BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9275,49
BITCOIN/TRY 63667

Cafe Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Cafe açmak düşüncesi, son zamanlarda yapılan bir araştırmanın sonuçlarına bakılacak olursa, hayli ilginç bir netice ortaya çıkmıştır. Büyük kahve zincirleri çok iş yapıyor görülse de küçük cafelerin sayısı büyük kahve mağazalarının sayısının iki katına ulaşmış durumdadır. Bugün cafe açmak oldukça cazip iş alanlarının başında gelmektedir ve burada cafe açmak isteyenlere yararlı birkaç tavsiye paylaşılacaktır. İşin aslına bakılırsa cafe açmak için, işin başında belli bir yatırım yapmak gerekiyor. Hemen kısa sürede yatırımın karşılığını almak kolay değil. Bu işte kar marjları da çok fazla değil. Üstelik günün uzunca bir süresi çalışmakla geçiyor.

Ama herşey tutulmaya bağlı. İyi bir isim yaptıktan sonra ne kadar isabetli bir iş yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Doğru bir yerde doğru bir konsept ile cafe açılırsa bu piyasada ayakta durmak ve iyi paralar kazanmak da mümkündür. Bu sayede çok fazla kişi arkadaşları veya aileleri ile burada vakit geçirebilir ve içeceklerin yanında atıştırmalık birşeyler yiyebilirler. Dolayısıyla cafe açmak için iyi bir araştırma ve planlama yapmak gerekiyor. Cafe'nin nerede açılacağına karar vermiş olmak gerekiyor. Satın alınacak veya kiralanacak alternatifler arasından en isabetli kararı vermek gerekiyor. İlk adımları atmak için de işin yasal yükümlülüklerini yerine getirmek gerekiyor. Gerekli izinler, ruhsatlar, bildirimler ve sigortalar yapılmış olmalıdır. Sermaye baştan belirlenmiş ve ayrılmış olmalıdır. Gerekli ise bankalarla kredi ilişkileri görüşülmüş olmalıdır. Tanıtım malzemeleri, görseller, kartvizitler ve logo hazırlanmış olmalıdır. Konsepte uygun dekor tasarlanmış olmalıdır. Her şeyden önemlisi bir menü oluşturmaktır. Tabii bunun için gerekli makine ve malzemelerin alınmış olması gerekiyor. Masa ve sandalyeler, standlar, kasa ve POS makineleri ve diğer eksiklerin tamamlanması gerekiyor.

Ayrıca tedarikçi firmalarla ve dağıtım şirketleri ile ilişkilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Cafe'nin reklam ve tanıtımlarının yapılması gerekmektedir. Nihayet çalışacak elemanların seçilmesi gerekmektedir. Bütün hazırlıklar tamamlanmadan cafe'yi açmamak gerekir. Herşey hazır olduğu zaman artık müşterilere kapılar açılabilir. Bu arada ilk birkaç gün çeşitli aksamalara ve karışıklıklara hazırlıklı olmak gerekir. Bu çok normaldir. Yukarıda kısaca sayılan bütün bu hazırlıkların şimdi ayrıntılarına inelim.

