Faizsiz Kredi Veren Katılım Bankaları 2017

Faizsiz kredi veren bankalar, genel olarak islami inanış gereği faize uzak duran katılım bankalarıdır. İslam dini kurallarına uygun olarak finansman ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişi ve kuruluşlar, faizsiz kredi veren katılım bankaları ile çalışmak istemektedir.

Faizsiz kredi veren bankalar olarak isimlendirilen katılım bankaları, faiz dışı bir sistemle kredi vererek müşterilerinin bu yöndeki ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Bu krediler genelde katkı payı olarak verilmektedir.

Katılım bankaları, faiz kavramı yerine kar oranı kavramını kullanmaktadır. Katılım bankaları kişi ve kuruluşların kredi ihtiyaçlarını doğrudan karşılamamakta, bunun yerine mal ve hizmet alımını doğrudan gerçekleştirmektedir. Banka tarafından satın alınan bu mal ve hizmetler, daha sonra müşterilerine satılır ve bir kar elde edilir. Bütün faaliyetler bu çeşit bir alım satıma ve kara odaklanmaktadır. İslam dini açısından bu durum bir çeşit ticarettir ve dine aykırı bir yönü yoktur.

Aşağıda bu şekilde faizsiz kredi veren birkaç katılım bankasının kredi koşulları açıklanmaktadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Bankacılık sistemi içinde yer alan bütün bankalar müşterilerine ne tür kredi ve bankacılık hizmeti veriyorsa Kuveyt Türk Katılım Bankası da aynı kredileri ve bankacılık hizmetlerini vermektedir. Banka 1989 yılında Özel Finans Kurumu olarak kurulmuştur, daha sonra 1999 yılında Bankacılık Kanunu kapsamına girmiştir. 300’ün üzerinde şubesi ile kişi ve kuruluşlara kaliteli ve hızlı hizmet vermektedir. İslam dininin faizi yasaklaması yüzünden, kara ve zarara katılma prensibine göre çalışmaktadır.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Ülkemizde faizsiz kredi veren ilk banka Albaraka Türk’tür. Banka araç kredisinden konut ve işyeri kredilerine kadar, tüketici finansmanından işletmelerin her türlü nakit ihtiyaçlarına kadar bütün bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Burada kredi işlemine esas olan bir ticari ilişkidir. Örneğin müşterinin bir konut finansmanı ihtiyacı varsa, Albaraka Türk, kredi talebini değerlendirdikten sonra uygun bulursa, satın almak istenen konut, önce vekaletle Albaraka Türk tarafından satın alınmaktadır. Bu işlemde, ihtiyaç duyulan finansman miktarı ve tercih edilen vade dikkate alınarak banka tarafından bir kar oranı belirlenmekte ve bu karla birlikte konutun müşteriye satışı sağlanmaktadır. Ancak satın alınan konut üzerine, kredi borcu sona erene kadar Albaraka Türk tarafından ipotek konulmaktadır. Bu kredi ilişkisi araç veya başka bir finansman ihtiyacında da aynı şekilde işlemektedir.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası, 2014 yılında kurulmuştur ve katılım bankacılığı ilkelerine uygun ürünler ve alternatif dağıtım kanalları ile faaliyetini sürdürmektedir. Banka faizsiz kredi veren bankalardan biridir ve kredi kullanımlarında faiz sistemini kullanmamaktadır. Konut kredisi oranlarının düşmesi paralelinde özellikle konut kredilerinde verdiği uygun kredi oranları ile dikkat çekmektedir. Banka sadece muhafazakar kesime değil, herkese hitap etmektedir.

Ziraat Katılım Bankası,örneğin yeni bir araç almak için kredi kullanmak isteyen kişi veya kuruluşların başvurusunu aldığı zaman, önce müşterinin kredi değerlendirmesini yapmaktadır. Müşteri kredi vermeye uygunsa kredi talebi onaylanmaktadır. Arkasından kredi için belirlenen vade uzunluğuna ve kredi miktarına bağlı olarak bir kar oranı tablosu hazırlanmaktadır. Müşteri bu tablodan kendisi için uygun seçimi yaparak faizsiz araç kredisi kullanmaktadır. Banka önce bu aracı müşteri adına kendisi satın almakta, daha sonra belirlenen kar oranı ile müşterisine satmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası da yeni kurulan katılım bankalarından biridir (2015 yılında kurulmuştur). Katılım bankacılığı sektöründe en genç bankadır, ancak yüzyıllardır kültürümüzün önemli bir parçası olarak bugüne ulaşan ve ana kurucu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen vakıf kültürünün önemli bir parçasıdır. Banka yüzyıllardır adil bir sosyal yaşam anlayışını faizsiz bankacılık ilkeleri ile birleştirmiştir. Verilen bütün bankacılık hizmetlerinde islam dini esasları doğrultunda faaliyet göstermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. fevzi direnç dedi ki:

    Hem dinimiz olarak hemde daha mantıklı olması açısından faizsiz kredi almak en iyisi, parasını geçtim dinen faizli para almak caiz değil bu alana çok dikkat etmek gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN