BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9284,16
BITCOIN/TRY 63726,5

Takı Dükkanı Açmak (Bijuteri) 2020

Bijuteri, değerli takı anlamına gelir ve genel olarak kuyumcular tarafından üretilir. Ancak bugün Bijuteri denince bayanlara hitap eden her türlü takı işleri anlaşılmaktadır. Gerçi Fransızça olan Bijuteri kelimesi, kuyumcuların yaptıkları değerli takılar yanında, değerli olmayan maden ve taşlardan yapılmış takıları ve süs eşyalarını da tanımlamaktadır.

Özellikle kadınların takı merakı bilinen bir gerçek olup, dünya var oldukça kadınların her zaman takılara ihtiyacı olacaktır. Ancak bugünün modern yaşamında erkeklerin de çeşitli takılar kullandıkları görülüyor. Çizgileri daha sert ve erkekçe olan birçok takı üretilmekte, hatta sadece erkeklere hitap eden takı dükkanları açılmaktadır. Böyle olduğu için Bijuteri takı dükkanı açma girişimi her dönemde cazibesini korumaktadır. Aslına bakılırsa bu dükkanlarda satılan takılar ve süs eşyaları çok yüksek fiyatlarla satılmadığı için, bir takı dükkanı açma düşüncesinde olan kişiler bu işe cesaretle girmekte ve doğrusu hep de kazançlı çıkmaktadır.

Takı Dükkanı Açmak için Bilmeniz Gerekenler

Takı dükkanı açmanın ilk püf noktası doğru yer seçimidir. Bütün mesele, insanların her gün gelip geçtikleri, insan trafiğinin çok yoğun olduğu yerlerde bir takı dükkanı açmak ve bu kalabalık içinden olabildiğince çok müşteriyi dükkana çekebilmektir. Ama tabi sadece bu yeterli değil. Bir takı dükkanı işletmenin de bir takım ince noktaları var. Bir kere takı kavramı oldukça geniş bir yelpazeyi içine almaktadır. Bu nedenle, dükkan içinde ürünlerinizi şık ve doğru bir düzende müşterilerinize sergilemelisiniz. Karışık, iç içe girmiş ürünlerle dolu bir dükkana müşteri çekmek zor bir iş, çektiğinizi düşünelim, müşteriyi memnun edip içerde tutmak ayrı bir iş. Dükkan içinde ürünlerinizi kategori ve varsa marka bazında, hatta fiyat aralığına göre sergileyebilirsiniz. Bu gelen müşteriyi bütçesine ve aklında ki ürüne direkt bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Bu da sizlere hızlı bir alışveriş olarak geri dönecektir. Takıların dükkan içindeki yerleşimi belli bir mantık sırası izlemeli ve müşterileri yönlendirici olmalıdır. Bu oldukça beceri gerektiren bir durumdur.

Takı dükkanı açmanın bir başka özel püf noktası ise, dükkanın açılacağı yerin iyi düşünülmüş olmasıdır. Örneğin kültürel gelişmişliği yüksek yerlerde takılara ilgi daha fazladır. Ayrıca tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerekir. Dükkanın, müşterileri çekecek bir albeniye sahip olması gerekir. Günümüzde yaptığımız işi tanıtmanın en etkili yollarından biri olan sosyal medya araçlarıdır. Açılacak takı dükkanının mutlaka bir web sitesine (en azından tanıtım amaçlı, e-ticaret olması gerekmez) ve sosyal medya hesaplarının mutlaka olması gerektiğinizi düşünüyoruz. Eğer işler istediğiniz gibi gitmeye başladığında artık online satışı düşünmeye başlayabilir, satışında ikinci aşaması için bu konuyla ilgili çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Tavsiyemiz, kısıtlı sermaye ile bu işe giriyorsanız, online satışı ikinci adım olarak düşünün. Web sitesi ve sosyal medya yönetimleri konusunda yeterli bir desteğiniz ve bilginiz yoksa mutlaka işini iyi yapan bir firma bulup bu işlerinizi yürütmelerini isteyebilirsiniz. Bu durumda pazarlama ve satış faaliyetleri belli bir lokasyondan çıkar ve ülke geneline yayılmış olur.

Bijuteri ve takı dükkanının hedef kitlesi daha çok kadınlar ve gençler olacaktır. Fakat günümüzde erkek müşteri kitlenizide hafife almamanızı tavsiye ederiz. Bu nedenle yapılacak tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde sadece bir kitleye değil genel olarak düşünmek gerekiyor. Kadın ve gençlerin en fazla uğradıkları web sitelerine reklam vermek takı dükkanının tanıtım ve satış gücünü arttıracaktır.

Takı Dükkanı Açmak için Gerekli Evraklar

Bir takı dükkanı açmak için yapılması gerekli işlemler, bildirimler, resmi başvurular ve resmi izinler, normal bir dükkan açmaktan farklı değildir. Dükkan açma izni için başlıca şu belgeler gerekmektedir: nüfus cüzdanı sureti, ikametgah belgesi, mağazaya ait tapu ve yapı kullanım izin belgesi, kiralama durumunda kira sözleşmesi, vergi levhası ve esnaf odasına kayıt belgesi gibi belgeler.

Burada bir Bijuteri takı dükkanı açmanın kesin bir maliyetini vermek kolay ve doğru değil. İlk olarak dükkanı hangi semtte açacaksınız. Bu birinci konunuz ve maliyetlerinizi başlı başına etkiliyen en büyük unsurdur. Açılacak dükkanın büyüklüğüne, sergilenecek takı ve süs eşyalarından kaç tür ve dükkanınızda ne kadar stok tutacaksanız maliyetlerde ona göre değişiklik gösterecektir. Dükkanınızın semtine ve büyüklüğüne bağlı olarak eleman sayınız da ayrı br maliyet konusudur.

Takı dükkanı açmak için yeterli sermayeye sahip değilseniz, KOSGEB kredilerini araştırmanızı tavsiye ederiz. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında, genç girişimcilere 50 bin TL’ye kadar hibe kredi, 100 bin TL’ye kadar da sıfır faizli destek kredileri verilmektedir. KOSGEB, sınırlı sermaye ile yeni bir işyeri açacak olanlara güzel bir fırsat sunuyor. Hemen altta ilginizi çekebilecek bir kaç tane önemli yazımızın başlıklarını paylaşıyoruz. Bu başlıklarda kosgeb ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilir, işinize yarayacak bilgiler edinebilirsiniz.

KOSGEB 50 Bin TL Kredi Başvurusu ve Şartları

Kosgeb Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar ve Şartlar

Kosgeb Hibe Verilen Sektörler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!