Banka ve Krediler

Döviz Bürosu Nasıl Açılır ?

Döviz Bürosu Nasıl Açılır ?

Bu zamana kadar, kârlı iş fikirleri arasında yıldızı hiç sönmeyen projeler arasında yer alan, döviz bürosu açma ve işletme fikri, hala popülaritesini korumaktadır. Ancak 2017 yılı Mayıs ayında Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in döviz bürolarının denetimlerinin arttırılacağı, bu konudaki çalışmaların daha büyük titizlikle yürütülmesi gerektiği ile ilgili açıklamasının ardından, çalışmalar başlamıştır. Türk Parası Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar için yeni bir tebliğ bir süre önce yayınlanmıştır.

En önemli düzenleme de; A ve B Grubu yetki ayrımına getirilmiştir. Döviz bürosu açmak, gerekli şartların sağlanmasının ardından, sanıldığı kadar zor bir işlem değildir aslında. Bu sektörün hizmet ettiği kesim göz önünde tutulduğunda, kısa vadede kâra geçip, uzun vadeli iş yapabilmek adına turistlerin aktif olduğu alanların seçilmesi artı bir durumdur. Kafamızda belirli bir adres oluştuktan sonra açılacak dükkana ait pek bir özelliğe gerek yoktur. Birkaç metrekarelik alanlarda bile döviz bürosu açmak olasıdır. Bulunduğunuz yerde başka bir döviz bürosu olmaması rekabet ortamı olmamasından dolayı size olan talebi arttıracaktır. Bu da kısa vadede yüksek kar miktarları demektir.

Döviz Bürosu Açabilmek İçin Gerekli İşleyiş

Yayınlanan yeni tebliğe göre; döviz büroları A ve B grubu olmak üzere 2 sınıfa ayrıldı. Bu bağlamda A brubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermayeleri minimum 5 milyon Türk lirası, B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermayeleri ise, minimum 1 milyon Türk lirası altına inmemelidir.

Döviz Bürosu açarken faaliyet izni almak için gerekli ücret; A grubu müesseseler için 500 bin Türk Lirası, B grubu müesseseler için ise 200 bin Türk Lirasıdır. A ve B grubu müesseseler arasında ki diğer bir farkta, şube açabilme durumudur. A grubu müesseseler açacaklarıber yeni şube için 2 milyon lira ödeme yaparken, B grubu müesseselerin böyle bir şansı bulunmamaktadır.

A Grubu ve B Grubu Müesseselerin Faaliyet ve Uygulama Alanları

A grubu müesseseler;

Bu müesseselerin borsaya üye olma kaydı aranmaktadır. Bu doğrultuda ilgili mevzuat yönetmelikleri çerçevesinde gerekli düzenlemelere tabi tutulmaktadır.

A grubu müesseseleri aynı gün içerisinde işlem konusu olan fiziki teslimatın yapılmış olması koşulunun yanı sıra aynı iş günü transfer emrinin verilmesine mükabil yabancı para almak da dahil olmak üzere yabancı para satmak ile aynı cins özellikte olan paraların değiştirilmesini işlemlerini yapabilmektedir.

Yine A grubu müesseseler için geçerli olan bir diğer uygulama alanı da; elektronik ortamlarda parasal işlemleri yapabilme alanında faaliyet göstermektedir. Ayrıca, gerekli resmi izinler alındığı takdirde; bu müesseselerin para makineleri vasıtasıyla da nakit para alım ve satım işlemlerini yapabildikleri bilinmektedir.

A grubu sınıflandırılması içerisinde yer alan müesseseler ayrıca; değerli taşların alım ve satım işlemlerini de yapabilecek kabiliyet ve iznine sahip olabilmektedir.

B grubu müesseseler;

Yabancı para birimleri üzerinden alım ve satım işlemlerini yapabilmektedir.

Kaydi olarak isimlendirilen paralar bu sınıf içerisinde yer almamaktadır.

B grubu sınıflandırılmasında yer alan müesseseler para alıp satmanın haricinde; yabancı para birimi olarak tanımlanan dövizlerin değiştirilmesi işlemlerini de yapabilme yetkisine sahip olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Merkez Bankası ile ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinleri almış olan müesseselerin döviz işlemlerine dair hemen her türlü ticari işlemi yapabilmek kapasitesine sahip olduğu bilinmektedir. Burada temel ayırt edici özellik ise; A grubu ya da B grubu olarak müesseselerin farklı özelliklere sahip olmasıdır. Günümüzde Döviz bürosu açmak gerekli koşullar oluştuğu takdirde oldukça karlı bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. mert çelik dedi ki:

  Döviz bürosu da çok kazandıran meslekler arasında ancak güzel parayla bu işe girmek gerekiyor.

 2. emir şahin dedi ki:

  Döviz bürosuda eskiden beri güzel anılan meslekler arasında, bakalım becerebilirsem bende bir tane açacağım.

 3. cahit atiye dedi ki:

  Döviz brüsu uzun süredir düşündüğüm meslekler arasında, aslında mantıkla yapıldığında bence çok iyi gelirler bırakıyor.

 4. ayça ışık dedi ki:

  Bakalım yeni iş düşüncem döviz bürosu açmak, daha net şeyler ortada yok ancak yüksek ihtimalle döviz bürosu açacağım.

BİR YORUM YAZ