Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2017

Esnaf Kredisi Nedir?

Genel olarak esnaf ve sanatkarlar, finansal güçleri fazla olmayan, küçük boyutlu ve yerel olarak faaliyet gösteren işletmelerdir. Küçük sermayelerle kurulan ve fazla maddi güce sahip olmayan bu işletmeler, finansal ihtiyaçlarını büyük ölçüde kredi kullanarak aşabilmektedir. Ancak bankaların verdiği krediler çoğu zaman yüksek maliyetli ve kısa vadeli oldukları için de esnaf ve sanatkarlar bir türlü finansal güçlükler ile baş edemezler. Bazen alınan krediler de doğru kullanılmadığı ve doğru yatırımlar yapılmadığı için ödeme güçlüğüne düşmeleri kaçınılmaz olur.

Bugün birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de esnaf ve sanatkarlar, içine düştükleri çıkmazdan kurtulmaları ve daha faaliyet odaklı çalışabilmeleri için devlet tarafından desteklenmektedir.

Düşük faizli ve uzun vadelerde geri ödeme olanağı sağlayan bu destekler sayesinde esnaf ve sanatkarla rahat nefes alabilmektedir.

Ülke ekonomisinin gelişmesinde küçük esnaf ve sanatkarların rolü son derece önemlidir. Onlar güçlü finansal yapılara sahip oldukları ölçüde ülke ekonomisi de güçlü duruma gelir. Onların gelişmesi ve güçlenmesi gerekmektedir. Ancak yakın zamana kadar ülkemizde küçük esnaf ve sanatkarlara gereken önemin verildiği pek söylenemez. Esnafın sadece finansal değil yönetimsel problemleri de bulunmaktadır. Ancak faaliyetlerini sürdürebilmek açısından her zaman kredi kullanmaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Diğer taraftan sermaye yapıları zayıf olduğu için, kredi almakta zorlanmaktadır.

Devlet tarafından sağlanan destekler sayesinde, küçük esnaf ve sanatkarlar işlerini geliştirmekte, yeni yatırımlar yapabilmekte ve zayıf olan sermaye yapılarını güçlendirmiş olmaktadır. Önemli olan nokta, bu desteğin gerektiği ölçüde etkin kullanılması ve küçük esnaf ve sanatkarların kalkınmasını sağlamasıdır.

Bu anlamda destek sadece devletten gelmemektedir. Esnaf kredileri veya KOBİ (küçük ve ortak büyüklükte işletmeler) kredileri veren resmi ve özel bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaların hepsi, esnaf ve sanatkarlar için faaliyetlerine ve ihtiyaçlarına yönelik en uygun kredi paketleri hazırlamakta ve onlara son derece avantajlı koşullar sunmaktadır. Bu bankalar arasında faizsiz esnaf kredisi veren bankalar da bulunmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esas olarak ülkemizde, esnaf ve sanatkarları finansal açıdan desteklemek için devlet kaynak ayırmıştır ve bu kaynağın kullandırılması için de Halk Bankası’nı görevlendirmiştir. Küçük esnaf ve sanatkarları güçlendirmek için banka, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB) kefaleti karşılığında Hazine destekli bu esnaf kredilerini kullandırmaktadır.

Bu krediler ile esnaf, düşük faizle ve uzun vadeli kredi kullanma imkanını bulmaktadır. Bu kredi uygulamasında söz konusu birlik, üyelerinin kredi kullanımları sırasında bankaya karşı kefalet vermektedir. Ayrıca küçük esnaf ve sanatkarlara verilen kredilerin faizleri ile piyasadaki kredi faizleri arasındaki farkı devlet üstlenmiş olmaktadır.

Halkbank 2017 yılında da esnaf ve sanatkarlara faizsiz esnaf kefalet kredi uygulamasına devam etmektedir. Banka, esnafa 30 bin TL’ye kadar, genç girişimcilere ise 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği vermektedir. Aynı zamanda çiftçilere de sera desteği sağlamaktadır. Bu kredi ile esnaf ve sanatkarlar, makine alımlarını, ekipman ve demirbaş alımlarını, hammadde alımlarını ve döner sermaye ihtiyaçlarını karşılayabilecek ya da işyerlerini modern hale getirebileceklerdir. 30 bin TL’ye kadar faizsiz olan bu kredi ancak Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet

Kooperatifleri Merkez Birliği’nin kefaleti karşılığında verilmektedir. Bu nedenle bu kredi esnaf kefalet kredisi olarak anılmaktadır.

Genç girişimciler için bu krediyi kullanmanın koşulları şunlardır:
  •  Bu krediyi talep eden girişimci, KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi ve hibe yardımı almamış olmalıdır.
  • Ancak KOSGEB girişimcilik programını tamamlamış olmalıdır.
  • Başvuru tarihinde 30 yaşını doldurmamış olmalıdır.
  • Projeleri KOSGEB tarafından onaylanmış olmalıdır.

Bu genç girişimciler Halkbank’a baş vurdukları takdirde tamamı faizsiz 100 bin TL’ye kadar esnaf kefalet kredisi kullanabilirler.

Aynı zamanda esnaf ve sanatkarlara ve genç girişimcilere 30 bin TL’ye kadar faizsiz hibe kredisi ve 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilmektedir. Bunun için şu koşullar aranmaktadır:

  • Meslek eğitim kanunu esalarına göre en az üç yıl ustalık belgesine sahip olunmalıdır.
  • Ustalık belgesi ile ilgili meslek dalında son bir yıl içinde kendi adına işletme kurmuş olmalıdır.

Bu arada faizsiz esnaf kredisi vermek için özel ve resmi bankalar da devreye girmiştir.

KOSGEB aracılığı ile KOBİ’lere, gerekli koşulları sağladıkları takdirde üç yıl vadeli faizsiz kredi verilmektedir. Bu kredinin limiti 50 bin TL’dir. Resmi açıklamaya göre bu krediden 460 bin esnaf faydalanacaktır. Devletin ayırdığı nakit kaynak miktarı 11 milyar TL’dir. Yapılacak ödemeler, esnafın yıllık cirosuna bağlı olarak 20 bin TL ile 50 bin TL arasında olacaktır. Birinci yıl esnaf ödeme yapmayacak, ikinci yıl ise faiz ödemeyecek ve aldığı parayı eşit taksitlerle geri ödeyecek. Öncelikli olarak bu uygulamadan küçük esnaf faydalanacaktır.

Anlaşma sağlanan 9 banka şunlardır: Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, QNB Finans Bankası, İş Bankası ve Deniz Bank.

Yapılması gereken işlemler şu şekildedir:
  • Önce KOSGEB sitesinden faizsiz esnaf kredisine hak kazandığını gösteren çıktı alınmalıdır.
  • Banka gerekli onayı aldıktan sonra KOBİ beyannamesi doldurulmalı veya varsa güncellenmelidir. Bu beyanname KOSGEB tarafından onaylanmaktadır.
  • Başvuruda bulunulan bankanın istediği belgeler tamamlanmalıdır.

Banka inceleme sonrasında başvuruyu onaylarsa, ayrıca KOSGEB yapılan başvuruyu uygun bulursa, faizsiz 50 bin TL’ye kadar olan kredi artık kullanılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN