BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9277,37
BITCOIN/TRY 63679,86

Bankalarda Unutulan Para Sorgulama

Zaman içerisinde banka hesaplarında para bulunduğunu unutan ve bu durumla ilgili son hali öğrenmek isteyen müşteriler Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemi yaparak bilgi edinebilmektedir. Türkiye Bankalar Birliği, banka hesaplarında unutulan paraların sahipleri ile ilgili olarak yıllık bazda detaylı bir liste yayınlamakta ve ilgili Bankacılık Kanununa göre uzun bir süreç boyunca hiçbir işlem görmeyen bu paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilmektedir. Bu nedenle banka hesaplarının zaman aşımına uğramadan kontrol edilmesi büyük önem arz etmektedir. Banka hesaplarında uzun süre boyunca bekleyen ve zamanaşımına uğrayan para miktarını sorgulamak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. TMSF kurumsal web sitesi, TBB kurumsal web sitesi veya ilgili bankaların resmi adresi üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirmek suretiyle unutulan paranın tutarı ile ilgili gerekli bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bankada Unutulan Parayı Belirleme ve Geri Alma Süreci

İlgili internet sitelerinden gerekli Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemi gerçekleştiren hesap sahipleri, listelerde kendi isimlerini görmesi halinde parayı geri alabilmek için hesabın bulunduğu ilgili bankaya başvuru yapmalıdır. Yayınlanan listede kişi ismi, hangi bankada unutulan parasının bulunduğuna dair bilgilere net bir şekilde ulaşabilmek mümkün iken unutulan paranın tutarı ile ilgili bilgi verilmemektedir. Bankaya başvuru sonrasında unutulan paranın iade talebi gerçekleştirilir ve ne kadar para unutulduğuna dair net bilgi de yine banka şubesi aracılığıyla öğrenilebilmektedir.

Bankada Unutulan Para ile İlgili Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Zamanaşımına uğrayan banka hesabıyla ilgili duyuru yapıldıktan sonra belli bir süre içerisinde hesap sahibi bankaya başvurmak suretiyle parasını geri almalıdır. Bu sürenin ne kadar olduğuna dair bilgi de TBB tarafından yayınlanan listede yer almaktadır. Bankada Unutulan Para Sorgulama süreciyle ilgili belirtilen hususlar dikkate alındığında sorunsuz bir şekilde işlem gerçekleştirilmektedir. Genel olarak benzer sorunlar ile karşılaşmama adına sadece kullanılan hesapların açık tutulması faydalı bir davranış olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!