Bayilik Veren Marketler 2018

Ülkemizde gıda perakende sektörü sürekli gelişme gösteren, her geçen gün bayilik veren firmaların mağaza sayısının arttığı ve karlı olarak düşünülen bir sektördür. Ülke nüfusunun artışına ve yerleşim alanlarının genişlemesi sonucu market ihtiyacı sürekli güncel kalmaktadır. Sektörü değerlendiren market firmaları ağlarını genişletmek için bayilik verme yöntemini kullanmaktadırlar. Bayilik veren marketler genel olarak şu şartlara dikkat etmektedirler.

 • En az iki üç yıllık sektör deneyimi, market işletmeciliği tercih sebebidir.
 • Marketin açılması için ilk yatırım ve devamlılığını en az iki yıl sağlayacak miktarda sermaye gücü
 • Girişimcinin ticaret yapmasına engel durum olmaması
 • Marketin açılması düşünülen yerin konumu ve en yakın market zincirine uzaklığı
 • Rekabet durumunun elverişli olması

Bunların dışında bayilik sözleşmesinde yer alan diğer şartlar firmalarca değişiklik gösterse de genel istekler bunlar. Bu şartların yerine getirilebileceği düşünülüyorsa firmalara ön başvuru yapılabilir. İlk başvuru sonrası firma talepleri değerlendirerek geri dönüş sağlamaktadır. Bayilik veren marketler değerlendirme aşamasında ilk olarak maddi gücünüzü incelemektedirler. Taşınmaz varlıklarınızın ve banka hesaplarınızın dökümü istenmektedir. Maddi gücü yeterli görülen bayi adaylarının ilk düşündüğü mağaza yeri ana firma tarafından kabul edilmese bile yeni yerleşim yerlerinde açılması düşünülen mağaza bayiliği için avantajlı durumu geçilmektedir. Yani market zinciri bayisi olunması düşünülüyorsa yaşanılan bölge dışında da market açmanız istenilebilir.

2018 Yılı İçin Bayilik Veren Market Zincirleri

Bayilik veren marketler den 2018 yılı için büyüme hedefi olan zincirler şunlardır:

Öncelikle not olarak belirtmekte fayda olan bir konu, hemen hemen her noktada görülen zincir marketlerden A101 ve BİM maalesef bayilik vermemektedir. Bundan sonra açılacak şubelerinin kendi bünyelerinde olacağını yazılı beyanatlarla bildirmişlerdir.

 • UCZ : Ülkemizin en önemli holdinglerinden olan Yıldız holding bünyesinde olan kuruluş marker sayısını arttırma hedefindedir. Değerlendirmede ilk sırada düşünülmelidir. Detaylar için tıklayınız...
 • ŞOK : Mağaza sayısı özellikle batı bölgelerinde fazla olan zincir, diğer bölgeler için bayilik vermeye devam etmektedir.
 • Ekomini: Marka bilinirliği orta sıralarda olsa da değerlendirilmesi gereken bir zincirdir. Detaylar için tıklayınız...
 • Seç Market: Şok gibi batı illerinde yaygın olmakla beraber tüm yurda yayılma politikası içinde olan bir firmadır.

Bunlar dışında yerel market zincirleri de değerlendirilmelidir. Yaşanılan il veya ilçede yaygınlaşan marketler ile görüşülerek yeni mağaza açma şansı yaratılabilir.

Market Bayiliği işletme aşamaları

Bayilik veren marketler ile çalışılmaya başlandığında istenilen ve uyulması gereken şartlar kısaca şöyle özetlenebilir. Bayilik veren marketler belirlenen mağazanın iç yapımını kendi firmaları aracılı ile yaptırmaktadırlar. Dolapların yerleşimden kasaların konumuna, soğuk hava depolarının yerinden raf düzenine kadar tüm planlama ana market tarafından yapılır. Tüm mağazalarda aynı görüntünün olması önceliklidir. Mağazanın bu yapılanması aşamasında beklenmedik masrafların çıkacağı göz ardı edilmemelidir. Market zinciri tüm mağazalarında yakalamaya çalıştığı hizmet kalitesinin sizin mağazanızda olmasını isteyecektir. Bunun için çalıştırılan personel eğitimleri genellikle ana firma tarafından verilmekte ve sizin bu eğitimlerin devamını sağlamanız istenmektedir. Personelin kıyafet zorunluluğu olmasından dolayı her kış ve yaz aylarında kıyafet ücretinin sizden isteneceği sözleşmede belirtilse bile unutulan bir masraf olarak karşınıza çıkacaktır.

