Büfe Nasıl Açılır? Neler Yapılması Gerekir?

Büfeler insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde ya da araçların sık geçtiği ancak kolaylıkla durabildiği yerlerde kurulan mini marketlerdir. Genel olarak ulaşımı kolay yerlerde kurulan büfeler sık tüketilen ürünleri hızlı bir şekilde almak isteyen tüketicilere yönelik kurulan işletmelerdir. Bu tarz bir dükkân açmak isteyen kişiler öncelikli olarak iyi bir lokasyon tercih etmelidir. Seçilen yerler, özellikle tatil yörelerine giderken mağduriyet yaşanan yollar ya da şehirlerarası yol kenarları gibi yerlerde, ihtiyaca yönelik açılan büfeler ile büyük paralar kazanılabilir. Büfe açmak sanıldığı kadar zor olmayan ancak her işte olduğu gibi zaman verilmesi gereken bir uğraştır.

Büfe açmaya karar veren kişiler en uygun lokasyonu tespit ettikten sonra iyi bir iş planı yapmalıdır. Yapılacak olan iş planında her türlü detay not alınarak yazılı bir iş planı ortaya çıkarılmalıdır. Belirlenen lokasyon çerçevesinde öncelikli olarak hitap edilecek hedef kitlenin iyi belirlenmesi gerekir. Bu tarz dükkân açmak isteyen kişiler öncelikli olarak hazır bir işletme devralma yoluna gidebilirler. Bunun için hazır kurulu büfe satan ilan sitelerine girilerek devretmeyi düşünen büfeler incelenir. Aslında müşteri potansiyeli oturmuş ve çevresi tarafından tanınan bir büfe almak sıfırdan açılan bir büfeye göre daha karlı olacaktır. Ancak burada yapılması gereken ve hayati öneme sahip adımlar bulunmaktadır. Devir alınacak olan işletmenin niçin satıldığı, işletmenin özellikleri, girdisi, çıktısı, müşteri potansiyeli ve özellikle çevrede bulunan esnaflar çok iyi araştırılmalıdır. Bu araştırmalar neticesinde bütçeye uygun en ideal büfe devir alınmalıdır.

Nelere Dikkat Edilmelidir

Büfeler pratik alışveriş imkânı sağlayan yerler olduğu için müşteriler istediği şeyi hemen alıp çıkmak isterler. Bu yüzden büfenin tefrişatı oldukça önemlidir. Gelen müşteri çok sık tüketilen ürünlere en  hızlı şekilde ulaşmak isteyecektir. Ayrıca büfe işletirken kesinlikle eski usul borç ile çalışılmamalıdır. Müşteri potansiyelini artırmak için insanlarla iyi iletişim kurulmalıdır. Bunun yanında büfeye gelen müşterilere en hızlı şekilde hizmet sunulmalıdır. Aynı anda gelen birkaç farklı müşterinin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gidermeli, karşılanmalı ve mutlu bir şekilde yollanmalıdır. Ancak bu sağlandığı takdirde devamlı müşteri kazanılabilir ve çevreye iyi bir imaj sağlanır.

Büfe Açmak Ne Kadar 

Bu tarz bir dükkân açmak ne kadara mal olur diye sorulan soruya verilebilecek sabit bir cevap yoktur. Çünkü açılması düşünülen büfenin hangi lokasyonda olacağı ve nasıl bir kesime hitap edeceği bilinmeden bu tarz sorular cevaplanamaz. Her işte olduğu gibi büfe işletmenin de zor yönleri vardır. Büfeler, insanların işe gitmeden ya da iş dönüşündeki uğrak yerleri olduğu için sabah erken açılmalı akşam geç kapatılmalıdır. Eğer tek kişi büfe işletiyorsanız bu durum sizi oldukça zorlayacaktır. Halk arasında büfeler daha çok sigara ve gazete satılan yerler olarak bilinmektedir. Bu ürünler kar oranı düşük olmasına rağmen, çok tüketilmesi ve bu ürünler sayesinde müşterinin büfeye gelmesinden dolayı tercih edilmektedir. Büfe tarzı dükkân açmak isteyen kişiler gazete, sigara ya da alkol gibi ürünler sayesinde sattıkları diğer ürünleri müşterilerine sunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN