Eksper Raporu Hazırlama Adımları

Kanunlar uyarınca; talep edilen konutla alakalı olarak, bankanın kredi vermesini sağlayan, yetkili kişiler tarafından evin piyasadaki değerini gösteren uygulamanın genel adı eksper raporudur. Bankalar, evin değerlendirme raporlarını paylaşma hakkına sahip değillerdir. Konut sahibi olmak isteyenler; ilk başta eksper raporu nedir, rapor nasıl yazılır ve hesaplama nasıl yapılır sorularına çözüm aramalıdırlar.

Değerlendirme raporunun hazırlanma aşaması ve eksper raporundaki gerekli durumlar, iyice araştırmalıdır. Eksper raporu, 8-10 sayfa ile 14-15 sayfa arasında değişkenlik gösterir. Değerlendirme, özel bir eksper raporu tarzında ayarlanır. Genel olarak bakıldığında; bütün eksper raporları, kanunlar uyarınca aynı yargıya sahiptir ve aynı şartları içerir. Konut kredisinde ekspertiz ücretleri, banka ve firma tarafından ayarlanır. Fakat; kredi kullanımından vazgeçme ya da istememe halinde, eksper ücretinin iadesi mümkün değildir.

Eksper Raporu Sayfalarının İçeriği

Konut kredisi ile alakalı olan eksper raporunun birinci sayfasında yer alan genel bilgiler; raporu hazırlatan ve hazırlayan kurumun isimleri, eksper kapsamındaki evin tüm adres bilgileri, eksper yapılacak konut türü ve eksper zamanı olarak işlenir. İkinci sayfaya bakıldığında; gayrimenkulün içerdiği, tüm tapu bilgilerine rastlanılır. Konut üzerinde herhangi bir değişiklik varsa, bu bölümde iletilir. İpotekler, kısıtlamalar, mahkeme kararları varsa, bu sayfada yazar.

Tapu alanında; sahip olunmak istenen konut, gayrimenkul haricinde bir türse, tahsisli proje bilgileri bulunur. Konutun yer alan konumu ve diğer nitelikleri, hatta onay tarihini de bu sayfada bulmak mümkündür. Bu ikinci sayfa içerisinde, konutun belediye kayıtlarını bulmak mümkün hale gelir. İmar hali, parsel verileri, yapılanma şartları bu alanda yer alır. Sınır ihlali, terk durumları, yıkımla alakalı kararlar, belediye kullanım izinleri veya belediyenin vermiş olduğu tüm kararlar da ikinci sayfada yer verilen bilgilerdir. Belediye projesiyle tapudaki projenin farklı ya da aynı olan hususları, ikinci sayfada belli edilir.

Üçüncü sayfada yer alan bilgilerde; gayrimenkulün konum ve erişim nitelikleri, değerli ve kayıp yaşatan çevresel koşulu, erişimde ya da biline yapı durumu gibi veriler bulunur. Çevre özellikleri ve konum bilgisi, detaylı şekilde tutulur. Bulunan konutun hali, yangın sistemiyle alakalı durumu, otopark ve oyun parkı alanı tarzındaki bilgileri, bu bölümde yer alır. Evin iç detaylarının da verileri, üçüncü sayfadadır.

Oda sayısı, ölçümü, mevcut hali ve resmi kurumlardaki kayıtlı hali ile konum ve iç mekan ölçümleri belirtilir. Üçüncü sayfanın sonlarında, konutun değeriyle alakalı olan olumlu ya da olumsuz nitelikler belirtilir. Bu nitelikler; yapı malzemesinden, şehre olan konumuna kadar, pek çok bilgiyi içerir. Dördüncü sayfaya bir analiz sayfası olarak bakabiliriz. Konut değerleme metodu gereğince, en fazla iki sayfa olabilir. Bu sayfa; konut benzerleri olan yerlerin, haritadaki konumlarını içerir. Bu sayfada; bölgede yer alan, diğer satılık konutların da belirtildiği alandır. Diğer satılık evlerin de, özellikleri yer alır.

Maliyet yöntemi yer aldığı takdirde, amortisman hesapları ve inşaat hesabı yer alır. Gelir yönteminde kullanılacaksa, gelir nakit akışı ve kire bedelleri aktarılır. Beşinci sayfa; hesaplamalara bağlı olarak elde edilen veriler, sonuç ifadesi, değerlendiren uzmanın fikri, eksper uzmanı ve kontrol yapan yetkilinin raporu gibi imzaları içerir. Konut kredisi alınacak bankanın onay alanları, sözleşme şartları ve kendilerine ayırdıkları alanlar yer alır. Altın sayfa, bankaya yönelik bir alandır. Yedinci sayfada; satın alınmak istenen gayrimenkulün, sahip olduğu tapu senedi yer alır.

Tapu senedi harici, evrak mevcut değildir. Sekizinci sayfa, takbih belgesinin yer aldığı alandır. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi; ülkenin genelindeki mülkiyet verilerinin bilgisayar sistemine girilmesini sağlayan, her çeşit araştırmaya izin veren çok kapsamlı bir e-devlet uygulamasıdır. Takbih belgesi ile alakalı tüm detaylı veriler, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden öğrenilebilir. Konutun imar durumu, dokuzuncu sayfada yer alır. Onuncu sayfa, konutun coğrafi konumunu içerir. Coğrafi bilgi belgesi, bu sayfadadır. On bir ve on ikinci sayfalarda, iç ve dış mekan fotoğrafları yer alır. On üç ve on dördüncü sayfalar; Tapu Müdürlüğü’nde ve belediyede yer alan proje fotoğrafları bulunur. Banka kapsamına ve yapı cinsine göre, içerik daha iyileştirilir.

Ekspertiz Raporu Hazırlama Aşaması

Konut kredisi ile alakalı başvurularda, konut değeri tarafsız kuruluşlarca ayarlanır. Gayrimenkulü yakından gören bireyler; bankaların herhangi bir çalışanıyla değil, gayrimenkul değerleme şirketlerinde çalışan eksperler olarak karşımıza çıkar. Konutu yerinde incelemek için gelen eksperler ise; piyasadaki açık sebebinden dolayı, lisanslı gayrimenkul ya da lisanslı konut değerleme uzmanı olmama ihtimalini barındırır. Bu yüzden; değerinin altında bir oran yazılmaması için, eksper raporunun nasıl hazırlandığına özen göstermek şarttır. Eksper raporu verilme bağlamında, kredi verilmesi istenen mekan araştırılır.

Bu araştırma içerisinde; bulunduğu alan, konum ve yaş gibi pek çok özelliği, kayıt altında tutulur. Kredi verilmesi halinde, herhangi bir sorunun var olup olmadığına da bakılır. Tapu idaresinde ipotek tarzı bir durumun olma ihtimali incelenir. Hiçbir sorunla karşılaşılmadığı takdirde, hazırlık sürecinin tamamlama aşaması belirlenmiş ve bitirilmiş olur. Hazır hale getirilmiş olan eksper raporları, bankaya verilir ve banka onayından sonra da, kredi müşteriye sağlanır. Müşteri; daha sonrasında bankadan ipoteğe ilişkin belgeleri alarak, tapu dairesine başvuru yapma imkanını yakalar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN