BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9270,42
BITCOIN/TRY 63632,14

Bankaların Mevduat Faiz Oranları

Bankalar müşterilerine farklı hesap seçenekleri sunmakta olup bunlardan bir tanesi de mevduat hesaplarıdır. Mevduat hesaplarındaki paralara, bankalar belli oranlarda faiz vermekte ve insanlar bu şekilde gelir elde etmektedir. Söz konusu faiz oranların her banka için farklılık gösterebileceği gibi bazı bankalarda da aynı olabilmektedir. Faiz oranlarının farklı olmasının temel sebebi bankaların kendi iç politikası ve hesaplamaları ile ilgili olan bir durumdur.

Banka mevduat faiz oranları, insanların bankalara para yatırmaları konusunda belirleyici olan önemli bir unsur olarak dikkat çekmektedir. Bankaların müşterilerine sunmuş oldukları faiz oranlarının yüksek olması müşterilerin daha fazla gelir elde etmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı insanlar genellikle yüksek faiz veren bankaları tercih etmekte ve paralarını bu bankalara yatırmaktadır.

Banka Mevduat Faiz Oranları Neden Farklıdır?

Banka mevduat faiz oranları yatırılan paranın miktarına bağlı olarak da değişebilmektedir. Belli bir miktara kadar olan paralar için uygulanan faiz oranı ile daha yüksek miktardaki paralar için uygulanan faiz oranı bazı bankalarda farklı olabilmektedir. Bankada böyle bir farklılık olması durumunda yüksek miktara uygulanan faiz oranı her zaman daha yüksek olmaktadır. Bankalardan bazıları böyle bir uygulama yaparken bazılarında ise böyle bir durum bulunmamaktadır. Bankaların müşterilerine vermiş olduğu faiz oranları farklı nedenlerden dolayı değişebilmektedir. Genellikle Merkez Bankasının uygulamış olduğu faiz politikası bankaları etkilemektedir. Böyle bir durum yaşandığında müşteriler bilgilendirilmektedir. Ayrıca banklar hesapta bulunan paranın cinsine göre de farklı faiz oranları uygulamaktadır.

Banka Mevduat Faiz Oranları Kaçtır?

Banka mevduat faiz oranları yaşanan son değişiklikten sonra şu şekilde olmuştur:

  • Finansbank: Bankanın müşterilerine sunmuş olduğu faiz oranı %11,25 olup bunu Enpara.com üzerinden sunmaktadır. Bankaya 10 bin lira yatıran kişiler ay sonunda yaklaşık 98 lira faiz elde etmektedir.
  • Garanti Bankası: Banka yeni gelen müşterilerine %13,80 faiz oranı vermektedir. Son derece yüksek olan bu oran müşterilerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca banka Euro hesapları için %1,40 faiz verirken dolar için ise %3 oranında faiz vermektedir.
  • İş Bankası: Ülkemizin en köklü bankalarından birisi olan İş Bankası müşterilerine %9 oranında faiz vermektedir.
  • Denizbank: Son dönemde yaptığı yatırımlar ve yenilediği teknolojik alt yapısıyla dikkat çeken banka müşterilerine %12,50 oranında faiz vermektedir. Bu oran sayesinde müşterilerin bankaya olan ilgileri artmaktadır. Bunun dışında Euro içi %1,06 oranında Dolar için ise %3,50 oranında faiz vermektedir.
  • Akbank: Ülkemizin en büyük bankların arasında bulunan banka, müşterilerine yüksek faiz oranı sunmaktadır. Banka mevduat faiz oranları dikkate alındığında üst sıralarda bulunan Akbank, müşterilerine %10 faiz oranı sağlamaktadır.
  • Vakıfbank: Devlet bankaları arasında bulunan Vakıfbank, müşterilerine %10,90 oranında faiz vermektedir. Yüksek faiz veren bankalar listesinde üst sıralarda yer almakta ve hem devlet bankası olması hem de yüksek faiz vermesi nedeniyle müşteriler tarafından tercih edilmektedir.
  • Halk Bankası: Bir diğer devlet kurumu olan Halk Bankası da müşterilerine yüksek faiz sağlamaktadır. Verilen faiz oranı ise %10,50’dir.

Bunların dışındaki bankalar tarafından verilen faiz oranları da genel itibariyle bu şekildedir. Banka mevduat faiz oranları genellikle %8 ile %14 arasında değişmektedir. Bankaların çoğunluğundaki oran ise %9 ile %11 arasındadır. Bu aralığın dışında olan banka sayısı nispeten daha azdır. İnsanlar banka tercihi yaparken bankanın sunmuş olduğu faiz oranının yanında diğer hizmetlerinin kalitesine de dikkat etmekte ve ona göre karar vermektedir. Fakat faiz oranı bunlar arasında çok daha önemli bir etki yapmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!