BIST 100 1.111 0.12 | 1.3
BRENT PETROL 43,09 -0.51 | -0.22
EURO 8.9422 0.09 | 0.01
EURO/USD 1.18365 -0.08 | 0.0
GRAM ALTIN 473.789 0.46 | 2.18
USD 7.5536 0.12 | 0.01
STERLIN 9.7607 -0.35 | -0.03
BITCOIN/USD 10943,16
BITCOIN/TRY 82702,93

Ek Hesap Nasıl Kapatılır, Avans Hesabı Kapatma 2020

Ek hesap uygulamasının bir diğer adı avans hesabıdır. Genelde bu hesaplar bankalar tarafından kredisi olan müşterilere açılan hesaplar olarak tanımlanmaktadır. Avans hesaplar ödemelerinizi yaparken nakit sıkıntısı yaşadığınız durumlarda devreye girmektedir. Özellikle otomatik talimatlı ödemeler söz konusu olduğunda ek hesaplar devreye girmektedir. Avans hesaplar esnek bir hesap olduğu için kullanılmış olan tutarlara günlük faiz işletilen hesaplardır.

Örneğin; X bir banka için açılan hesap limiti 1000 TL kadar ise 1 aylık bir müddet boyunca bu tutarın ekside durması durumunda aylık ödenecek olan faiz tutarı 40 lira kadar bir ücret olacaktır. Kredileriniz bitene kadar çalıştığınız bankalar bu hesapları kapatmayacaktır. Çünkü ödemelerin geç yapılması bankanızın da aleyhine bir durumdur ve olumsuz yönde bir etkilenme söz konusu olacaktır. Bankalar bu durumdan zarar etmemek adına avans hesapları oluşturmuşlardır. 

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Çalışmış olduğunuz veya kredisini almış olduğunuz bankanın size tanımış olduğu avans hesapları kullanmak istemiyor iseniz mesai saati bitmeden önce bir dilekçe yazarak bankanızın size en yakın şubesine başvurabilirsiniz. Hesabınızın olduğu ana şubeden işlem yapmanız avans hesaplarınızın çok daha hızlı kapatılmasını sağlayacaktır. Avans hesapların kapanması için bazı şubeler sizi ana şubenize yönlendirecektir. Zaman kaybı yaşamamak adına kendi hesabınızın olduğu banka şubesine gitmenizi tavsiye ederiz. Dilekçe verilmesinin ardından bankalar avans hesabı kapatma işlemini yapacaktır. Ek hesaplar her ne kadar nakit sıkışıklığı durumunda işe yarasa da eksi bakiyenin kapanmaması durumunda önemli maddi kayıplara neden olabilir. Bu durumdan dolayı kredi ödemeleriniz bittiğinde bankayla görüşerek mutlaka her hangi bir borç vs. gibi durumların olup olmadığını öğreniniz.

Ne Kadar Ek Hesap Açılır?

Bankalar müşterilerinin maaş oranlarını hesaplayarak maaş ücretlerinin dörtte biri kadar bir oranda ek hesap uygulamasını hayata geçirmektedir. Bu oran bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Avans hesaplar esasında kişilerin mağduriyet yaşamasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı kapatılmasını tavsiye etmekteyiz.

Garanti Bankası Avans (Ek) Hesap Açma İşlemi

Garanti avans hesap, paraya ihtiyaç duyulan anlarda banka vadesiz hesabınıza tanımlanan nakit tutardır. Buraya kadar her şey güzel. Bu hesapla acil ihtiyaç durumunda işinizi görebilir ve sorunlarınızı çözebilirsiniz. Fakat bu hesabı kullanmadan önce bu hesaptaki paranın'da size bir külfeti olacaktır. Nasıl ki bankadan her hangi bir kredi çekme durumunda faiz işlemi uygulanıyorsa. Bu hesabı açtığınızda da faiz işlemi uygulanacaktır. Hatta avans hesap için işletin faiz oranları daha yüksektir. Rakamlar devamlı değiştiği için şu kadar faiz uygulanıyor demek çok doğru olmaz. Bu hesaı açtırırken Garanti Bankasından güncel faiz bilgilerini almayı unutmamanızı tavsiye ederiz.

Ganrati Bankası Ek Hesap İptali Nasıl Yapılır?

Her banka hesabınızı kapatırken, ki bu kredi kartı'da olabilir. Kapatma işlemi yapılmadan önce borçlarınızı bankaya ödemeniz gerekiyor. Aynı durum Garanti avans hesabı kapatılırkende geçerli. Avans hesapta ki borcunuzu ödedikten sonra Garanti avans hesap kapatma işlemini ister banka şubenize giderek, ister Garanti bankası internet bankacılığı hesabınıza girerek yapabilirsiniz.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Garanti İnternet Bankacılığı

Garanti Avans Hesap Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi avans hesaplar aslında size açılmış kredilerdir. Yani bu hesaptan kullandığınız para için banka tarafından faiz işletilmektedir. Avans hesaptaki borcunuzu bankaya ne kadar geç öderseniz o kadar çok faiz ödersiniz. Fazla ödediğiniz faizin yanında birde kredi notu puanınızı etkileyecek ve gelecekteki kredi alımlarınızda bu durum karşınıza çıkacaktır. Belkide ihtiyacınız olan krediyi bu durumdan dolayı çekemeyebileceksiniz. Nasıl geç ödediğinizde kredi notu puanınız düşüyorsa, zamanında yapılan ödemelerde de kredi notunuza artı yönde etkisi olacaktır. Tabii bankaların bu avans hesabından kullandığınız tutarın geri ödenmesi için 90 gün gibi bir süre tanınıyor sizlere. Bundan sonra ödemediğiniz taktirde banka tarafından yasal işlemler başlatılabilir. O yüzden avans hesapları kullanmak istediğinizde geri ödeme yapabilecekseniz kullanmanızı tavsiye ederiz yoksa kullanmamanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!