Banka ve Krediler

Burger King Bayilik Şartları

Burger King Bayilik Şartları

Burger King bayilik şartları, Türkiye’de TAB Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ. tarafından belirlenmektedir. Çünkü Burger King adına yetkili kurum olarak (Master Franchise), bütün lisans haklarına TAB gıda Sanayi ve Ticaret AŞ. sahip bulunmaktadır. Burger King markası 1954 yılında Amerika’da kurulmuş olup, halen dünyanın en büyük ağına sahip restoran zincirlerindendir. Markanın Türkiye’ye gelişi ise Ata Grubuna bağlı TAB gıda Sanayi ve Ticaret AŞ. ile olmuştur. Firma, Türkiye’deki esas geliştirici ve üretici yetkilerini alarak, hızlı bir şekilde markanın ülkedeki tanınırlığını arttırmıştır. Hızlı büyümenin kaynağı bayilik usulü ile çalışılmakta olmasıdır.  Bir başka deyişle Franchising yapılarak bayi sayısı artırılmaktadır. Restoranların işletilebilmesi için verilen bayiliğin lisans süresi en fazla 20 yıl olarak belirlenmiştir. Lisans verildiği taktirde, bayiliğe sahip olan kişi kendi restoranında ve Burger King markası adı ile ticari faaliyet göstermek için hak sahibi durumuna gelmektedir.

Bayilik Verilebilmesi İçin İstenilen Özellikler

Burger King bayilik koşulları, her büyük markada olduğu gibi bazı kriterlere sahiptir. Bu kriterleri sıralayacak olursak;

  • İşletmecinin tecrübesi
  • Yatırım koşulları
  • Yer Seçimi
  • Fiziksel Özellikler

olarak sıralanabilir.

İşletmecinin Tecrübesi: Bayilik talebinde bulunan adayın iş geçmişi ve tecrübeleri dikkate alınarak karar verilmektedir. Adayda hırslı ve girişimci kişilik özelliklerinin bulunmasına dikkat edilmektedir.

Yatırım Koşulları: Yatırım bedeli, 500.000 USD+ KDV olarak başlamaktadır. TAB Gıda tarafından aylık olarak, net ciro üzerinden %13 royalty (imtiyaz hakkı bedeli) alınmaktadır.

Yer Seçimi: Restoranın bulunacağı bölgenin okul, sinema yakınlarında olmasına, alışveriş merkezi ve yaya trafiğinin fazla olduğu yerlerde olmasına dikkat edilmektedir. Belirlenen lokasyon, TAB Gıda yetkilileri tarafınca incelenerek onay aşamasından geçmektedir.

Fiziksel Özellikler: Restoranın giriş katında olması zorunluluğu bulunmaktadır. Giriş katı en az 120 m2 olmakla birlikte, en az 300 m2 toplam kapalı alanı bulunmalıdır. Ön cephe genişliğinin en az 6,5 metre ve her kat için tavan yüksekliğinin en az 2,90 metre olması zorunluluğu bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinin yemek katlarında olan restoranlar için depolar dahil 100 m2 büyüklüğünde alan yeterli bulunmaktadır.

Bayilik Alındıktan Sonraki Aşamalar Nelerdir?

Burger King bayilik işlemleri tamamlanması için seçilen işletmeci adayı Master Franchise olan TAB Gıda tarafından düzenlenen eğitim programlarına dahil edilerek işletmeci olma hakkı verilir. Bayiliği alan kişi eğitim alarak kendisi işletmeci olabileceği gibi, seçeceği bir kişiyi de restoranın yönetimi için işletmeci olarak atayabilir. Bayilik alan kişilere işletmenin açılış hazırlıkları ve açılışı takip eden diğer günlerde süreklilik arz eden bir şekilde TAB Gıda tarafından destek hizmetleri verilmektedir. Destek konuları; insan kaynakları, reklam, lojistik, pazarlama, eğitim, satın alma gibi temel fonksiyonları içermektedir.

Burger King bayilik başvurusu için aşağıda ki adresi ziyaret edebilirsiniz.

Online Başvuru Formu : http://www.burgerking.com.tr/hakkimizda/franchising/franchising-on-basvuru-formu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