BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9257,31
BITCOIN/TRY 63542,17

Ev Hanımlarına Kredi 2017

Çalışmayan ev hanımları, beyan edecekleri herhangi bir gelirleri yoksa bankalardan kredi almakta zorlanmaktadır. Çünkü haklı olarak bankalar, verdikleri kredinin geri dönüşünü garanti altına almak istemektedir. Ama ortada bir maaş bordrosu, gelir belgesi veya geliri olduğunu kanıtlayan bir belge yoksa, bankalardan kredi talep eden ev hanımlarının başvuruları genel olarak kabul edilmemektedir. Ancak buna rağmen bazı bankalar, ev hanımlarının çalışıp çalışmadıklarına bakmadan, belli koşullarda kredi vermeye çalışmaktadır. Aslında gelir durumlarını beyan edemeyen ev hanımları için bankalar kredi verirken veya kredi kartı verirken, inisiyatif kullanmış olmaktadır. Bu çerçevede hem kamu bankaları hem de özel bankaların birkaçı, ev hanımları için kampanyalar düzenlemekte ve ev hanımlarına kredi vermektedir. Ev hanımları, evin küçük ihtiyaçlarını gidermek, belki de çocukların okul ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile bir miktar nakit paraya gereksinim duyabilirler. Aşağıda ev hanımlarının bu gereksinimlerine kulak veren ve onların yanında olan birkaç bankanın kredi koşulları açıklanmaktadır.

Garanti Bankası ev hanımları için altın teminatlı kredi imkanını sunmaktadır. Ev hanımlarının bireysel ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile sunulan bu kredi, aslında yastık altında bekleyen altınların teminat gösterilmesi esasına dayanmaktadır. Dolayısıyla bu altınlar hem bozdurulmamış olmakta hem de banka açısından reddedilmeyecek bir teminat oluşturmaktadır. Bu kredi aynı zamanda kadın girişimciler için de büyük bir finansman kolaylığı sağlamaktadır. Uygulamada şubeye teslim edilen altınların, uzman eksperler tarafından saf altın karşılıkları hesaplanarak açılan altın hesabına yatırılmaktadır. Bu şekilde evdeki altınlar çalınma veya kaybolma riskine karşı da garanti altına alınmış olmaktadır. Daha sonra hesaba yatırılan altın değeri karşılığında ve banka tarafından belirlenen limitler dahilinde altın teminatlı kredi kullanılmaktadır. Garanti Bankası’nın ev hanımlarına da kullandırdığı bir başka kredi çeşidi, ilk kredim uygulamasıdır. Banka ilk defa kredi alacaklara özel indirim de uygulamaktadır. Bankadan ilk defa kredi kullanacak ev hanımları için uygulanan kredi limitleri ve faiz oranları şu şekildedir:

 • 10 bin TL’ye kadar kredi kullandırımlarında yüzde 1,60
 • 15 bin TL’ye kadar kredi kullandırımlarında yüzde 1,56
 • 20 bin TL’ye kadar kredi kullandırımlarında yüzde 1,51

Garanti bankası ev hanımlarına 48 aya kadar vade ile kredi vermektedir.

Deniz Bank ev hanımlarına hayat Deniz’de kolay diyor ve ev hanımlarına maddi ihtiyaçlarını karşılamak konusunda da destek olacaklarını söylüyor. Deniz Bank, evin yükünü çeken ev hanımlarının bu yüklerini hafifletmek amacı ile de bazı ayrıcalıklar önermektedir. Bu kapsamda ev hanımlarına bireysel kredi de vermektedir. Aslına bakılırsa, KKB notu oldukça yüksek olan ev hanımları, bu özellikleri ile Deniz Bank’tan kolayca kredi almaktadır. Eğer bir kira gelirine sahip iseler bu gelir bile onların ihtiyaç kredisi kullanmasına yetmektedir. Bu kapsamda olmak üzere banka, örneğin ev hanımlarının sağlık, eğitim, tatil ve ev eşyası gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaları için en fazla 48 aya kadar eşit veya esnek taksitli geri ödeme planı olan tüketici kredisi kullandırmaktadır. Bu kredinin bugün faiz oranı yüzde 1,74’dür. Üstelik banka bir gün içinde kredi taleplerini değerlendirmekte ve cevap vermektedir.

Şeker Bank da, ev hanımlarına tüketici kredisi veren bankalardan biridir. Son zamanlarda başlattığı yepyeni kredi uygulaması ile banka, özellikle yeni annelere seslenmektedir. Hem anne adayları hem de iki yaşına kadar çocuğu olan anneler bu kredi imkanından yararlanabilmektedir. Bu kredi ile ev hanımı annelerin doğum masraflarını karşılamak veya bebeğin giderlerini hafifletmek amaçlanmıştır. Bu krediyi 48 aya kadar vade ile kullanmak mümkündür. En fazla 30 bin TL’ye kadar kullanım imkanı verilen bu krediye bugün uygulanan faiz oranları şu şekildedir:

 • 12 aya kadar kredilere yüzde 1,60
 • 24 aya kadar kredilere yüzde 1,60
 • 36 aya kadar kredilere yüzde 1,61
 • 48 aya kadar kredilere yüzde 1,63

Eşlerinin gelirlerini beyan eden ev hanımları, bu krediyi daha garantili olarak alabilmektedir.

TEB Türk Ekonomi Bankası Doğrudan ev hanımlarına yönelik olmasa da TEB’in tüketici kredileri ev hanımlarına hitap etmektedir. Buradaki tek problem, sabit bir geliri olmayan ev hanımlarının bir teminat gösterip gösteremeyecekleridir. Çünkü banka, örneğin kira gelirine sahip ev hanımlarına, bunun karşılığında kredi kullandırabilmektedir. Ev hanımlarına özel çözümler üreten banka ev hanımlarının her türlü nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile 36 aya kadar vadeli kredi taleplerini kısa sürede değerlendirmektedir. Vade boyunca faiz oranında değişiklik yapmayan banka bugün için aylık yüzde 1,65 faiz uygulamaktadır. Banka ayrıca bir geliri olmayan ancak üzerilerine kayıtlı bir gayrimenkul bulunan ev hanımlarına ipotek karşılığı daha yüksek miktarlarda kredi de vermektedir.

ING Bank, siz ihtiyaçlarınızı ertelemeyin, biz taksitlerinizi erteleyelim derken ev hanımlarına da seslenmiş olmaktadır. Bu kredinin faiz oranlarını banka tamamen Findeks kredi notuna endekslemiştir. Bankanın 48 aya kadar kullandırdığı tüketici kredilerinin faiz oranları şu şekildedir:

 • KKB notu 1850 ve üzerinde olan müşteriler için yüzde 1,29
 • KKB notu 1800-1849 arasında olan müşteriler için yüzde 1,29
 • KKB notu 1750-1799 arasında olan müşteriler için yüzde 1,39
 • KKB notu 1700-1749 arasında olan müşteriler için yüzde 1,49
 • KKB notu 1600-1699 arasında olan müşteriler için yüzde 1,49

Kredi değerlendirmesinde ev hanımlarının gösterebilecekleri gelir bilgisi önemli rol oynamaktagdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!