Döviz Bürosu Nasıl Açılır 2019

Döviz bürosu nasıl açılır sorularını yanıtlamaya geçmeden önce, 2017 yılı itibariyle döviz bürolarının sıkı denetim altına alındığı belirtmek isteriz. Türk Parasını Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar için bir tebliğ yayınlanmıştır. En önemli düzenleme de; A ve B Grubu yetki ayrımına getirilmiştir. Bu zamana kadar, kârlı iş fikirleri arasında yıldızı hiç sönmeyen projeler arasında yer alan, döviz bürosu açma ve işletme fikri, günümüzde hala popülaritesini korumaktadır. 

Döviz bürosu açmak, gerekli şartların sağlanmasının ardından sanıldığı kadar zor bir işlem değildir aslında. Bu sektörün hizmet ettiği kesim göz önünde tutulduğunda, kısa vadede kâra geçip, uzun vadeli iş yapabilirsiniz. Her işte olduğu gibi döviz bürosunu açacağınız şehir ve semt çok önemlidir. Ülkemizin hemen hemen her şehri turist çekmektedir. Yaşadığınız şehirde bu işi yapacaksanız, turistik semtleri seçmeniz çok önemli bir faktör. Müşteri potansiyeliniz büyük bir kısmını turistler oluşturacağı için bu faktörü görmezden gelmeyiniz. Ama şöylede bir gerçek var. Bulunduğunuz şehir veya büroyu açacağınız semt turist açısından fakir bir yer olabilir. Bu sizi hemen vaz geçirmesin. Araştırmalarınızı yinede yapıp gerçekten potansiyel yoksa vazgeçmeyi ondan sonra düşünmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ülke olarak dövize bağımlıyız. O yüzden turist yoksa yerli müşteri her zaman var. 

Kafamızda belirli bir adres oluştuktan sonra açılacak dükkana ait pek bir özelliğe gerek yoktur. Birkaç metrekarelik alanlarda bile döviz bürosu açmak olasıdır. Bulunduğunuz yerde başka bir döviz bürosu olmaması rekabet ortamı olmamasından dolayı size olan talebi arttıracaktır. Bu da kısa vadede işleriniz daha hızla toparlacağı ve yoluna girmesini sağlayacaktır. 

Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekli İşleyiş

Yayınlanan yeni tebliğe göre; döviz büroları A ve B grubu olmak üzere 2 sınıfa ayrıldı. Bu bağlamda A brubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermayeleri minimum 5 milyon Türk lirası, B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermayeleri ise, minimum 1 milyon Türk lirası altına inmemelidir. Döviz bürosu açarken faaliyet izni almak için gerekli ücret; A grubu müesseseler için 500 bin Türk Lirası, B grubu müesseseler için ise 200 bin Türk Lirasıdır. A ve B grubu müesseseler arasında ki diğer bir farkta, şube açabilme durumudur. A grubu müesseseler açacaklarıber yeni şube için 2 milyon lira ödeme yaparken, B grubu müesseselerin böyle bir şansı bulunmamaktadır.

A Grubu ve B Grubu Müesseselerin Faaliyet ve Uygulama Alanları

A grubu müesseseler;

Bu müesseselerin borsaya üye olma kaydı aranmaktadır. Bu doğrultuda ilgili mevzuat yönetmelikleri çerçevesinde gerekli düzenlemelere tabi tutulmaktadır. A grubu müesseseleri aynı gün içerisinde işlem konusu olan fiziki teslimatın yapılmış olması koşulunun yanı sıra aynı iş günü transfer emrinin verilmesine mükabil yabancı para almak da dahil olmak üzere yabancı para satmak ile aynı cins özellikte olan paraların değiştirilmesini işlemlerini yapabilmektedir. Yine A grubu müesseseler için geçerli olan bir diğer uygulama alanı da; elektronik ortamlarda parasal işlemleri yapabilme alanında faaliyet göstermektedir. Ayrıca, gerekli resmi izinler alındığı takdirde; bu müesseselerin para makineleri vasıtasıyla da nakit para alım ve satım işlemlerini yapabildikleri bilinmektedir. A grubu sınıflandırılması içerisinde yer alan müesseseler ayrıca; değerli taşların alım ve satım işlemlerini de yapabilecek kabiliyet ve iznine sahip olabilmektedir.

B grubu müesseseler;

Yabancı para birimleri üzerinden alım ve satım işlemlerini yapabilmektedir. Kaydi olarak isimlendirilen paralar bu sınıf içerisinde yer almamaktadır. B grubu sınıflandırılmasında yer alan müesseseler para alıp satmanın haricinde; yabancı para birimi olarak tanımlanan dövizlerin değiştirilmesi işlemlerini de yapabilme yetkisine sahip olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Merkez Bankası ile ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinleri almış olan müesseselerin döviz işlemlerine dair hemen her türlü ticari işlemi yapabilmek kapasitesine sahip olduğu bilinmektedir. Burada temel ayırt edici özellik ise; A grubu ya da B grubu olarak müesseselerin farklı özelliklere sahip olmasıdır. Günümüzde Döviz bürosu açmak gerekli koşullar oluştuğu takdirde oldukça karlı bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Döviz Bürosu Açmak için Gerekli Şartlar

 • Açacağınız şirket, Anonim şirket olmalıdır. Şirketiniz özellikle yetkili müesseselerin faaliyet konuları ile ilgili konularla uğraşmak için kurulmalıdır. 
 • Şirket ana sözleşmesinin Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında mevzuat hükümlerine uygun olması gerekiyor. 
 • Şirket kurucularının, hiç bir şekilde sabıkalı olmaması gerekmektedir. 
 • Şirketinizin ödenmiş sermayesi 250 bin TL’den az olmaması gerekir. 
 • T.C. Ziraat Bankasına 80 bin EURO yatırmanız gerekiyor. 
 • Hisse senetlerinin nama yazılı olması ve nakit karşılığı çıkarılıyor olması gerekir. 

Döviz bürosu nasıl açılır sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Ülkemizde her sektörde olduğu gibi Altın Borsası yapısında da şartlar değişiklik gösterebilir. Yukarıda ki mevzuatları ve şartları yerine getirebilecekseniz ve yeterli sermayeniz varsa bu işe girişmekten korkmayınız. 

Takı Dükkanı Açmak (Bijuteri) 2019

Nalbur Dükkânı Açmak, Hırdavat Dükkanı Açmak 2019

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ayça ışık dedi ki:

  Bakalım yeni iş düşüncem döviz bürosu açmak, daha net şeyler ortada yok ancak yüksek ihtimalle döviz bürosu açacağım.

 2. cahit atiye dedi ki:

  Döviz brüsu uzun süredir düşündüğüm meslekler arasında, aslında mantıkla yapıldığında bence çok iyi gelirler bırakıyor.

 3. emir şahin dedi ki:

  Döviz bürosuda eskiden beri güzel anılan meslekler arasında, bakalım becerebilirsem bende bir tane açacağım.

 4. mert çelik dedi ki:

  Döviz bürosu da çok kazandıran meslekler arasında ancak güzel parayla bu işe girmek gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN