Banka ve Krediler

Bijuteri Takı Dükkanı Nasıl Açılır?

Bijuteri Takı Dükkanı Nasıl Açılır?

Bijuteri, değerli takı anlamına gelir ve genel olarak kuyumcular tarafından üretilir. Ancak bugün Bijuteri denince bayanlara hitap eden her türlü takı işleri anlaşılmaktadır. Gerçi Fransızça olan Bijuteri kelimesi, kuyumcuların yaptıkları değerli takılar yanında, değerli olmayan maden ve taşlardan yapılmış takıları ve süs eşyalarını da tanımlamaktadır.

Özellikle bayanların takı merakı bilinen bir gerçektir. Dünya var oldukça bayanların her zaman takılara ihtiyacı olacaktır. Ancak bugünün modern yaşamında erkeklerin de birçok takılar kullandıkları biliniyor. Çizgileri daha sert ve erkekçe olan birçok takı üretilmekte, hatta sadece erkeklere hitap eden takı dükkanı açılmaktadır. Böyle olduğu için Bijuteri takı dükkanı açma girişimi her dönemde cazibesini korumaktadır. Aslına bakılırsa bu dükkanlarda satılan takılar ve süs eşyaları çok yüksek fiyatlarla satılmadığı için, bir takı dükkanı açma düşüncesinde olan kişiler bu işe cesaretle girmekte ve doğrusu hep de kazançlı çıkmaktadır.

Takı dükkanı açmanın tek püf noktası doğru yer seçimidir. Bütün mesele, insanların her gün gelip geçtikleri, insan trafiğinin çok yoğun olduğu yerlerde bir takı dükkanı açmak ve bu kalabalık içinden bir kısım insanları dükkana çekebilmektir. Ama tabi sadece bu yeterli değil. Bir takı dükkanı işletmenin de bir takım ince noktaları var.

Bir kere takı kavramı oldukça geniş bir yelpazeyi içine almaktadır. Bu nedenle dükkan içinde bir düzen kurulmazsa, insanlar neyi nerede bulacaklarını kolayca görmezlerse dükkana gelen kişilerin bir daha gelmesi zor olur. Takıların dükkan içindeki yerleşimi belli bir mantık sırası izlemeli ve müşterileri yönlendirici olmalıdır. Bu oldukça beceri gerektiren bir durumdur.

Takı dükkanı açmanın bir başka özel noktası, dükkanın açılacağı yerin iyi düşünülmüş olmasıdır. Örneğin kültürel gelişmişliği yüksek yerlerde takılara ilgi daha fazladır. Ayrıca tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerekir. Dükkanın, müşterileri çekecek bir albeniye sahip olması gerekir.

Bugünün sosyal medya araçlarının ne kadar etkili olduğu düşünülürse, açılacak takı dükkanının tanıtımlarının sosyal medyada yer alması büyük bir avantaj yaratmaktadır. Hatta dükkanın ve ürünlerinin tanıtımı için bir web sitesi kurulması da düşünülmelidir. Bu şekilde belki bir adım ileri giderek web sitesi üzerinden online satış imkanları bile yaratılmalıdır. Bu durumda pazarlama ve satış faaliyetleri belli bir lokasyondan çıkar ve ülke geneline yayılmış olur.

Diğer bir alternatif olan Hediyelik Eşya dükkanı açmak ile ilgili merak ettiğiniz tüm konuları, Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler başlıklı yazımızda bulabilirsiniz!

Bijuteri ve takı dükkanının hedef kitlesi daha çok bayanlar ve gençler olacaktır. Bu nedenle yapılacak tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde bu kitleye ağırlık verilmelidir. Kadın ve gençlerin en fazla uğradıkları web sitelerine reklam vermek takı dükkanının tanıtım ve satış gücünü arttıracaktır.

Bir takı dükkanı açmak için yapılması gerekli işlemler, bildirimler, resmi başvurular ve resmi izinler, normal bir dükkan açmaktan farklı değildir. Dükkan açma izni için başlıca şu belgeler gerekmektedir: nüfus cüzdanı sureti, ikametgah belgesi, mağazaya ait tapu ve yapı kullanım izin belgesi, kiralama durumunda kira sözleşmesi, vergi levhası ve esnaf odasına kayıt belgesi gibi belgeler.

Burada bir Bijuteri takı dükkanı açmanın kesni bir maliyetini vermek kolay değil. Açılacak dükkanın büyüklüğüne, yerine ve sergilenecek takı ve süs eşyalarının tür ve miktar olarak fazlalığına bağlı olarak maliyet de değişir. Dükkanda çalışacak eleman sayısı da ayrı bir maliyet unsurudur.

Ama burada KOSGEB kredilerini araştırmanızı öneriyoruz. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında, genç girişimcilere 50 bin TL’ye kadar hibe kredi, 100 bin TL’ye kadar da sıfır faizli destek kredileri verilmektedir. Sınırlı sermaye ile yeni bir işyeri açacak olanlara bu çok önemli bir destektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