Emeklilere Kredi Kampanyaları 2017

Emeklilere promosyon fırtınasının arkasında elbette bankaların para kazanma hırsları var. Her ne kadar bankalar emeklilere verdikleri promosyon rakamlarını kendileri için bir külfet olarak görse de, işin gerçeği bankaların bu yoldan oldukça fazla para kazandıklarıdır. Yoksa hiçbir banka durduk yerde karşılıksız bir ödeme yapmaz. Üstelik son günlerde bazı bankaların 900 TL’ye varan promosyonları konuştukları biliniyor.

Önemli olan emekli de olsa bir müşterinin bankaya kazandırılmasıdır. Kapıdan giren her müşteri banka için kazanç demektir. Eskiden bankalar sadece krediden para kazanırlardı. Verdikleri kredilerin faiz gelirleri, bankaların kazanç kalemleri arasında önemli bir yer tutardı. Ancak enflasyonun kontrol altına alınması ve kredi faizlerinin gittikçe aşağı çekilmesi ile artık bankalar bankacılık hizmetlerine daha fazla ağırlık vermeye başladılar. Bugün bankaların faiz dışı gelirleri önemli rakamlara ulaşmıştır.

Faiz dışı gelirler bankaların müşterilerine verdikleri bankacılık hizmetlerinden elde ettikleri faiz nitelikli olmayan gelirlerdir.

Emekli maaş ödemelerinin bankaya çekilme nedeni de budur. Belki emekli maaşları bankalarda uzun süre kalmıyor ama en azından ödemelerin alındığı ilk birkaç gün, bankalar önemli bir kaynak yaratmış olmaktadır. Ayrıca emeklilere bu hesaplar sayesinde sunulacak diğer hizmetler de dikkate alınırsa bankalar için oldukça cazip olmaktadır. Bankaların emeklilere özel kredi paketleri bu nedenle dikkat çekmektedir.

Aşağıda emekliye kredi veren birkaç bankanın koşulları yer almaktadır.

Deniz Bank

Deniz Bank emekli müşterileri için emeklilere özel web’de kredi paketi sunmaktadır. Banka, 48 aya kadar kullandırılan bu ihtiyaç kredisi türü ile, bütün emekli müşterilerine avantajlı faiz oranları ile özel bir kredi sunmuş olmaktadır. Bu kredinin üst limiti 55 bin TL’dir. Bugün geçerli olan faiz oranları şu şekildedir:

 • 24 aya kadar yüzde 1,47
 • 48 aya kadar yüzde 1,53
Kredi kullanıdırımı sırasında kredi tutarının binde 5’i oranında kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

Şeker Bank

Şeker Bank, emekli maaşlarını bankadan alan müşterilerine, özel koşullarda ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Emeklilere özel ihtiyaç kredisi adını verdikleri bu kredi, en fazla 48 ay vade ile alınabiliyor. Banka, emeklilere verilen bu krediden kredi tahsi ücreti almamaktadır. Bugün geçerli olan faiz oranı yüzde 1,34’tür.

Yapı ve Kredi Bankası

Yapı ve Kredi Bankası, emekli maaşını bankadan alan müşterilerine farklı bir uygulama yapmamaktadır. Ancak talep edilmesi halinde genel uygulama koşulları içinde emeklilerin KKB notuna ve durumuna bakarak kredi taleplerini kabul etmekte veya reddetmektedir. Bankanın müşterilerine uyguladığı tüketici kredisi faiz oranları şu şekildedir:

 • 24 aya kadar yüzde 1,39
 • 36 aya kadar yüzde 1,35
 • 48 aya kadar yüzde 1,29
Yine de banka, kredi faiz oranlarını, müşteri özelinde değiştirebilmektedir.

