BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9257,31
BITCOIN/TRY 63542,17

Çekme Belgesi Nedir? Çekme Belgesi Neden Alınır?

Çekme belgesi, bir araca ait olan ödenmesi gereken haciz, vergi borcu gibi bütün borçların ödenmesinin ardından plakaların trafiğe teslim edilmesiyle alınmaktadır. Çekme belgesini alan araç plakalarını trafiğe teslim ettiği için kullanılamamaktadır. Çekme belgeli araç için MTV de işlememektedir. Çekme belgeli araç nedir sorusunun cevabı genel hatlarıyla bu şekildedir.

Çekme belgesi olan araçları satın alan kişiler yukarıdaki durumlardan dolayı çok rahattır. Çünkü bu araçların herhangi bir borcu ya da haczinin olması imkansızdır. Bundan dolayı bazı ikinci el araç satışlarında bu ibare sık sık kullanılmaktadır. Söz konusu araçlarla ilgili “vergiden muaftır, vergi borcu yoktur, çekme belgelidir” şeklinde ifadeler bulunmaktadır.

Çekme Belgeli Araç Nedir ve Tekrar Trafiğe Çıkabilmekte Midir?

Çekme belgeli araç nedir sorusunda önemli bir husus bulunmaktadır. Söz konusu belgeye sahip olan araçlar normalde trafiğe çıkamamaktadır. Fakat istenildiği takdirde gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla araç tekrar trafiğe çıkabilmektedir. İstenildiği takdirde süreli olarak da alınabilen bir belgedir. Bu da söz konusu belgeye sahip olan araçların alımını ve satımını kolaylaştıran etkenlerden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.

Çekme Belgeli Araç Nedir ve Bu Belge Neden Alınmaktadır?

Çekme belgeli araç nedir konusundaki bir diğer husus ise insanların neden bu belgeleri aldığı ile ilgilidir. Söz konusu belgeler yukarıdaki durumları sağlamaktadır. Bir anlamda aracın yok olmasını sağlamaktadır. Böylece araca trafik sigortası yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte vergiden de muaf olan araç sahibine hiçbir masraf açmamaktadır. Bu nedenlerden dolayı insanlar söz konusu belgeyi almaktadır. Yani kullanılmayan araçlar için bu belge alınmakta ve bu süreçte herhangi ücret ödenmemektedir. Çekme belgesinin alınmasının bir başka nedeni daha bulunmakta olup ilk neden göre oldukça farklıdır. Sigorta şirketlerinin talebi üzerine de ilgili kişiler araçlarına çekme belgesi almaktadır. Bunun nedeni ise yine belgenin sağlamış olduğu avantajlarla ilgilidir. Kaza yapan araçlar için bazı şartlarda sigorta şirketleri para ödemekte ve araçları almaktadırlar. Böyle durumlarda şirketler, araca ait herhangi bir borç olmadığının anlaşılması için araç sahibinden bu belgeyi talep etmekte ve ödemeyi daha sonra yapmaktadırlar. Böylece alınan kazalı araç çok daha satılabilmektedir. Çekme belgesi genel olarak alınan araçlara bu avantajları sağlamaktadır. Yukarıdaki nedenlerin dışında insanlar farklı amaçlar için de söz konusu belgeyi alabilmektedir. Bu belge sayesinde araç trafikten çekilmiş ve her şeyden muaf konumda olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!