Market zinciri bayisi olmanın önemli avantajları şu şekilde sıralanabilir. Marka bilinirliği olması dolayısıyla kalitenizi ispatlamak için geçecek en az bir yıl avantaj sağlanır. Ana firma satılacak ürünleri tüm marketleri için toplu olarak satın aldığından, satın alma avantajı sağlanmaktadır. Kar marjı firmalar ve mağazanın bulunduğu bölge ve konuma göre değişiklik göstermekle beraber ana firma büyüklüğü sayesinde tatminkar olmaktadır. Sizin uymanız gereken en önemli konu firma standartlarına harfiyen uymaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. cansel kale dedi ki:

  İlk olarak bu işte deneyim çok önemli deneyimsiz girmek yerine önce çırak olarak çalışmak deneyim açısından çok şey katıyor.

 2. nevzat özalp dedi ki:

  Aklımda bir kaç market zinciri var ancak tam karar veremiyorum artık ticarette çok fazla rekabet var işe sağlam girmek gerekiyor.

 3. cem demir dedi ki:

  Benim yengem gil market sahibi oldukları için az çok bilgi sahibi oluyordum geliş gidiş satışlar felan, bizde aramızda hep bir dükkanda biz açsak nasıl olur diyorduk şimdi ailecek açma planımız var uygun bayiliği bulursak hemen başlayacağız.

 4. göktuğ ulaş dedi ki:

  Marketlerden bayilik almak artık çok kolay ancak rekabet oldukça fazla her market zinciri çok büyük bir rekabet içinde bu göz önüne alınarak açılması gerekiyor dükkanların.

 5. duran alkaya dedi ki:

  bizim bu taraflarda marketler var ancak ara yerlerde ekominiler yok bende bizim mahalleye bir ekomini açmak istiyorum bakalım açabilirsek çok iyi olacka.

 6. rıdvan yıldız dedi ki:

  Benim hayalimdeki marketler a101 ve bimdi onlarıda maalesef alamıyormuşuz artık yapacak bir şey yok başka bir firmadan alacağız.

 7. servet öztürk dedi ki:

  Benimde ilgimi çekiyor marketler ancak tam karar veremiyorum, bu işten güzel para kazananlar var ancak batmaktan korkuyorum.

 8. ayhan dirlik dedi ki:

  Benim amcam sürekli bayilik veren marketleri araştırıyordu en son bir tane açtı ancak yürütemedi hem konum gereği hemde uzun süreli çalışma şartları biraz zor.

 9. duran çelik dedi ki:

  Şok bizim buralarda daha meşhur, konumumuzda şok için çok uygun her şeyi ile şuan en iyi market bizim için şok.

 10. özkan mert dedi ki:

  Marketlerden bayilik almak çok ta zor değil ancak bayliği aldıktan sonrası zor o marketi yürütebilmek giderlerle gelenleri ayarlamak gerçekten kolay bir iş değil.

 11. anıl bostancı dedi ki:

  Seç market benim tercihim oldu batı tarafında daha yaygın ancak yavaş yavaş ülke geneline yayılıyor, gelişeceğine inanıyorum bu sebepten seç market bayliği alacağım ben.

 12. gökçe doğan dedi ki:

  Eğer market gibi bir şeyler açmak istiyorsanız bayilik alarak başlamak normale göre daha avantajlı çünkü siz zaten tanınmış bir şirketi açmış alıyorsunuz.

 13. betül çoruk dedi ki:

  Ben a101 veya bimin bayiliğini hep almak istemişimdir, eskidende bu ikisi hep aklımdan geçiyordu ancak maalesef şuanlık bayilik vermiyorlarmış.

 14. mert erol dedi ki:

  Benim bölgemde şok pek fazla bulunmuyor, hep şok açmayı hayal etmiştim artık sanırım bu hayali gerçeğe dönüştüreceğim yavaş yavaş işi ciddiye bindiriyorum.

 15. selda ilkgenç dedi ki:

  Market zincirimi güçlendirmek için bayilik veren marketlere yönelmek istiyorum bu yönde araştırmalarım halen devam ediyor uygun olursa eğer bu alanda'da çalışacğaım

BİR YORUM YAZIN