BIST 100 117.741 -0.56 | -657.57
BRENT PETROL 43,05 0.35 | 0.15
EURO 7.8233 0.02 | 0.0
EURO/USD 1.13985 -0.01 | 0.0
GRAM ALTIN 399.063 -0.06 | -0.23
USD 6.8629 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6325 0.17 | 0.01
BITCOIN/USD 9237,78
BITCOIN/TRY 63407,79

Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır? 2020

Devlet desteğiyle konut kredisi alımı, anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Devlet tarafından yapılan ve hem inşaat sektörünü canlandırmak, hem de ihtiyacı olan kişileri ev sahibi yapmayı hedefleyen bu proje, aile başına değil, kişi başına destek olarak işlemektedir. Devlet destekli konut kredisi almak isteyenler, karı koca ayrı şekilde destekten yararlanma imkanı sağlamaktadır.

Devlet Destekli Konut Kredisi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Devlet destekli konut kredisi başvuru mercii, anlaşmalı bankalardır. Bu bankalara yapılacak başvurularda öncelikli olarak konut hesabı açtırılması gerekmektedir. ilk etapta kamu bankaları, anlaşmalı bankalar olarak belirlenmiştir. Bankalara yapılacak bireysel başvurularda, başvuru sahibinin kimliği yanında olmalıdır. Ayrıca banka, başvuru sahibine herhangi bir yerde çalışma ya da belirli bir maaş alma şartı koymamıştır. Bu nedenle kişiler, direkt olarak bankalara başvuru yapabilir.

Devlet Destekli Konut Kredisi İçin Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Devlet destekli konut kredisinden yararlanmak için anlaşması bulunan bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank

Bu bankalara yapılacak başvurularda kişilerin konut hesabı açması sağlanır. Banka hesapları, kişiler için düzenlenecek belirli bir faizle birikim yapılması sağlanır. Yapılacak birikim, düzenli bir şekilde banka hesabına yatırılması halinde devlet desteği ile konut alımı için kullanılacaktır.

Devlet Destekli Konut Kredisi İmkanından Kimler Yararlanabilir?

Devlet desteğiyle konut kredisi alma şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bu destek kredisini almak için banka şubesine başvuran kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Kredi başvurusu yapan kişinin herhangi bir mülkü, ikinci bir evi olmamalıdır.
 • Konut destek kredisi ile alınacak ev, Türkiye sınırları içerisinde olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin terör ile ilgili hiçbir suçtan ceza almamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Konut destek kredisi için açılacak konut hesabında kullanılan para cinsinin Türk Lirası olması gerekmektedir.
 • Kişi, en az 3 yıl boyunca konut hesabına yatırım yapmalıdır. Sistemden en az 3 yıl süre ile çıkış yapılmaması gerekir. Aksi halde birikime eklenecek devlet desteğinden yararlanılamaz.

Devlet Destekli Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

Konut destek kredisine başvuru yapma aşamaları şu şekilde sıralanır:

 • Konut desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerin, anlaşmalı bankalarda konut hesabı açtırması gerekmektedir.
 • Hesabın açılması aşamasında banka, kişinin her ay belirli bir miktarda yatırım yapacağını taahhüt etmesini ister. Kişinin taahhüt ettiği tutar, banka tarafından onaylanır ve anlaşmaya yazılır.
 • Kişi, taahhüt miktarını eksiksiz ve düzenli olarak yatırmalıdır.
 • Devlet desteği, yatırılacak tutara göre değişiklik gösterecektir.her ay birikim tutarına göre devlet desteği verilir.
 • İlk 2 ay için devlet katkısı söz konusu değildir. İlk 2 ayda kişinin yapacağı yatırım hesabında artmaz.
 • 3. Ayda yatırılan paradan sonra devlet desteği gelmeye başlar. Bu destek %15- 25 arasında değişiklik gösterir.
 • 3 yıl boyunca vatandaşın ve devletin desteği hesapta toplanmaya devam eder. 3 yıldan önce sistemden ayrılma ya da para çekme durumunda devlet desteği iptal olur. 3 yılın sonunda kişi, aylık yatırımını devlet desteği ile birlikte çeker.

Devlet Destekli Konut Kredisi Diğer Konut Kredilerini Kullanmaya Engel Midir?

Devlet desteğiyle alınan konut kredisinin diğer konut kredilerine etkisi bulunmamaktadır. Kişi, satın alacağı evin ekspertiz değerinin %80’i için normal konut kredisi kullanır. Geriye kalan %20’lik kısım için sermayesi yoktur. Bu durumda kişi, bu %20’lik dilimi tamamlayabilmek için devlet destekli konut kredisi başvurusunda bulunur. Bu sayede her iki yönden de kredi kullanırken, kişinin taksitlendirme yoluyla borçlarını ödemesi de mümkün hale gelir.

Devlet Desteği İçin Açılan Konut Kredi Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Devlet destekli konut kredi hesabı, ev alınırken sıradan kredilerin ödemediği %20-25’lik kısmı hedefler. Bu kısmın ödenebilmesi için kişilere yardımcı olan kredi, konut hesabına yatırılır. Bu hesabın bankadan açılabilmesi, nüfus cüzdanı ile mümkündür. Ancak hesap açmanın ön şartı, kişinin bu hesabı yalnız ev almak için biriktireceği para konusunda kullanmasıdır. Bu kapsamda vatandaşın hesapta 100.000 TL biriktirmesi durumunda devlet 25.000 TL ekleme yapar. Bu sayede vatandaşın elindeki para 125.000 TL olur. Bu hesaplama, sistemden ayrılırken tekrar eklenen paralarla değişir. bahsedilen devlet katkısı, kişinin düzenli ödemelerine ve aylık ödeme durumuna göre şekillenmektedir. Düzenli ödenmemiş bir 100.000 TL için devlet katkısı 15.000 TL de olabilir. Ancak sistemden çıkış yapılırken, konut hesabı açmış her vatandaşa 20.000 TL daha ek ödeme yapılır. Bu tutar da bankada biriken miktara dahil edildiğinde kişinin elindeki miktar 100.000 TL için 145.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bahsedilen miktarın direkt olarak peşinata verilmesi ile ev alınabilmektedir.

Devlet Destekli Konut Kredisi Faizleri

Devlet desteğiyle konut kredisinde kullanılan faiz oranı, anlaşmalı 3 banka için %0,99 olarak belirlenmiştir. Diğer bankalardan da bu kredilerden yararlanma imkanı kişilere sunulmaktadır. Özel bankalar aracılığıyla da konut hesabı açılarak devlet katkısı alınabilir. ancak geri ödeme söz konusu olduğunda devlet alınan desteğe konacak faiz oranı, özel bankalara %1,45’i bulabilmektedir. Dolayısıyla devlet destekli konut kredisi alınırken anlaşmalı bankaları tercih etmek, evin alımından sonra çıkarılacak ödeme planında size kolaylık sağlar. Ödeme planı, banka ile birlikte oluşturacağınız bir destek geri ödeme çizelgesidir. Aylık ödemelerle size verilen desteği geri ödeyebilirsiniz.

Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!