BIST 100 1.075 1.41 | 14.93
BRENT PETROL 45,0 1.35 | 0.6
EURO 8.5577 0.54 | 0.05
EURO/USD 1.17406 -0.38 | 0.0
GRAM ALTIN 475.396 -0.34 | -1.6099999999999999
USD 7.2866 0.18 | 0.01
STERLIN 9.5272 0.5 | 0.05
BITCOIN/USD 11879,08
BITCOIN/TRY 86789,19

Döviz Bürosu Açmak

Döviz büroları günümüzde çok aktif kullanılan paralarımızı diğer para birimleriyle değiştirmemizi sağlayan ufak veya büyük kuruluşlardır. Döviz bürosu açmak 2017 yılı itibariyle gelen sıkı denetimlerden dolayı eskisi dakar maalesef kolay değildir. Türk Lirasını koruma başlığı altında 32 Sayılı Kanun Kararnamesi ile tebliğ edilmiş, bu kararname ile birlikte A ve B grubu adı altında yeni yetkinlendirme düzeyleriyle döviz büroları denetim altına alınmıştır. Denetimlerin sıkılaşmasından dolayı döviz bürosu açamazsınız diye bir durum söz konusu değil. T.C. Hazine Müsteşarlığının şartlarını yerine getirmeniz durumunda döviz büronuzu açabilirsiniz.

Döviz bürosu açmak, gerekli şartların sağlanması sanıldığı kadar zor bir işlem değildir aslında. Bu sektörün hizmet ettiği kesim göz önünde tutulduğunda, kısa vadede kâra geçip, uzun vadeli iş yapabilirsiniz. Her işte olduğu gibi döviz bürosunu açacağınız şehir ve semt çok önemlidir. Ülkemizin hemen hemen her şehri turist çekmektedir. Yaşadığınız şehirde bu işi yapacaksanız, turistik semtleri seçmeniz çok önemli bir faktör. Müşteri potansiyeliniz büyük bir kısmını turistler oluşturacağı için bu faktörü görmezden gelmeyiniz. Ama şöylede bir gerçek var. Bulunduğunuz şehir veya büroyu açacağınız semt turist açısından fakir bir yer olabilir. Bu sizi hemen vaz geçirmesin. Araştırmalarınızı yinede yapıp gerçekten potansiyel yoksa vazgeçmeyi ondan sonra düşünmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ülke olarak dövize bağımlıyız. O yüzden turist yoksa yerli müşteri her zaman var. 

Kafamızda belirli bir adres oluştuktan sonra açılacak dükkana ait pek bir özelliğe gerek yoktur. Birkaç metrekarelik alanlarda bile döviz bürosu açmak olasıdır. Bulunduğunuz yerde başka bir döviz bürosu olmaması rekabet ortamı olmamasından dolayı size olan talebi arttıracaktır. Bu da kısa vadede işleriniz daha hızla toparlacağı ve yoluna girmesini sağlayacaktır. 

Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekli İşleyiş

T.C. Hazine Müsteşarlığının yayınlanan tebliğine göre; döviz büroları A ve B grubu olmak üzere 2 sınıfa ayrılmış durumda. Bu bağlamda A brubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermayeleri minimum 5 milyon Türk lirası, B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermayeleri ise, minimum 1 milyon Türk lirası altına inmemelidir. Döviz bürosu açarken faaliyet izni almak için gerekli ücret; A grubu müesseseler için 500 bin Türk Lirası, B grubu müesseseler için ise 200 bin Türk Lirasıdır. A ve B grubu müesseseler arasında ki diğer bir farkta, şube açabilme durumudur. A grubu müesseseler açacaklarıber yeni şube için 2 milyon lira ödeme yaparken, B grubu müesseselerin böyle bir şansı bulunmamaktadır.

