Banka ve Krediler

Bayilik Veren Marketler 2018

Bayilik Veren Marketler 2018

Ülkemizde gıda perakende sektörü sürekli gelişme gösteren, her geçen gün bayilik veren firmaların mağaza sayısının arttığı ve karlı olarak düşünülen bir sektördür. Ülke nüfusunun artışına ve yerleşim alanlarının genişlemesi sonucu market ihtiyacı sürekli güncel kalmaktadır. Sektörü değerlendiren market firmaları ağlarını genişletmek için bayilik verme yöntemini kullanmaktadırlar. Bayilik veren marketler genel olarak şu şartlara dikkat etmektedirler.

 • En az iki üç yıllık sektör deneyimi, market işletmeciliği tercih sebebidir.
 • Marketin açılması için ilk yatırım ve devamlılığını en az iki yıl sağlayacak miktarda sermaye gücü
 • Girişimcinin ticaret yapmasına engel durum olmaması
 • Marketin açılması düşünülen yerin konumu ve en yakın market zincirine uzaklığı
 • Rekabet durumunun elverişli olması

Bunların dışında bayilik sözleşmesinde yer alan diğer şartlar firmalarca değişiklik gösterse de genel istekler bunlar. Bu şartların yerine getirilebileceği düşünülüyorsa firmalara ön başvuru yapılabilir. İlk başvuru sonrası firma talepleri değerlendirerek geri dönüş sağlamaktadır. Bayilik veren marketler değerlendirme aşamasında ilk olarak maddi gücünüzü incelemektedirler. Taşınmaz varlıklarınızın ve banka hesaplarınızın dökümü istenmektedir. Maddi gücü yeterli görülen bayi adaylarının ilk düşündüğü mağaza yeri ana firma tarafından kabul edilmese bile yeni yerleşim yerlerinde açılması düşünülen mağaza bayiliği için avantajlı durumu geçilmektedir. Yani market zinciri bayisi olunması düşünülüyorsa yaşanılan bölge dışında da market açmanız istenilebilir.

2018 Yılı İçin Bayilik Veren Market Zincirleri

Bayilik veren marketler den 2018 yılı için büyüme hedefi olan zincirler şunlardır:

Öncelikle not olarak belirtmekte fayda olan bir konu, hemen hemen her noktada görülen zincir marketlerden A101 ve BİM maalesef bayilik vermemektedir. Bundan sonra açılacak şubelerinin kendi bünyelerinde olacağını yazılı beyanatlarla bildirmişlerdir.

 • UCZ : Ülkemizin en önemli holdinglerinden olan Yıldız holding bünyesinde olan kuruluş marker sayısını arttırma hedefindedir. Değerlendirmede ilk sırada düşünülmelidir. Detaylar için tıklayınız…
 • ŞOK : Mağaza sayısı özellikle batı bölgelerinde fazla olan zincir, diğer bölgeler için bayilik vermeye devam etmektedir.
 • Ekomini: Marka bilinirliği orta sıralarda olsa da değerlendirilmesi gereken bir zincirdir. Detaylar için tıklayınız…
 • Seç Market: Şok gibi batı illerinde yaygın olmakla beraber tüm yurda yayılma politikası içinde olan bir firmadır.

Bunlar dışında yerel market zincirleri de değerlendirilmelidir. Yaşanılan il veya ilçede yaygınlaşan marketler ile görüşülerek yeni mağaza açma şansı yaratılabilir.

Market Bayiliği işletme aşamaları

Bayilik veren marketler ile çalışılmaya başlandığında istenilen ve uyulması gereken şartlar kısaca şöyle özetlenebilir. Bayilik veren marketler belirlenen mağazanın iç yapımını kendi firmaları aracılı ile yaptırmaktadırlar. Dolapların yerleşimden kasaların konumuna, soğuk hava depolarının yerinden raf düzenine kadar tüm planlama ana market tarafından yapılır. Tüm mağazalarda aynı görüntünün olması önceliklidir. Mağazanın bu yapılanması aşamasında beklenmedik masrafların çıkacağı göz ardı edilmemelidir. Market zinciri tüm mağazalarında yakalamaya çalıştığı hizmet kalitesinin sizin mağazanızda olmasını isteyecektir. Bunun için çalıştırılan personel eğitimleri genellikle ana firma tarafından verilmekte ve sizin bu eğitimlerin devamını sağlamanız istenmektedir. Personelin kıyafet zorunluluğu olmasından dolayı her kış ve yaz aylarında kıyafet ücretinin sizden isteneceği sözleşmede belirtilse bile unutulan bir masraf olarak karşınıza çıkacaktır.

Market zinciri bayisi olmanın önemli avantajları şu şekilde sıralanabilir. Marka bilinirliği olması dolayısıyla kalitenizi ispatlamak için geçecek en az bir yıl avantaj sağlanır. Ana firma satılacak ürünleri tüm marketleri için toplu olarak satın aldığından, satın alma avantajı sağlanmaktadır. Kar marjı firmalar ve mağazanın bulunduğu bölge ve konuma göre değişiklik göstermekle beraber ana firma büyüklüğü sayesinde tatminkar olmaktadır. Sizin uymanız gereken en önemli konu firma standartlarına harfiyen uymaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. selda ilkgenç dedi ki:

  Market zincirimi güçlendirmek için bayilik veren marketlere yönelmek istiyorum bu yönde araştırmalarım halen devam ediyor uygun olursa eğer bu alanda’da çalışacğaım

BİR YORUM YAZ