Faizsiz Ev ve İşyeri Sahibi Olmak (Eminevim)

Faizsiz Ev ve İşyeri Sahibi Olmak Mümkün

Faizsiz ev ve işyeri sahibi olmak imkanı, kulağa hoş geliyor ve sanki mümkün değilmiş gibi geliyor. Ancak gerçekten bir sistem dahilinde bu işi yapan kuruluşlar var. Aslında bu şekilde faizsiz ev ve işyeri sahibi olmak, tamamen tasarruf esasına dayanan bir sistemdir. Zaten tasarruf olmadan bir mülk edinmek mümkün değildir. Ancak toplumumuzdaki belli bir kesim, faize karşı duyarlılık göstermekte ve faizden uzak durmaktadır. Esasen aşağıda açıklanacak olan faizsiz ev ve işyeri sahibi olmak, sadece inancı olan kesim için değil herkes için bir imkan sunmaktadır.

Önce basit bir anlatım ile sistemin işleyeişini gösterelim. Faizsiz ev ve işyeri satın almak isteyen kişiler, önce satın almak istedikleri bu ev veya işyeri için, ödeme güçlerine göre bir bütçe belirlemektedir. Daha sonra bu işi yapan kuruluşa müracaat ederek bu konutun fiyatını örneğin 120 aya kadar taksitlendirmektedir. Sistem tamamen bayanların kendi aralarında düzenledikleri altın günü mantığı ile çalışmaktadır. Aynı ödeme gücüne ve taksit süresine sahip kişiler bir araya getirilmekte ve her ay toplanan bir ev parası ile çekiliş yapılmaktadır. Çekilişi kazanan kişi bu şekilde istediği ev veya işyerine sahip olmaktadır.

Bu sistemde ev veya işyeri almak isteyen kişiler, belli bir bölge veya bir proje ile sınırlandırılmamış olmaktadır. Ülkemizin her yerinden gayrimenkul sahibi olmak mümkündür. Bu sistem içinde tüm taksitler, faiz içermediği için ve bir vade farkı talep edilmediği için, herkesin birikim yaparak bir ev veya işyeri almak imkanı olmaktadır.

Eminevim Kimdir?

Emin şirketler grubuna giren Eminevim, ülkemizdeki insanların yaşam standartlarının yükselmesi ve güzel bir yaşam sürmesi inancı ile hareket etmektedir. Bu inançla Eminevim, insanların temel ihtiyaçlarından olan bir ev veya işyerinin en kolay şekilde alınabileceği bir sistem geliştirmiştir.Bu sistemin temelinde, ülkemizde yüz yıllardan beri uygulanmakta olan el birliği ve dayanışma sistemi yatmaktadır. Bu sistem, bugünün imkanları ve ihtiyaçları doğrultusunda günümüz koşullarına adapte edilerek ve toplumsal dayanışma anlayışı göz önünde tutularak geliştirilmiştir.

1991 yılında, zamanın ekonomik koşulları çerçevesinde, insanları sırayla otomobil sahibi yapma düşüncesi ile Eminotomotiv kurulmuştur. Ertesi yıl El Birliği adı verilen sistem ile, farklı bütçelere sahip insanlara hizmet verilmeye devam edilmiştir. Artık sadece parası olanlar değil her kesimden insan otomobil almaya başlamıştır. Sistem tutulmaya başlayınca 30-40 kişilik otomobil çekiliş grupları oluşturulmuştur.

1996 yılında insanların faizsiz sistem ile tanışması, Eminotomotiv ile olmuştur. Belli bir birikimi olmayan insanlar için El Birliği sistemi, faizli sistemlere bir alternatif haline gelmiştir.

Yaşanan krizlere rağmen Eminotomotiv ayakta kalmayı başarmıştır. 2000 yılına gelindiğinde Eminotomotiv ülkemizin her yerinde temsilcilikler açmış ve birçok kişiyi araba sahibi yapmaya devam etmiştir. Otomobil sektöründeki gelişmeler de Eminotomotiv’i lider duruma getirmiştir.

Takip eden yıllarda Eminotomotiv’in otomobil sektöründeki başarısı katlanarak büyümüştür ve ekonominin diğer alanlarında da topluma hizmet edecek yenilikler hedeflenmeye başlanmıştır.

Bu çalışmaların sonunda 2005 yılında Eminevim ortaya çıkmıştır. İnsanların bir eve sahip olmak isteklerini karşılamak amacı ile, konut için El Birliği sistemi uygulanmaya başlanmış ve Eminevim, 100 ve 120 ay vadeli çekiliş grupları kurmaya başlamıştır. Tam bu dönem, ülkemizde konut sektörünün de atağa kalktığı bir dönemdir. Ülkemiz ekonomisinde lokomotif sektör olan inşaat sektöründeki yatırımlar, ülkemizin her bölgesine canlılık getirmiştir. Bu dönemde Eminevim, alternatifler arasında en avantajlı sistemi insanlara sunmuş olmaktadır.

Kısa zamanda Eminevim, ülkemizin her yerinde temsilcilikler ve şubeler açmıştır. 2010 yılında ise Eminevim İnşaat, sadece İstanbul’da değil Anadolu’nun her yerinde artık kendi inşaat projelerini geliştirmeye başlamıştır.

2015 yılına gelindiği zaman Eminevim, 90 şubesi ile otomobil ve konut olarak 90 bin teslimat gerçekleştirmiştir. Kültürümüzün temeli olan yardımlaşma anlayışının en güzel örneği olan Eminevim sistemi 2016 yılında 25 yılı geride bırakmıştır.

