Banka ve Krediler

Ek Hesap Nasıl Kapatılır, Avans Hesabını Kapatma

Ek Hesap Nasıl Kapatılır, Avans Hesabını Kapatma

Ek hesap uygulamasının bir diğer adı avans hesabıdır. Genelde bu hesaplar bankalar tarafından kredisi olan müşterilere açılan hesaplar olarak tanımlanmaktadır. Avans hesaplar ödemelerinizi yaparken nakit sıkıntısı yaşadığınız durumlarda devreye girmektedir. Özellikle otomatik talimatlı ödemeler söz konusu olduğunda ek hesaplar devreye girmektedir. Avans hesaplar esnek bir hesap olduğu için kullanılmış olan tutarlara günlük faiz işletilen hesaplardır. Örneğin x bir banka için açılan hesap limiti bin lira kadar ise 1 aylık bir müddet boyunca bu tutarı ekside durması durumunda aylık ödenecek olan faiz tutarı 40 lira kadar bir ücret olacaktır. Kredileriniz bitene kadar çalıştığınız bankalar bu hesapları kapatmayacaktır. Çünkü ödemelerin geç yapılması bankanızın da aleyhine bir durum olacak ve olumsuz etkileyecektir. Bankalar bu durumdan etkilenmemek için avans hesapları koymuşlardır.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Çalışmış olduğunuz veya kredisini almış olduğumuz bankanın size tanımış olduğu avans hesapları kullanmak istemiyor iseniz mesai saati bitmeden önce bir dilekçe yazarak bankanızın size en yakın şubesine başvurabilirsiniz. Hesabınızın olduğu ana şubeden işlem yapmanız avans hesaplarınızın çok daha hızlı kapatılmasını sağlayacaktır. Avans hesapların kapanması için bazı şubeler sizi ana şubenize yönlendirecektir. Zaman kaybı yaşamamak için kendi hesabınızın olduğu şubeye gitmenizi tavsiye ederiz. Dilekçe verilmesinin ardından bankalar avans hesabı kapatma işlemini yapacaktır. Ek hesaplar her ne kadar nakit sıkışıklığı durumunda işe yarasa da eksi bakiyenin kapanmaması durumunda önemli maddi kayıplara neden olmaktadır.

Ne Kadar Ek Hesap Açılır?

Bankalar müşterilerinin maaş oranlarını hesaplayarak maaş ücretlerinin dörtte biri kadar bir oranda ek hesap uygulamasını hayata geçirmektedir. Bu oran bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Avans hesaplar esasında kişilerin mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. Bundan dolayı kapatılmasını tavsiye etmekteyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