En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2017

Oldukça yüklü miktarda ya da az miktarda parası olanların en yüksek faiz almak için yatırım araştırması yapan insanlar bankaları gezip araştırma yaptığı sistem olan vadeli hesap oldukça çok tercih edilen bir yatırım tercihi olarak bankacılık sisteminde yerini almaktadır. 2017 yılı içerisinde en yüksek faiz veren banka  %13,75 oranıyla İng Bank olmaktadır. İng Bank bu faiz oranıyla genel olarak müşterilerin tercih ettiği bir banka haline gelmektedir çünkü insanlar için ne kadar faiz varsa o kadar parası daha fazla değerlenmekte ve artmaktadır.

Para sahibi ilk önce elindeki miktarı hangi bankaya yatıracağını düşünür ve araştırmaktadır. Faizin kendisi için cazip olduğuna inan para sahibi bankaya vadeli hesaba paraya yatırmaktadır. En yüksek faiz veren bankalar sıralamasında devlet bankaları biraz geride kalmaktadır.

En fazla faizi veren %10,50 faiz oranıyla Halk Bankası yer almaktadır. Devlet olarak faize karşı bir politika izlenmesinden dolayı bu alanda özel bankalar kendini daha fazla ön plana çıkarmaktadırlar.

Dolar ve altındaki artışın 2017 yılında hızla devam etmesinden kaynaklı olarak yatırımcı kararsız kalmış durumdadır. Her ikisinden de çekinen yatırımcılar vadeli hesaba oldukça rağbet göstermektedirler. Vadeli mevduat hesap diğer tüm yatırım araçlarına göre en risksiz yöntem olarak kabul görülmektedir.

Türk Bankacılık Tarihi

Her geçen gün kendini geliştiren ülkemiz bankacılık sektörü çağdaş bankacılığın getirmiş olduğu gereklilikleri eksiksiz yerine getirmektedir. Gelişmiş dünya ülkelerinin hepsinde bankacılık sistemine ait tüm iş ve işlemler tamamı tüzel ve gerçek kişilere yönelik sunulmaktadır.

Yapılan en son araştırmaya göre 2013 yılında sektörün aktif büyüklüğü GSYH miktarını geride bırakarak tarih yazmıştır. 2015 yılı sonu itibariyle toplamda ülkede 47 banka aktif şekilde faaliyet göstermektedir. Sektörde toplamda 12.269 banka şubesi bulunmaktadır. Bankacılık sektörünün istihdam ettiği personel sayısı ise 2015 yılı sonu itibariyle 220 bin kişi olarak görülmektedir.

AB ülkelerine göre Türk bankacılık sektörünün büyüme potansiyeli daha fazla bulunmaktadır. Tüm veriler Türk bankacılık sistemin ne kadar güzel işlediğinin göstergesi olmaktadır. Dünyada kriz olurken bankalar batarken son zamanlarda Türkiye hiçbir banka batmamıştır. En yakın zamanda yaşanan 2008 krizinde bankacılık sektörü oldukça sağlam bir şekilde durmuş krizin daha az hasarla atlatılmasında yardımcı olmuşlardır.

Vade Çeşitleri

Yatırımcı parasını en uygun fazla faiz veren bankaya yatırdıktan sonra vade süresi seçimi yapmak zorundadır. Bu süre banka tarafında yatırımcıya tebliği edilir ve banka parayı ona göre işleme almaktadır. Zaman dilimi tebligatlarda 1,3,6 ve 12 aydan fazla olarak belirlenmiştir. Bazı bankalar özel anlaşmalar gereği günlük faizde uygulamaktadır. Mevduat faizi üzerinden faiz miktarı hesaplanarak vade sonunda faiz miktarı anapara üzerine eklenmektedir.

Vade günü gelmeden hesaptan herhangi bir işlem yapıldığı takdirde hesap bozulmakta ve o ay ki bankanın vereceği faiz imkânında yatırımcı yararlanamamaktır. O yüzden sadece risk almak istemeyen yatırımcıların gözdesi olarak görülmektedir. İşlemler hem bireysel hem de ticari yatırımcı tarafından yapılabilmektedir.

Tercih Edilme Oranı

Yatırımcılar daha az para vererek riskli şekilde çok para almak istemektedir. Vadeli mevduat hesaplarını tercih eden kesim ise tam tersi daha risksiz ama garanti her ay para getirisi olsun isterler.

Tüm bunlar göz önüne alındığında mevduat hesabı ülkemizde fazla tercih edilen bir yatırım aracı değildir. Ülkemiz yatırımcısı daha çok altın, Dolar, Euro veya gayrimenkul satın alarak yatırım işlemini gerçekleştirmektedir. Ayrıca mevduat faiz oranlarının son zamanlarda düşük seviyelerde olması da yatırımcıyı başka alanlara yönelmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. murat acar dedi ki:

    Faiz oranlarında küçük miktarlar gerçekten önemli uzun vadeli yatırımlarda dahada önem kazanıyor onun için iyi bir araştırma yapmak şart.

BİR YORUM YAZIN