İş Bankası

İş Bankası da emeklilere özel kredi paketine sahip bankalardan biridir. Hangi kurum olduğuna bakılmaksızın emekli maaş ödemelerini bankadan alan bütün emekliler, emeklilere özel bu krediden yararlanabilmektedir. Emekli maaşlarını aylık alan kişiler kredi taksitlerini aylık olarak, üç ayda bir alanlar ise üç ayda bir ödeyebilmektedir. Emeklilerin başvuruda bulunmak için nüfus cüzdanları ve emekli aylıklarını aldıklara hesaba ait banka hesap cüzdanını yanında bulundurmaları yeterli olmaktadır. Emekli kredisi en fazla 48 ay vadeli olarak verilmektedir. Bu kredinin faiz oranları şu şekildedir:

 • 48 ay vadeli maaşım İş Bankası’nda ihtiyaç kredisi kampanyası (sigortalı) yüzde 1,27
 • 48 ay vadeli maaşım İş Bankası’nda ihtiyaç kredisi kampanyası (sigortasız) yüzde 1,33
Banka ayrıca kredi tutarının binde 5’i oranında kredi tahsis ücreti talep etmektedir.

Akbank

Akbank, emekli tanıtım kartını, emekli aylığı tahsis belgesini ya da emekli maaşının yattığı banka hesap cüzdanını getiren emeklilere 48 aya kadar vade ile emekli kredisi vermektedir. Bu kredi, elektronik eşyadan, ev eşyalarına, tatilden, çocukların eğitimine kadar birçok ihtiyaç için kullanılabilmektedir. Banka emeklilerin ödeme gücüne en uygun kredi seçeneklerini sunmaktadır. Acil nakit ihtiyaçlarının da karşılandığı bu kredi için, maaşını Akbank’tan alan maaş müşterilerine özellikle indirim imkanı verilmektedir. Hatta ödeme günleri, maaşın hesaba geçtiği gün ile uyumlu yapılabilmektedir. Kredi taksitleri, her ay maaşın hesaba yatırıldığı gün otomatik olarak çekilmektedir.

Banka açısından, bu kredi için kefil gösterme zorunluluğu yoktur. Ancak başvurunun değerlendirilmesi sırasında gerekli görülürse, banka kefil gösterilmesini talep edebilir.

Emekli kredisi kullandırımlarında da bir üst tutar sınırı bulunmamaktadır. Banka, müşteri değerlendirme sonuçlarına göre kullanılabilecek en yüksek kredi miktarını belirlemektedir. Duruma göre kefalet yerine başka bir teminat da talep edebilir.

Bankanın uyguladığı faiz oranları şu şekildedir:
 • 15 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredilerine yüzde 1,45
 • 25 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredilerine yüzde 1,41
 • 50 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredilerine yüzde 1,35
 • 50 bin TL ve üzeri ihtiyaç kredilerine yüzde 1,29
 

Halk Bankası

Emekliye kredi veren bankalardan bir de Halk Bankası’dır. Bankanın emekli mini kredi adını verdiği ürün, emeklilerin düşük tutarlı ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Emekliler bütçelerini zorlamadan, uygun faiz oranı ile ve en fazla 48 ay vade ile bu krediyi kullanabilmektedir. Bugün için bu krediye uygulanan faiz oranı yüze 1,12’dir.

Bankanın bir başka emekliye kredi imkanı da mutlu emekli ihtiyaç kredisidir. Banka bir ölçüde ülkemizi bugünlere getiren emeklilere gönül borcunu ödediğini iddia etmektedir. Bankanın bu kredi için uyguladığı faiz oranları şu şekildedir:

 • Ayrıca kredi tahsis ücreti alınacaksa yüzde 1,20
 • Ayrıca kredi tahsis ücreti alınmayacaksa 1,25
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. alican alkaya dedi ki:

  Emekliler yaşlı insanlar olduğu için onlara yapılan çalışmalar bu yönde artmalı bence hem kredi açısından hemde diğer ihtiyaçları açısından böyle düşünüyorum.

BİR YORUM YAZIN