  1. Planlama Çalışmaları Hangi işte olursa olsun plansız iş yapılmamalıdır. Cafe küçük bir işletme de olsa ayrıntılı bir iş planı yapmak gerekir. Bu planlama, piyasanın durumunu, müşteri kitlesini ve gelecek birkaç yıldaki beklentileri kapsamalıdır. Yani bu bir yol haritasıdır. Planlama ayrıca cafeyi benzerlerinden ayıracak özellikleri ve hangi ürün ve hizmetlerle rekabet edileceğini de içermelidir. Ayrıca firmanın ne tür bir şirket olacağı, hangi izin ve ruhsatlara gerek olacağı ve hangi bildirimlerin yapılması gerektiği de belirlenmiş olmalıdır. Cafeler gıda sektöründe faaliyet gösterdikleri için gerekli sağlık ve güvenlik koşulları da sağlanmış olmalıdır. Cafe açma çalışmaları büyük miktarda maddi kaynak gerektireceği için bu aşamada sermayenin bir kısmı kullanılacaktır. Ama sermayeyi tamamen kullanmak yerine banka kredilerinden yararlanmanın yolları da aranmalıdır. Bu arada küçük girişimcilere sağlanan KOSGEB desteklerinden da yararlanmalıdır. Planlama çalışmaları sırasında firma kimliği oluşturulmalı ve bir logo belirlenmelidir. Bundan sonra tanıtıma yönelik görseller oluşturulmalı, kartvizit bastırılmalı ve tanıtım materyalleri hazırlanmalıdır. Cafe için belirlenecek tema en önemli noktadır. Dekorasyon, menüler ve diğer unsurlar, hep bu temaya göre tasarlanacaktır. Hizmet verilecek hedef kitle de karar verilmesi gereken önemli bir noktadır. Hitap edilecek kesimin, üniversiteli gençler, çalışanlar, teknoloji meraklıları veya sohbet edecek yer arayanlar olmasına göre cafe tasarımı farklı olabilir.
  2. Hazırlık Çalışmaları Bu aşamanın en önemli adımı doğru mekanı bulmaktır. Hedeflenen kitleye en uygun yer seçilmelidir. Bundan sonra planlanan marka düzenine uygun şekilde mekanın dekor edilmesine başlanabilir. Bu noktada ayrılan bütçenin dışına çıkmamaya gayret edilmelidir. Seçilecek renklerden mobilyaların çizgilerine kadar bütün ayrıntılar önemlidir, ancak işlevsellik kesinlikle gözardı edilmemelidir. Bu nedenle kullanılacak makina ve ekipmanlar kaliteli ve fonksiyonel olmalıdır. Müşteri memnuniyeti ve sadakati yaratmada menü oluşturmak çok önemlidir. Cafe'nin havası, dekorasyonu, ambiyansı önemlidir ama cafe'nin başarısı tamamen sunulacak yiyecek ve içeceklere bağlıdır. Mutlaka fark yaratmak gerekir. Rekabet edebilmenin tek koşulu budur. Bir yandan bütçeye uygun, bir yandan da müşterileri çekecek birden fazla menü oluşturmak gerekiyor. Ancak bunda da aşırıya kaçmamak gerekir. Ayrıca çalışanların menülerde ki bütün ayrıntıları bilmeleri gerekiyor. Hazırlık çalışmaların önemli bir adımı da tedarikçi firmalar ve distribütörlerle iyi ilişkiler kurmaktır. Cafe'de müşterilere sunulan her türlü yiyecek ve içeceğin, hem kaliteli hem de ekonomik olması gerekiyor. Ayrıca hızlı bir şekilde temin edilmesi gerekiyor. Bu nedenle gıda maddeleri, temizlik maddeleri ve diğer ihtiyaçların uygun fiyatlarla ve zamanında cafe'ye teslim edilmesi gerekmektedir.
  3. Cafenin Açılması Planlama ve hazırlık çalışmalarından sonra sıra geldi cafenin açılmasına. İlk yapılacak iş tanıtım çalışmaları olmalıdır. İstenilen sayıda müşteriye ulaşmak ve tanınırlığı sağlamak içi tanıtım çalışmaları çok önemlidir. Reklam konusunda sosyal medya, basın bültenleri, etrafa bilgi yayma, el ilanları ve akla gelen başka yöntemler işe yarar. Bu arada internetin gücü de ihmal edilmemelidir. Bir cafe'nin etkili olması ve iş yapabilmesi açısından çalışan elemanların nitelikleri ve kalitesi tartışılamaz. Eleman alırken çok titizlenmek gerekiyor. Mutfak çalışanları ve garsonlar bu işin bel kemiğidir. Çalışanların seçiminde geçmiş deneyimler kadar aldıkları eğitimler de önemli olmalıdır. Çalışanlar cafe'nin vitrini konumundadır. Onların yapacakları yanlışlar veya uygun olmayan davranışlar cafe'nin geleciğini tehlikeye atar. Nihayet herşey hazır olmadan ve hazırlıklardan emin olmadan cafe'nin kapıları müşterilere açılmamalıdır. İlk anlarda bir takım aksiliklerin yaşanması kaçınılmazdır. Önemli olan bunların üstesinden gelmek ve müşterilere fazla birşey hissettirmemektir. Hatta tanıdıklarla bir açılış provası yapmak bile düşünülebilir. Bu şekilde yolunda gitmeyen şeyleri erken fark etme imkanı elde edilir. Cafe açmak konusunda en büyük endişe, müşterilerin tekrar gelip gelmeyecekleridir. Bunu sağlamak ise tamamen işletme sahibine bağlıdır. Sürekli yenilikler yapmak, her zaman uygun fiyatlar uygulamak, hizmeti hiç aksatmamak, kısaca müşteri memnuniyeti yaramak, müşterilerin yine gelmesinde hep etkili faktörlerdir. Birçok işletme müşterilerine sadakat programı uygulamaktadır. Bu şekilde bir gelenlerin bir kere daha gelmesi teşvik edilmektedir.
  4. Son Birkaç Tavsiye Daha Bazı yasal düzenlemelere uymak çok önemlidir. İleride herhangi bir cezalı duruma düşmemek için hesapların takibi, resmi bildirimlerin zamanında yapılması ve vergilerin zamanında ödenmesi gibi işlerin, bu işin uzmanlarına bırakılması yerinde olur. Resmi daireler, vergi daireleri, belediye ve esnaf odası gibi yazışmalar ve takipler bu kişinin sorumluluğunda olmalıdır. Her ay KDV ödemeleri, SGK prim ödemeleri, üç ayda bir geçici vergi ödemeleri, stopaj ödemeleri, yılda bir gelir vergisi ödemeleri, defter tasdik işlemleri, fatura defteri tasdik işlemleri ve bilgilendirme formu düzenlenmesi belli bir uzmanlık gerektiren işlerdir. Bu işlemlerin bir düzen içinde ve atlanmadan yapılması gerekmektedir. Kısaca cafe açmak kolay bir iş gibi görünse de arkasında sayısız ayrıntı barındırmaktadır. Sabır göstermek, dikkatli olmak ve inanmak gerekir. Girişimciler önemli bir yatırım yapmaktadır ve mutlaka karşılığını almak isteyecektir. Yatırım tutarı, cafenin büyülküğüne, konseptine ve açılacak lokasyona göre farklıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!