Banka ve Krediler

Evden Para Kazanma Yolları

Evden Para Kazanma Yolları

Bugün para kazanmanın yolları çok farklılaştı. Öyle yüksek okullar bitirmenin, parlak bir eğitim yapmanın veya parlak bir kariyer peşinde koşmanın ötesinde, biraz cesareti olanlar, biraz yaratıcılığı olanlar ve biraz da kısmeti olanlar çok büyük paralar kazanmaktadır. Bugün para kazanılan işler alt alta sıralansa birçoğu yok artık dedirtecek cinstendir.

Slinky adı verilen oyuncağı biliyor musunuz? Aslında eskiden de buna benzer bir oyun vardı, ama adı bile belli değildi. Renkli halkalardan oluşan bir yayı hatırlayın. Açılıp kapandıkça renkler birbirine karışır, farklı şekiller ortaya çıkardı. 90’lı yıllarda bu oyuncağı yaratan kişi şimdilerde ufak taş parçalarını boyuyor, üzerine kaş göz yapıyor ve süslü bir kutuya koyarak satıyor. Düşünebiliyor musunuz, bu kişi, şimdi büyük bir servetin sahibi olmuş durumda. Evden para kazanma yollarını arayan kişiler biraz da daha önce yapılmış ve denenmiş şeylerin peşinde koşmak yerine, böylesine yaratıcı fikirlerle ortaya çıkabilirler.

Peki bundan 20-30 yıl önce, biri ben blog yazarlığı yapıyorum dese, böyle bir iş, iş olarak kabul edilir miydi? Oysa bugün böyle bir iş var ve çok sayıda kişi bu yoldan evden para kazanma imkanı bulmaktadır. Üstelik blog yazarlığı artık uzmanlık gerektiren bir iş haline gelmiştir. Üniversitelerde bile arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda eğitimler verilmekte ve katılan kişilere sertifika verilmektedir.

Teknolojinin ve yaşam koşullarının gelişmesi ile birlikte günümüzde çok farklı iş modelleri ortaya çıkmıştır ve evden para kazanmanın yolları çok çeşitlenmiştir. Ama herkes bilgisayarlarla ve internet ile yakın olmak zorunda değil tabii. Teknolojinin dışında da evde yapılacak başka işler bulunmaktadır ve insanlar bu yoldan para kazanmaktadır.

Aşağıda evden para kazanma konusunda birkaç öneri yer almaktadır. Çok da fazla el becerisi ve eğitim gerektirmeyen bu işlerden biri, mutlaka ilginizi çekebilir ve siz de kendinize, küçük de olsa ilave bir gelir imkanı yaratabilirsiniz.

1. Sabun Yapmak
Evin giderlerine destek olmak isteyen ev hanımları için evden para kazanma yolları arasında en güzeli sabun yapmaktadır. Marketlerde ve dükkanlarda bugün birbirinden güzel desenleri olan, farklı kokularda çok fazla sabun çeşidi görülmektedir. Bu sabunların öylesine dekoratif bir duruşlar var ki, alanlar kullanmaya kıyamıyor. Bu sabunların bir kısmı, evlerde yaratıcılıklarını kullanan bayanlar tarafından yapılmaktadır. Hem bir süs aracı olarak hem de güzel kokuları ile dikkat çeken bu sabunları yapmak çok zor da değil üstelik. Bütün mesele doğru araç ve gereçler ve doğru malzemeler kullanılmasında. Örneğin lavanta kokulu bir sabun yapımında kullanılan ana malzemeler şunlardır: kostik soda, saf su, zeytinyağı, lavanta yağı ve kurutulmuş lavanta çiçeği. Ama içinde yer alan lavanta yağı ve lavanta çiçeği yerine, biberiye veya badem yağı gibi farklı yağlar kullanarak farklı sabunlar da üretilebilir. Bir süre sabun yapıldıktan sonra formüle ve yönteme alışkanlık kazanılıyor ve çok daha kısa sürede farklı şekillerde sabunlar üretilebiliyor.

2. Kek ve Kurabiye Yapmak
Hep günlerde veya çay yanında yemek için kurabiye yapılmıyor. Bazı ev hanımları bu becerilerini kazanca dönüştürmüş durumdadır. Bugün evde yaptığı kekleri ve kurabiyeleri satarak hatırı sayılır bir gelir elde eden girişimci ev hanımlarını sayısı giderek artmaktadır. Özellikle kendi mutfaklarını ve malzemelerini kullanan ev hanımları bu yoldan iyi para kazanmaktadır. Ev hanımları, çeşitli toplantılar, özel günler, etkinlikler veya partiler için catering firmaları ile anlaşmakta ve görünüm olarak da lezzet olarak da muhteşem kekler ve kurabiyeler hazırlayarak evin bütçesine katkı sağlamaktadır.

3. Yemek Yapmak
Ev hanımları zaten yemek yapmaktan hoşlanırlar. Ancak bugün erkeklerin de mutfağa girdikleri çok görülmektedir. Üstelik çalışma dönemlerinde mutfağa biraz mesafeli duran bu erkeklerin büyük bir kısmı, emeklilik dönemlerinde daha fazla yemek yapmaya başlamıştır. İşte bu becerilerini şimdi evden para kazanma amaçlı kullanmak isteyen ev hanımları ve emekli beyler, şimdi catering firmaları veya sokak aralarındaki küçük esnaf lokantalarına yemek yapmaktadır.

4. Nikah Şekeri Hazırlamak
Hem eğlenceli bir gün geçirmek hem de bir miktar gelir elde etmek için ev hanımlarının ve emekli beylerin başvurdukları bir kazanç kapısı da nikah şekeri hazırlamaktır. Düğünlerde ve nikahlarda hatıra amaçlı dağıtılan bu küçük hediyeleri hazırlamak, bu işi yapan işletmeler için gerçekten bir külfettir. Bu iş için eleman tutmak istemezler. Bunun maliyeti çok daha yüksek olur. Bu yüzden de bu işi evlerde yapmak isteyen ev hanımlarına veya emeklilere vermektedirler. Evden para kazanma amaçlı yapılacak en basit işlerden biri budur. Üstelik bütün malzemeler firma tarafından verildiği için kaynak yaratmaya da gerek yoktur.

5. Çocuk Bakmak
Çalışan anne ve babalar için en büyük problem çocuklarını bırakacak güvenli bir yer bulmaktır. Bu konu ne yazık ki ciddi bir problemdir. Anne ve babalar çocukları en erken 3 yaşından sonra kreşe bırakabilmektedir. Bundan önceki dönemde anneler ya ücretsiz izin almakta ya da aileden müsait durumda olan bir kişiye çocuklarını emanet etmektedir. Bir kısım anne ve babalar ise çocuk bakacak bir kadın arayışına girmektedir. İşte bu son tercihte en büyük sıkıntı, güven problemidir. Henüz üç yaşına gelmemiş ve savunmasız durumdaki bir çocuk yabancı bir kadına emanet edilecektir.

Maddi imkansızlıklar yüzünden birçok ev hanımı böyle bir işe soyunmaktadır. Çocuk büyütmüş anneler genelde tercih edilmektedir. Ama yine de çok iyi araştırılması ve güçlü tavsiyeler alınması gerekmektedir.

Ancak neticede birçok ev hanımı için çocuk bakmak, sorumluk gerektiren ağır bir iş olmasına rağmen tercih edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