A Grubu ve B Grubu Müesseselerin Faaliyet ve Uygulama Alanları

A grubu müesseseler;

Bu müesseselerin borsaya üye olma kaydı aranmaktadır. Bu doğrultuda ilgili mevzuat yönetmelikleri çerçevesinde gerekli düzenlemelere tabi tutulmaktadır. A grubu müesseseleri aynı gün içerisinde işlem konusu olan fiziki teslimatın yapılmış olması koşulunun yanı sıra aynı iş günü transfer emrinin verilmesine mükabil yabancı para almak da dahil olmak üzere yabancı para satmak ile aynı cins özellikte olan paraların değiştirilmesini işlemlerini yapabilmektedir. Yine A grubu müesseseler için geçerli olan bir diğer uygulama alanı da; elektronik ortamlarda parasal işlemleri yapabilme alanında faaliyet göstermektedir. Ayrıca, gerekli resmi izinler alındığı takdirde; bu müesseselerin para makineleri vasıtasıyla da nakit para alım ve satım işlemlerini yapabildikleri bilinmektedir. A grubu sınıflandırılması içerisinde yer alan müesseseler ayrıca; değerli taşların alım ve satım işlemlerini de yapabilecek kabiliyet ve iznine sahip olabilmektedir.

B grubu müesseseler;

Yabancı para birimleri üzerinden alım ve satım işlemlerini yapabilmektedir. Kaydi olarak isimlendirilen paralar bu sınıf içerisinde yer almamaktadır. B grubu sınıflandırılmasında yer alan müesseseler para alıp satmanın haricinde; yabancı para birimi olarak tanımlanan dövizlerin değiştirilmesi işlemlerini de yapabilme yetkisine sahip olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Merkez Bankası ile ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinleri almış olan müesseselerin döviz işlemlerine dair hemen her türlü ticari işlemi yapabilmek kapasitesine sahip olduğu bilinmektedir. Burada temel ayırt edici özellik ise; A grubu ya da B grubu olarak müesseselerin farklı özelliklere sahip olmasıdır. Günümüzde Döviz bürosu açmak gerekli koşullar oluştuğu takdirde oldukça karlı bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Döviz Bürosu Açmak için Gerekli Şartlar

  • Açacağınız şirket, Anonim şirket olmalıdır. Şirketiniz özellikle yetkili müesseselerin faaliyet konuları ile ilgili konularla uğraşmak için kurulmalıdır. 
  • Şirket ana sözleşmesinin Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında mevzuat hükümlerine uygun olması gerekiyor. 
  • Şirket kurucularının, hiç bir şekilde sabıkalı olmaması gerekmektedir. 
  • Şirketinizin ödenmiş sermayesi 250 bin TL’den az olmaması gerekir. 
  • T.C. Ziraat Bankasına 80 bin EURO yatırmanız gerekiyor. 
  • Hisse senetlerinin nama yazılı olması ve nakit karşılığı çıkarılıyor olması gerekir. 

Döviz bürosu açmak ve nasıl açılır sorularınıza bu yazımızda cevap vermeye çalıştık. Ülkemizde özellikle son dönemlerde hemen hemen her sektörde denetimler çoğalmış durumda ve gerekliyse devlet tarafından bazı denetimler şart olarak kullanılmak için yasal kanunlaştırma yöntemlerine gidilmektedir. Bu durumlardan dolayı Altın ve Döviz Borsası yapısında da şartlar ve koşullar değişiklik gösterebilir. Yukarıda dilimizin döndüğünce açıklama yapmaya çalıştık. Şartları yerine getirebileceğinize inanıyorsanız döviz bürosu açmak için girişimde bulunabilirsiniz.

Takı Dükkanı Açmak

Nalbur Dükkânı Açmak, Hırdavat Dükkanı Açmak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (4)

ayça ışık

13 Nisan 2018, 01:02

Bakalım yeni iş düşüncem döviz bürosu açmak, daha net şeyler ortada yok ancak yüksek ihtimalle döviz bürosu açacağım.

Cevap Ver

cahit atiye

13 Nisan 2018, 10:32

Döviz brüsu uzun süredir düşündüğüm meslekler arasında, aslında mantıkla yapıldığında bence çok iyi gelirler bırakıyor.

Cevap Ver

emir şahin

09 Nisan 2018, 11:41

Döviz bürosuda eskiden beri güzel anılan meslekler arasında, bakalım becerebilirsem bende bir tane açacağım.

Cevap Ver

mert çelik

07 Nisan 2018, 10:48

Döviz bürosu da çok kazandıran meslekler arasında ancak güzel parayla bu işe girmek gerekiyor.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!