Bayilik Veren Cafeler 2018

Son yıllarda moda trend olan cafe dükkanları sayısı hızla artmakta olup, yurtdışı markalarının da pazara girmesi ile sürekli gelişen bir sektör haline gelmektedir. Yurt dışı menşeili markalar pazara önce güçlü yerel firma ortaklıkları ile girerek bilinirlik sağlamışlardır. Marka bilinirliğinin artması ile talep artışı sağlanmış, gelişmek içinde bayilik yöntemine geçilmiştir. Bayilik veren cafeler bayi çalışmalarına hız vererek mağaza sayılarını hızla arttırmaktadırlar.

Cafe Bayiliği ve İşletme Şartları

Bayilik veren cafeler

için istenilen genel şartlar şu şekilde özetlenebilir:
 • Bayi adayları ilk yatırım ve en az bir yıllık işletme devamı için yeterli sermayeye sahip olmalıdır.
 • Bayi adaylarının ticari engeli bulunmamalıdır.
 • Bayi adayları girişimcilik eğitimi almış veya ana firmanın vereceği eğitimleri almaya istekli olmalıdırlar.
 • Bayi adayları ana firmanın belirlediği hizmet ve kalite anlayışından taviz vermeyecek yapı ve anlayışta olmalıdırlar.
 • İşin başında duracak veya yakın akrabası ile beraber çalışarak işin devamlılığını sağlamak için mağazayı ana iş kolu olarak düşünecek bayi adayları tercih edilmektedir.
 • Bayi adayları detaylı in inceleme şartlarını peşinen kabul etmelidirler.

Bunların dışında firmalarca değişiklik gösteren bayilik sözleşmesi şartları peşinen kabul edilmiş olarak düşünülmelidir. Bayilik veren cafeler için en önemli husus işyerinin açılması düşünülen mevkidir. Mağazanın ticari yoğunluğu fazla olan, insan sirkülasyonunun fazla olduğu merkezi yerlerde olması tercih sebebidir. Özellikle tercih edilen yerler alışveriş merkezleridir. Alış veriş merkezinde cafe açılması ilk yatırım maliyeti açısından yüksek tutarlar gerektirmektedir. Ancak fizibilite raporlarına göre yatırımın en kısa sürede geri kazanıldığı noktalar alış veriş merkezleri olmaktadır. Bayilik için gerekli ön araştırma yapılıp, yatırım sermayesi tamamlandıktan sonra, bayilik alınacak firma ile irtibata geçilmelidir. Firma ile görüşmelerde ilk aşamada düşünülmeyen farklı konularda gündeme gelmekte, işin gerçek boyutları bu aşamada anlaşılmaktadır. Özellikle personel ve hizmet standartları beklenilenin çok üstünde standartlar gerektirmektedir. Kalifiye elaman bulma zorluğu en sık rastlanan problemdir. Her ne kadar çalıştırılacak personel eğitime tabi tutularak yetiştirilse de devamlılık açısından sıkıntılar yaşanmaktadır.

Cafe Bayiliği Veren Firmalar

2018 yılı için bayilik veren cafeler den bazıları şunlardır:
 • Kahve dünyası: Yerli marka olması sebebi ve sektörde bilinirliği fazla olduğu için tercih edilen bir markadır. Türk kahvesini ön plana çıkararak yaptığı reklamlarla yerli kahve imajını arttırmış ve bunu marka yapmayı başarmıştır.
 • Kahve evi: Yerli imajını kullanan bir diğer markadır.
 • 1983 Beyoğlu çikolata ve kahve: sektöre yeni girmekle beraber hızla yaygınlaşan bir firmadır.
 • Bobbty coffee donut: 2018 yılı için bayilik vermeye başlamıştır.
 • Çıtır fincan
 • Kahve doğası
 • Coffee bike
 • Coffeento
 • Eleanor
 • Sokak kahvecisi
 • Kahve durağı
 • Coffeemania

Bunlar dışında konsepti içinde cafe bulunan restaurant veya tatlıcı v.b firmalarda bayilik vermektedir. Genel olarak yiyecek içecek olarak değerlendirilen sektörde bayilik yapılanması çok gelişmiştir. En fazla bayilik talebi gören sektörde budur.

Cafe bayiliği işleyiş aşamaları şunlardır: Bayilik veren firma ile ön anlaşma yapıldıktan sonra mağaza yeri seçimi yapılacaktır. Belirlenen mağaza firmanın konseptine göre tadilat ettirilecektir. Dekorasyon ve tadilat masrafları girişimciye aittir. Ana firma anlaşmalı olduğu şirketlerce tüm dekorasyonu yaptırmaktadır. Anahtar teslim işyeri uygulaması yaygındır. Böylece girişimci doğrudan hazırlanmış ve çalışılmaya hazır işyerine gelmekte ve işe başlamaktadır. Mağaza büyüklüğüne ve düşünülen konsepte göre değişiklik gösteren dekorasyon maliyeti elli bin dolardan başlamaktadır. Dekorasyon işleri devam ederken girişimci ve en azından birkaç personel eğitime tabi tutulmaktadır. Eğitimler işyeri açıldıktan sonrada devam etmekte, özellikle yeni başlayan personellere eğitim desteği ana firma tarafından sağlanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. selda dikmen dedi ki:

  Çok hızlı bir şekilde cafelerin sayısı artıyor, eğer konum ve mekan olarak güzel yerler ayarlayabilirseniz güzel paralar kazanmanız çokta zor değil bence.

 2. yılmaz demir dedi ki:

  Benim aklımda çok güzel mekan projesi var temel olarak her şey hazır ancak bayilik olarak iki firma arasındayım.

 3. mete ergün dedi ki:

  Cafeler üniversite ve öğrencilerin çok olduğu ortamlarda iyi iş yapıyor, bir kaç daima müşteri ile bile gelişebiliyor ancak kimse gelmediği zaman ömrü çok kısa oluyor.

 4. hakan ergül dedi ki:

  Cafe açarak çok büyük kazandığını hayal etmek başlarda çok büyük bir yanlış, çünkü cafeler bir süre sonrasında tutmaya başlıyor, buda daima müşteriler ile belli oluyor.

 5. sena demirci dedi ki:

  Cafe bayiliği aldıktan sonra önemli olan ortamı oluşturup devam ettirebilmek bizim buralarda tutturanlar güzel paralar kazanıyorlar.

 6. erkan aslan dedi ki:

  Cafe bayiliği almayı artık daha ciddi düşünüyorum, dükkanı açacağım konumu buldum ancak alacağım bayiliğe tam karar veremedim şuan aklımda bir kaç bayilik var.

 7. furkan sucu dedi ki:

  Çıtır fincan bizim burada vardı eskiden zaten hep hoşuma gitmişti bende çıtır fincandan bayilik almaya çalışacağım.

 8. mehmet gezici dedi ki:

  Gençlerin yeni mekanları artık cafeler herkes bu mekanları sıklıkla kullanıyor, bence geleceği olan bir iş bu görüşte bayilik almaya çalışacağım.

 9. büşra köse dedi ki:

  Bizim buralarda cafe sayısı oldukça fazla bazıları yavaş yavaş kapatıyor çünkü rekabet fazlasıyla yaşanıyor ancak daha hiç cafe açılmamış konumlarda var buraları değerlendirmek lazım.

 10. emine yanık dedi ki:

  Günümüzün en büyük trendi cafeler, bu piyasayı iyi kullananlar gerçekten güzel kazanıyorlar.

 11. tolga kandemir dedi ki:

  Uzun süredir kardeşimle böyle bir şey açıp işletelim diyoruz bakalım şuan araştırıyoruz ama sanırım cafemizi açacağız.

 12. cemil tufan dedi ki:

  Cafelerde bayilik almak ne kadar zor olsa da aldıktan sonra o kadar da yürütebilmek zor iyice araştırma yapmak gerekiyor.

 13. hamit kara dedi ki:

  Coffee bike e ait bir cafe bizim orada var gerçekten tuturunca işi iyi iş yapan bir yer, benimde bazı fikirlerim var eğer uygulayabilirsem iyi paralar kazanacağım.

 14. hasan yüksel dedi ki:

  Cafe işletmek için deneyim istenmekte ancak bu deneyim 1 sene ile yeterli olabiliyor, tabi buda sektörün daha uzun yaşaması için gerekli bir şey.

 15. emel aslan dedi ki:

  Kahve doğası en iyilerden biri bence ben yaptığım araştırmalarda bu sonuca vardım, yani benim konumumda açılacak en iyi yerde kahve doğası olduğu için bunu düşünüyorum, açılacak olan bayiliğin birazda konuma göre alınması lazım.

 16. seyit genç dedi ki:

  Kafeler şuan gençlerin en çok takıldığı mekanlardan birisi, benim paramı değerlendirmek için düşündüğüm 3 işten biriside cafe açmak.

BİR YORUM YAZIN