Bankalardan Satılık Gayrimenkuller

Gayrimenkul piyasasını araştırdığınız zaman bazı ev, arsa ve işyerlerinin bankalar tarafından satışa çıkarıldığını görebilirsiniz. Bu durum, bankaların kişilerden aldığı taşınmaz malların satışını yaptığını gösterir. Satılık gayrimenkul ilanları özellikle konut kredilerinin geri ödenmemesi durumlarından doğacaktır. Konut kredisi kullanımlarında bankalar her zaman satın alınan eve ipotek koyar. Bu ipotek, borcun tamamı bitene kadar ortadan kalkmaz. Şayet bankaya olan borcunuzu herhangi bir sebeple ödemezseniz, bu durumda eve ol konulur ve satışı yapılır.

Aynı şekilde kredi kartı ve diğer tüm kredileri alabilmek için üzerinize kayıtlı olan bir taşınmazı ipotek ettirmiş de olabilirsiniz. Bu durumda da borcun ödenmemesi durumunda bankalar ilgili mala el koyar ve satışını yapar. Bu gayrimenkullerin satışı normal şekillerde gerçekleşmez. Bankalar tüm gayrimenkuller için bir ihale yapar ve bu şekilde gelen tekliflere göre satış işlemini yapar.

Bankalardan Gayrimenkul Nasıl Alınır?

Bankalara direkt olarak elden başvuru yaparak gayrimenkul alabilmeniz mümkün olmuyor. Öncelikle bankaların sitelerinde 'duyurular' bölümlerini takip ederek gayrimenkul ilanlarını incelemeniz gerekiyor. Çünkü bu ilanların bütünü internet üzerinden yapılır. Burada satışı yapılan her bir gayrimenkul için ayrı ayrı ihale yapılır. Ev satışlarını yapabilmek için bu ihaleye katılım göstermeniz gerekecektir. Bankaların ihale şartları genel olarak aynıdır.

Belirli temel prosedürleri geride bıraktıktan sonra ihalelere katılım gösterebilir ve evleri satın alabilirsiniz. Elbette burada satın alınacak gayrimenkul yalnızca ev değildir. İşyeri, arsa ve fabrika gibi birçok farklı gayrimenkul satışı bankalar üzerinden yapılabiliyor. Bu gayrimenkullerin hepsi, kişilerin bankaya ipotek ettirdiği taşınmaz mallardır.

Gayrimenkul İhalelerine Nasıl Katılırım?

Satılık gayrimenkuller için belirli bir katılım şartları vardır. Burada ihaleye katılım gösterebilmek için gerekli olan ilk şart teminatı ödeme olacaktır. Bu teminat 'geçici' olarak adlandırılır. Zira ihaleyi kaybeden tüm kişiler, ödedikleri bu teminatı bankadan geri alırlar. İhaleyi kazanan kişinin verdiği tutar ise geri ödenmez ve gayrimenkulün toplam değerinden düşülür. Ödemeniz gereken teminat bedelleri bankaların internet sitesindeki şartlar arasında detaylı olarak belirtilir. Teminat bedelini bankaya yatırdıktan sonra sizlerden istenen diğer belgeleri de tamamlayarak ihale için hazır beklemeniz gerekiyor.

Gayrimenkul Satış İhalesi Nasıl Gerçekleşir?

Gayrimenkul satışlarında her taşınmaz mal için daha önceden bir ihale günü ve saati belirlenir. Bu saat ve gün, teminat bedelini yatıran tüm kişilere önceden belirtilir. Bankanın belirttiği bu gün ve saatte hazır bulunarak ihaleye katılabilirsiniz. Burada gayrimenkul satışları pazarlık ve açık arttırma usulüne dayalı olarak yapılır. Satışı yapılan gayrimenkul çok değerli bir noktada bulunuyorsa, bu durumda katılım oranı da çok yüksek olacaktır. Bu tarz durumlarda direkt olarak açık arttırma uygulanır ve en yüksek teklifi veren gayrimenkulü almaya hak kazanır. Ancak bankanın el koyduğu bazı gayrimenkuller daha değersiz olabilir. Bir gayrimenkule olan talepler azsa, bu sefer devreye pazarlık usulü girecektir. Özellikle satışı yapılan gayrimenkule 1 kişinin teminat yatırması durumunda, pazarlıkla evin değeri düşürülebilir. İhale sonucunda kazanan taraflar tescillenir ve evin satışının tamamlanması için gerekli yönlendirmeler yapılır. İhale sonrasında direkt olarak noter huzurunda evin satışı yapılır. Bu satış işlemi sırasında banka yetkilileri de noterde hazır olarak bulunur.

Bankadan Satılık Gayrimenkullere Taksit Yapılır mı?

Bankalardan satışa çıkarılan gayrimenkuller için peşin ve taksitli olmak üzere iki farklı satın alma şekli bulunuyor. Direkt olarak peşin para verilmesi durumunda satış işlemi direkt olarak yapılır. Ayrıca normal kredi kullanır gibi evi taksitlere de böldürebilirsiniz. Bu durumda da kredi öder gibi her ay bankaya evin borcunu ödemeniz gerekiyor. Burada en çok merak edilen noktalardan birisi, banka gayrimenkulleri için aynı yerden kredi çekilip çekilemeyeceğidir.

Yani A Bankası tarafından satışa çıkarılan bir gayrimenkulün, yine A Bankası üzerinden kredi çekilen kredi ile alınıp alınamayacağı sorusu sıkça dile getirilir. Öncelikle genel anlamda bankaların bu tarz bir uygulama yapmadığını görüyoruz. Yani konut kredileri hiçbir zaman için bankanın kendi gayrimenkulleri ile ilgili olarak verilmez. Burada tek yapabileceğiniz, bir başka bankadan kredi çekmeniz olacaktır. Başka bir bankadan kredi çekerek gayrimenkulü aldığınız zaman direkt olarak peşin ödeme yapmış sayılırsınız.

Satın Alınmak İstenen Gayrimenkul Ziyaret Edilebilir mi?

Özellikle yeni bir ev satın almak isteyen kişiler elbette ilgili evi ziyaret etmek isteyecektir. Aynı şekilde fabrika, işyeri ve arsa satışlarında da ilgili mekanın ziyaret edilmesi gerekecektir. Bankalar, tüm satış duyurularını direkt olarak internet üzerinden yayınlar. Burada eve ait çeşitli fotoğraflar da yüklenir.

Ancak evi direkt olarak canlı görmek istiyorsanız bunun yapabilmeniz de mümkündür. Satış ilanındaki detaylarda gayrimenkul ile ilgilenen personellerin adı ve numaraları yer alır. Bu kişiler, banka tarafından görevlendirilen kişilerdir. Bu kişilere ulaştığınız zaman evi bir emlakçı gibi sizlere göstereceklerdir.

Bankalardan Satılan Gayrimenkullerin Fiyatları Nasıldır?

Ev satın almak için banka gayrimenkullerini kullanmak oldukça güvenilir bir yol olabilir. Çünkü; bankalarda hiçbir zaman bir eve gerçek değerinden daha yüksek fiyat ödemezsiniz. Bankalar belirli ekspertiz kurumları ile ortaklaşa çalışarak evlerin gerçek değerini belirler. Bu ekspertiz raporuna göre gayrimenkullere gerçekçi bir fiyat biçilir. Bu fiyat; evin iç ve dış tüm unsurlarını kapsayacak şekilde verilir. Bu konuda elbette bankaların yüksek taksit yapabilmesi de kişiler için daha avantajlı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN