Büyükbaş Hayvancılık Kredileri 2017

Eskiden beri çiftçilerin para kazandığı en büyük alanlardan biri de büyükbaş hayvancılıktır. Ama bu alanda büyük bir gerileme yaşandığı bir gerçektir. Daha 30 yıl öncesinde kişi başına 2 büyükbaş hayvan düşerken, 1980 yılında bu rakam 0,5’e düşmüştür. Bugün bir miktar ilerleme kaydedilmiş olsa da bu oran hala 1’e ulaşmış değildir. Özellikle 1980 yılından sonra büyükbaş hayvan sayısında çok ciddi bir düşüş gözlenmektedir. Şimdi devlet büyükbaş hayvancılığı geliştirmek amacı ile teşvikler vermekte ve kredi destekleri sağlamaktadır. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek amacı ile özel destek programları uygulanmakta ve faizsiz krediler verilmektedir.

Nüfus artmasına paralel olarak insanların temel ihtiyaç maddeleri olan et ve süte olan ihtiyaçların artması yüzünden ve devlet destekleri sayesinde bugün büyükbaş hayvancılık sektöründe canlanma başlamıştır. Devletin bu alanda faaliyet göstermek isteyen işletmelere yönelik desteklerinin artması, işletmelere faizsiz ve uzun vadeli kredi imkanlarının sağlanması, bunun yanı sıra üretim ve yetiştiricilikte teknolojik yeniliklerin daha fazla kullanılması ile büyükbaş hayvancılığı cazip bir faaliyet alanı haline getirmiştir. Gelecekte de bu alanın en kazançlı iş kollarından biri olacağı iddia edilmektedir.

Bu işe girişecek olan işletmelerin önce amaçlarını doğru belirlemeleri gerekmektedir. Çünkü büyükbaş hayvancılık, oldukça geniş bir yelpazeyi ifade etmektedir. Bu alanda yetiştirilen başlıca büyükbaş hayvanlar sığır, manda, at gibi hayvanlardır. Ayrıca örneğin sığır yetiştirilecekse besi sığırcılığı, süt sığırcılığı, damızlık düve yetiştiriciliği veya sadece üretim çiftliği kurup alım satım işleri yapılacak olabilir. Bunlar arasında örneğin sığır yetiştiriciliği daha yakın zamana kadar en fazla yapılan bir işken, bugün şehirlere göçün neticesinde eskisi kadar yaygın yapılmamaktadır.

Ama diğer taraftan bugün yeni teknolojiler ve makineler sayesinde sığır yetiştiriciliği yapmak oldukça profesyonel bir iş alanı haline gelmiştir.

Burada önemli olan planlı ve programlı hareket etmektir. Çünkü büyük boyutlu yatırımlar için finansman gereklidir ve bankalar kredi verirken mutlaka bir program görmek isteyecektir.

Aşağıda büyükbaş hayvancılık yapacak işletmelere kredi veren birkaç banka incelenmiştir.

TEB Türk Ekonomi Bankası

TEB, büyükbaş hayvanların, kesime kadar yapılacak giderlerini karşılamak amacı ile besicilik kredisi vermektedir. Üstelik bu kredinin geri ödemesi kesimden sonra olmaktadır. Banka 12 aya kadar vade ile verdiği besicilik kredisini, işletmenin nakit akışına uygun şekilde vade sonunda anapara ve faizi ile birlikte ödenmesi koşulu ile vermektedir. Bu krediden yararlanmak için işletmenin, tapu fotokopileri yanında işletme tescil belgesi ve ıslah veya yetiştirici birliklerine üye ise üyelik belgesini bankaya ibraz etmesi gerekmektedir.

TEB ayrıca işletmelerin, süt hayvanlarının yem, ilaç ve bakım masraflarını karşılamaları amacı ile süt hayvancılığı kredisi vermektedir. 18 aya kadar vadeli olan bu kredinin geri ödemesi aylık veya üç aylık taksitlerle olmaktadır. Bu krediden yararlanmak için işletmenin tapu fotokopileri yanında, damızlık birliği üyelik belgesi ve hayvan varlığı listesini bankaya ibraz etmesi gerekmektedir.

Vakıfbank

Vakıfbank, büyükbaş hayvan yetiştiricileri için, çok farklı kredi paketlerine sahiptir. Büyükbaş hayvancılıkta hem süt hayvancılığı hem besicilik alanlarında işletmelerin, hayvan alımı dahil, hayvan barınaklarının inşası, yem hazırlama ünitelerinin hazırlanması, kaba yem depolarının yapımı, buzağı ve düve bölümlerinin hazırlanması, süt depolama ve soğutma tanklarının kurulması gibi birçok yatırım gerektiren işlerin finansmanı için kredi verilmektedir.

Şeker Bank

Şeker Bank, büyükbaş hayvancılığı yapan işletmelere süt sığırcılığı ve besicilik kredisi paketi ile destek olmaktadır. Üretim girdilerinin karşılanmasında kullanılan bu kredinin geri ödemesini, işletmeler kendi nakit akışına göre belirlemektedir. Banka bu krediyi, süt hayvancılığı yapan işletmelerin hayvan alımları, hayvan barınaklarının, yem hazırlama ünitelerinin ve kaba yem depolarının yapımı, sabit veya mobil süt sağım tesislerinin ve süt depolama ve soğutma tanklarının kurulması gibi yatırımlar için vermektedir. Kullandırılacak en yüksek kredi miktarı bu işlere ait fatura bedelinin yüzde 75’i olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. hüsne hikmet dedi ki:

    Büyük baş hayvancılığı eskiden beri ülkemizde ilgi görmekte eskidende para kazandıran bir meslekti şuanda öyle sadece biraz para birikimi ile işe girmek lazım.

  2. mehmet ardıç dedi ki:

    Büyükbaş hayvanlarında büyük bir düşüş var devletimiz el atmış bir durumda ancak bakalım ne olacak bilmiyorum inşallah bu rakam kişi başına düşen rakam 2'leride görür.

BİR YORUM YAZIN