BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9281,83
BITCOIN/TRY 63710,5

Emekli Promosyonu Veren Bankalar 2017

Türkiye'de emekli statüsünde yaşayan kişilerin ister devlet kurumlarından ister özel sektör kurumlarından emekli durumda olmaları fark etmeksizin maaşlarına promosyon verilmesi konusunda bakanlıktan onay çıktı. Hem devlet destekli bankalardan hem de özel finans bankalarından verilecek olan bu promosyonlar içerisinde bankaların bildirileri sonrasında emekli promosyonu içeriğinde her bankada değişiklik olma durumu göz önüne alınarak 1 adet maç promosyonu, 1 adet yarım altın ve 2 adet çeyrek altın olmak üzere çeşitli şartlar bulunuyor. Emekli promosyonu konusunda anlaşma sağlanmış olan bankalar arasında ilk önce devletin en köklü bankası olan Ziraat Bankası geliyor. İş Bankası ve Ziraat Bankasının Mart 2017'de SGK kurumu ile yaptığı anlaşma sonrasında bu promosyonların dağıtım işlemine başlandı.

Emekli Promosyonlarının Güncel Durumu

Emeklilere uzun zamandır getirilmesi planlanan ve 2017 yılı ile birlikte yürürlüğe sokulan emekli promosyonları konusu tam anlamı ile Mart ayından itibaren başlamış oldu. Emeklilerin dışında ister kamuda ister özel sektörde çalışan olsun yıl içerisinde bir defaya mahsus olmak kaydı ile verilen ve genelde Eylül ya da Ekim aylarında yansıtılan maaş promosyonları da bu yıl içerisinde çalışan kesime verilecek. Bankacıları kurulu ve TUED tarafından emeklilik promosyonları için yapılan görüşmelerin sona gelinmesi ve maaş miktarları baz alınarak verilecek olan promosyonların hesaplamalarının bitmesinin ardından ödemelerin başlanmasına da geçilmiş oldu. Bir dönem özel bankaların bu promosyonları vermemesi adına işlem gideri almak istedikleri yönünde çıkan haberler de devletin bu konuya el atması ile birlikte çözülmüş oldu.

Emeklilik Maaşını Taşıyan Kişiye Altın Promosyonu

Özel bankalar tarafından emeklilik maaşını kendi bankalarına taşımaları halinde devletin vereceği promosyon ücretine ek olarak 2 adet çeyrek altın verileceği konusunda emeklilerin aklını karıştıracak durumlar da yer alıyor. Kampanya koşullarında emekli maaşlarını Ziraat Bankası'ndan ya da PTT şubelerinden almak yerine özel bankalara talimat vererek maaş kartı çıkartmalarını öngören taahhütler yer alıyor. Bu işlemi gerçekleştiren emekli kişiye ise bir kereye mahsus olmak kaydı ile 2 adet çeyrek altın veriliyor. Bu haberi duyan pek çok emekli ise maaşını özel banka kurumlarına taşıma işlemini gerçekleştiriyor. Ancak maaş taşıma işlemleri yapılırken altına imza atılan sözleşmenin de iyice okunması gerekiyor. Daha sonradan her hangi bir problem yaşanmaması adına banka tarafından emekliye verilen taahhüt süresinin ne kadar olduğu oldukça önemli bir konu. Promosyon kampanyaları bankadan bankaya çeşitlilik göstermekle birlikte genellikle 2 adet çeyrek altın ya da 1 adet yarım altın olarak emeklilere sunuluyor.

Emekli Maaşına Ek Altın Veren Bankalar

Maaşlarını kendi bankalarına taşımaları sonrasına emekliye altın verecek olan bankaların listesi şöyle;

 • Türkiye Ekonomi Bankası'nın emeklilik maaşını kendi bankasından alacak olan müşterilerine web sitesinde detayları ile satın alacakları hizmeti anlatan bir yazı bildirgesi bulunuyor.
 • Akbank yılların getirmiş olduğu deneyim ile birlikte emeklilik maaşını kendisinden alacak olan müşterilerine devletin verdiği promosyon haricinde 300 TL değerinde de chip para veriyor.
 • Garanti Bankası emeklilik maaşını kendi bankasından alacak olan müşterilerine 1 adet gram altın, 1 adet de çeyrek altın veriyor.
 • İş Bankası emeklilik maaşını kendi bankasından alacak olan müşterilerine devletin verdiği promosyon ücreti haricinde 50 TL değerinde maxipuan hediye ediyor.
 • Finansbank emeklilik maaşını kendi bankasından alacak olan müşterilerine devletin verdiği promosyon ücreti haricinde 360 TL değerinde ayrıcalık tanıyor.

Bankaların vermiş olduğu bu promosyon seçeneklerinin dışında devletin bankalar ile anlaşma sağladığı ücretler arasında da kişilerin emekli maaşı baz alınarak belirlenmiş olan limitler bulunuyor. Bu limitlere bakıldığında;

 • 1.000 TL'den daha az maaş alan kişilere 300 TL promosyon ücreti
 • 1.000 TL ile 2.000 TL arasında maaş alan kişilere 375 TL promosyon ücreti
 • 2.000 TL'den daha fazla maaş alan kişilere ise 450 TL promosyon ücreti ödemelerini devlet bankalara taahhüt etmiş bir şekilde bulunuyor.

Fibabanka'dan 500 TL Promosyon Ücreti Duyurusu

Bankalar arasındaki promosyon çekişmesi sene içerisinde tüm hızı ile devam ederken en büyük atak Fibabanka'dan geldi. Emekli maaşıı Fibabanka'sına taşıyacak olan emeklilere 500 TL değerine kadar promosyon ücreti vereceğini duyuran bankanın bu promosyon ücretinin yanı sıra çeşitli işlemlerden de para alınmayacağı duyuruldu. Bankanın vereceği promosyon ücretleri arasında;

 • 1.000 TL'den daha az maaş alan kişilere 330 TL promosyon ücreti
 • 1.000 TL ile 2.000 TL arasında maaş alan kişilere 415 TL promosyon ücreti
 • 2.000 TL'den daha fazla maaş alan kişilere ise 500 TL promosyon ücreti şeklinde devletin verdiği ücretlere ek bir şekilde ödemeyi emeklilere sunuyor.

Bunun yanı sıra maaşını Fibabanka'sına taşıyacak olan emeklilere;

 • Türkiye'de yer alan bütün ATM'lerden komisyon alınmadan yapılacak olan maaş çekimi - Emekli olan kişilere daha az faizli olarak verilecek olan bireysel kredi imkanları
 • Bankadan emeklilerin yapacağı işlemlerin hiç birine hesap kesim ücretlerinin alınmayacağı kişilere taahhüt ediliyor. Emekli maaşını çeşitli pek çok bankaya taşıyan emeklilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu ise bankada kalınması gereken taahhüt süresi oluyor. Bu süre dolmadan emeklinin maaşını başka bir bankaya taşıma olasılığı ise bulunmuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!