Esnafa 60 Ay Vadeli 30 Bin TL Faizsiz Kredi 2017

Esnaf ve sanatkarlara kredi desteği bu yıl da devam etmektedir. Aslına bakılırsa faizsiz olsa da bu kredi kullandırımlarında masraf olarak kesinti yapılıyordu. Bu kesintilerin miktarı 30 bin TL kredide ortalama 3-4 bin TL’yi buluyordu. Bu nedenle de adı faizsiz olan bu destek kredisine esnaf ve sanatkarlar çok da rağbet etmiyordu.

Ancak bu gelişmeler karşısında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı duruma müdahale etmiş ve bu destek kredilerinden masraf alınmamasını istemiştir. Yapılan düzenlemeler sonrasında bu yıl kullandırılacak destek kredilerinde artık 30 bin TL kredi kullanan esnaf sadece 500 TL bir masraf ödeyecektir. Bu konudaki uyarılar bütün kooperatiflere iletilmiştir. 30 bin TL tutarındaki kredinin geri ödemesi 500 TL taksitlerle 60 ayda tamamlanacak.

Bir süredir hareketsiz olan piyasa koşulları için esnaf ve sanatkarların bu zor durumuna yine devlet yetişmiş olmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, aldıkları bu krediyi ağırlıklı olarak makine, demirbaş, ekipman ve malzeme alımlarında, işletmelerinin modern hale getirilmesinde, hammadde alımlarında ya da sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanmaktadır. Esnafa 30 bin faizsiz kredi imkanından sicil kaydı olan, yeni kurulmuş veya eskiden beri faaliyetlerini sürdüren bütün esnaf ve sanatkarlar faydalanabilecek.

Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi Şartları

Bir noktayı karıştırmamak gerekiyor. Burada 30 bin faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlar, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat müracaat etmek zorundadır. Başvurular ülkemiz genelindeki 928 kooperatiften birine yapılacaktır.

Ancak bu kredinin tutarı, KOSGEB tarafından verilen kredi miktarı ile benzeştiği için bu iki kredi birbirine karıştırılmaktadır. Oyda burada söz konusu olan kredi, KOSGEB tarafından değil, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından sağlanmaktadır.

Kredi başvurularını söz konusu kooperatif değerlendirmekte ve ancak onay verildikten sonra kredi kullanıma açılmaktadır. Bu konuda işlemleri yapacak olan banka Halk Bankası’dır.

Kooperatif tarafından onay verilen kredinin vadesi 1 yıldan 5 yıla kadar uzayabilir. Yani en uzun kredi vadesi 60 aydır. Kredinin geri ödeme koşulları da esnafın bütçesini sarsmayacak şekilde ayarlanmaktadır. Ayda sadece 500 TL ödenerek bu kredi 60 ayda kapanmaktadır. Eğer kredi iki yıl vadeli olarak alınmışsa geri ödeme tutarları aylık 1.250 TL, üç yıl vadeli olarak alınmışsa geri ödeme tutarları aylık 833 TL olmaktadır.

Bugün için bu krediden yararlanabilecek olan esnaf ve sanatkarların sayısı iki milyon civarındadır. Bu krediyi kullanmak isteyen esnaf ve sanatkarlar, bu taleplerini önce kayıtlı oldukları kredi kefalet kooperatifine bildirmek zorundadır.

Kooperatif başvuru yapan işletmenin mali ve ekonomik durumunu incelemekte ve başvuru yapan esnafın kefalet haddini belirlemektedir. Kefalet haddi, esnafın alabileceği kredi miktarıdır.

Kooperatif başvuruyu kabul ederse sonucunu Halk Bankası’na bildirecektir. Banka da kendi açısından gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kredi başvurusunu olumlu olarak değerlendirirse esnaf ile karşılıklı sözleşme yapacaktır. Sözleşme imzalandıktan sonra da talep edilen kredi ödemesi, esnafın bankadaki hesabına yatırılacaktır.

Aslında esnafa 30 bin faizsiz kredi şartları çok da zorlayıcı şartlar değildir. Basit birkaç adımda başvuruyu gerçekleştirmek ve kredi talep etmek mümkündür.

Bu yıl esnaf ve sanatkarlara Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından verilecek destek için 1 milyar 300 milyon TL kaynak ayrılmıştır. Bu şekilde esnaf ve sanatkarların çeşitli şekillerde ortaya çıkan mağduriyetleri giderilmeye çalışılmıştır. Kooperatif, yapılan başvuruları işletmelerin ihtiyaç durumlarına göre değerlendirmektedir. Bu değerlendirmede işletmelelerin mali durumu ve ödeme gücü yanında ihtiyaçlarının niteliği de dikkate alınmaktadır.

Bu krediyi kullanan işletmelerin taksit ödemeleri en düşük 500 TL olacaktır. Kullanabilecekleri kredi miktarı ise geri ödeyebilecekleri miktarla sınırlı olacaktır. Bu arada devlet esnafa 60 ay vadeli 30 bin TL faizsiz kredi yanında, esnaf ve sanatkarlara devlet destekli düşük faizli krediler imkanları de vermektedir.

Bu krediden yararlandırma sırasında, ilk defa esnaf kredisi alacak olan esnaf ve sanatkarlara öncelik verilecektir. Daha önce bu kapsamda başvuru yaparak faizsiz kredi desteği alan ve bugün ödemeleri devam eden esnaf ve sanatkarlar bu krediden yararlanamayacak. Bu koşulun konulması ile gerçekten mağdur durumda olan esnaf ve sanatkarlara destek çıkılmış olmaktadır. Bu durumdaki esnaf bankalardan kredi kullanmış olsa bile, esnafa 60 ay vadeli 30 bin TL faizsiz kredi imkanından yararlanabilecektir.

Bu kredi imkanından küçük esnaf olarak tanımlanan berber, manav, bakkal, camcı, aynacı, lokantacı, taksici, terzi ve ayakkabıcı gibi bütün esnaf yararlanabilecektir. Bu esnaf, faiz ödemeden düşük taksitlerle geri ödeyeceği bu kredi sayesinde gerçekten nefes alabilecektir.

Geçtiğimiz yıl yaşanan siyasal olaylar yüzünden bir süre, esnafa 60 ay vadeli 30 bin TL faizsiz kredi uygulamasına ara verilmişti. Bu yıl ayrılan kaynağın büyüklüğüne bakılacak olursa, devletin ne kadar esnaf ve sanatkarların yanında olduğu ortadadır.

Esnaf ve sanatkarların en büyük problemi ekonominin genel gidişi ve işlerin durgun olmasıdır. İnsanların gelirleri sınırlı olunca ve özellikle kredi kartı ve kredi borçları yükseldikçe, bu durum tüketimin kısılmasına neden olmaktadır. Bu da ister istemez insanlara çeşitli mal ve hizmetler sunan esnafı zor durumda bırakmaktadır. Bu noktada alışveriş merkezleri de ciddi bir haksız rekabet yaratmaktadır. Bazı yasal düzenlemeler yapılsa da beklentileri tam olarak karşıladığı söylenemez. Bu durum doğal olarak esnaf ve sanatkarları mağdur etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. canan temiz dedi ki:

    Tam aradığımız kredi diyebilirim, hem paraya ihitaycımız vardı hemde ödememizin uzun vadeli olması gerekiyordu. 30 bin tl esnaf kredimi alabilirsem aklımdaki tüm şeyleri dükkanım için yapacağım.

BİR YORUM YAZIN