Eminevim, Faizsiz Ev ve İşyeri Sahibi Olmanın Çözüm Yolları

Sistemin temel işleyinde, kişiler kendi bütçelerine göre ödemeleri kendileri belirlemektedir. Bir faiz ödemesi yoktur. Taksitleri, insanlar belirlemektedir. Ülkemizin her yerinde bir ev veya işyeri sahibi olmak mümkündür. Peşinat, aylık ödeme miktarı ve olacaksa ara ödemeler tamamen katılımcı tarafından planlanmaktadır. Bu şekilde istenirse kalan borcu daha erken kapatmak da mümkündür.

İnsanlar bu sistemde uzun vadeler borçlanabilmekte ve ödemekte zorlanmamaktadır. İstenirse 120 aya kadar olan taksit vadeleri yapılmaktadır. İlave herhangi bir maliyet yoktur. Banka kredisi de söz konusu değil. Sisteme giren ve henüz bir konut edinmemiş olan kişiler belli bir dönemde ödemelerinde zorlanacak olursa, bu kişilerin altı aya kadar taksitleri dondurma imkanı da bulunuyor.

Eminevim, faizsiz ev veya işyeri alma konusunda farklı seçenekler sunmaktadır:

1. Çekilişli Sistem

Ev veya işyeri almak isteyen kişiler biraraya getirilerek 40, 60, 80, 100 veya 120 kişilik gruplar yapılmaktadır. Üyelerin her ay yatırdıkları taksit tutarları, her ay bir konutun bedelini oluşturmaktadır. Her ay Noter huzurunda çekiliş yapılarak bir üyenin konut bedeli teslim edilmektedir.

Burada sisteme giren üyeler, peşinat vermek zorunda değildir. Hiç birikimleri olmayan kişiler de sisteme üye olabilir. Çekilişli sistemde şanslı kişiler daha ilk ayda istedikleri ev veya işyerini almış olmaktadır.

Bu sistemde gruba dahil olan kişi sayısı aynı zamanda vadeyi ifade etmiş olmaktadır. Peşinat verilecek olursa, taksit miktarı da düşmektedir. Ayrıca peşinat verenler, vermeyenlere göre çekilişe girme süresinde avantaj kazanmış olmaktadır.

Bu sistemde evini erken alan üyelerin taksit tutarları biraz yükseltilmekte ve vade sonuna kadar sabitlenmektedir. Bu artış miktarı, evini henüz teslim almamış olan üyelerin taksitlerinden kira desteği olarak düşülmekte ve onların daha az taksit ödemeleri sağlanmaktadır. Bu durumda evini geç alacak kişiler de aldıkları kira desteği ile maliyeti bir miktar düşürmüş olmaktadır.

2. Peşinatlı Sistem

Ev veya işyeri alacak kişiler, alacakları konutun bedelini, ödeyebileceği peşinat miktarını ve aylık ödemeleri kendisi belirlemektedir. Konutun bedelinden peşinat düşülerek, ödenecek taksit miktarına bölünür ve ödeme yapılacak vade tespit edilir. Bu sistemde de taksitler faizsizdir ve sabittir. Henüz konut bedelini teslim almamış olan üyeler isterse konut bedelini veya taksit miktarını değiştirebilir. Kuruluş tarafından sadece organizasyon bedeli talep edilir.

3. Vade Ortası Sistem

Yine ev veya işyeri alacak kişiler, alacakları konutun bedelini belirlemektedir. Ancak herhangi bir peşin ödeme yapması gerekmemektedir. Sisteme girerken sadece organizasyon ücreti talep edilmektedir. Üyeler, ödeyecekleri taksit miktarını da kendileri belirler. Konutun tutarı aylık ödemelere bölünerek ödeme vadesi hesaplanır. Konut bedeli üyeye, vade sayısının yarısından bir sonraki ayda teslim edilmektedir. Bu sistemde de henüz konut bedelini teslim almamış olan üyeler isterse konut bedelini veya taksit miktarını değiştirebilir.

4. Düşük Taksitli Çekilişli Sistem

Bu sistem işleyişi bakımında yukarıda açıklanan çekilişli sistem ile aynıdır. Tek farkı, o sistemde olan kira yardımlaşması uygulamasının bu sistemde olmamasıdır. Konut bedelini teslim alan kişilerin taksitleri belli bir oranda yükseltilir ve sabitlenir. Bu şekilde ödemelerin daha erken bitmesi sağlanır.

5. Değer Artışlı Sistem

Bu sistem üyelerin zaman içinde alım güçlerinin düşmemesi ve satın almak isitedikleri konutun fiyat artışlarına karşı korunması amacı ile tasarlanmıştır. Üyelerin enflasyon, faiz artışı ve kur artışı gibi faktörlerden korunması sağlanmaktadır. Taksitlerini arttırmak ve vade sonuna kadar beklemek isteyen üyelere, bu şekilde daha yüksek bir konut bedeli teslim edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ahmet akveren dedi ki:

    İlk duyuşta şakaymış gibi geliyor çünkü günümüzde böyle şeylerle karşılaşmak artık çok zor ev alırken krediyle birlikte neredeyse iki katı parayı ödüyoruz.

  2. pınar tek dedi ki:

    Normale göre faizsiz ev kredisi alabilmek çok güzel, çünkü evler için ödenen meblalar biraz büyük oluyor haliyle faizde aynı oranda daha büyük oluyor, bakalım alabilirsek faizsiz alacağız.

BİR YORUM YAZIN