazen 3 haneden fazla sayı bulunabilmektedir. Bu sayıların son 3 hanesi CVV kodunu oluşturmaktadır.

CVV Ne Demek ve Nerede Bulunmaktadır?

CVV ne demek sorusunun cevabı genel hatlarıyla bu şekildedir. Bu kodun amacı kartın güvenliğini özellikle online alışverişlerde korumaktır. İnternet sitelerinden yapılan alışverişlerde kart bilgileri girildikten sonra bu kodun da girilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde banka ödemeyi yapmayacak ve alışveriş gerçekleşmeyecektir. Yani bankalar bu kodu kartın şifresi olarak kullanmaktadır. CVV kodu kabartma olmadığından bir süre sonra silinebilmektedir. Böyle bir durumda kart normal olarak kullanılabilmektedir. Fakat online alışveriş yapmak için bu kodun girilmesi zorunlu olduğu için online alışveriş yapılamayacaktır. Böyle bir durumda bankadan yardım alınması gerekmektedir. Yazımızda CVV nedir sorusuna olabildiğince açık cevap vermeye çalıştık. Bir sonra ki yazımız da görüşmek üzere.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nesrin güverte dedi ki:

    İnternet üzerinden ilk defa alışveriş yapacaktım cvv kodunu sorunca ne olduğuna şaşırdım uzun uğraşlar sonucu kartın arkasında yazan 3 haneli bir kod olduğunu fark ettim, bilmeyince takılıp kalıyor insan.

BİR YORUM YAZ