BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9251,71
BITCOIN/TRY 63503,76

Finansbank KOSGEB Sıfır Faizli Kredisi 2017

KOSGEB faizsiz kredi veren bankalardan biri de QNB Finansbank’tır. Banka KOSGEB ile aralarında protokol imzalayan dokuz bankadan biridir. QNB Finansbank’a sıfır faizli KOSGEB kredisi başvurusunda bulunmak için, bu krediyi kullanacak olan küçük ve orta boyutlu işletmelerin önce KOSGEB desteği başvurusunda bulunmaları ve ön onay almış olmaları gerekmektedir. Bunun için de herşeyden önce söz konusu esnafın KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması gerekmektedir. Bu krediden yararlanmanın ikinci koşulu da onaylanmış KOBİ Bilgi Beyannamesi’ni tamamlamaktır. 

KOSGEB faizsiz kredi imkanından yararlanabilmek için, ilk yapılan açıklamaya göre 20 Şubat 2017 tarihine kadar başvuru yapmak gerekiyordu. Ancak daha sonra KOSGEB tarafından bu süre 31 Temmuz 2017 tarihine kadar uzatmıştır. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan ve Bilgi Beyannamesi’ni tamamlamış olan esnaf ve sanatkarlar artık QNB Finansbank’a müracaat ederek, kendilerine KOSGEB faizsiz kredi verilmesini talep edebilirler. Başvuru için esnaf ve sanatkarların, KOSGEB tarafından kendilerinde verilen kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak, www.sifirfaiz2017.KOSGEB.gov.tr linki üzerinden işletme bilgilerini doldurmaları ve başvuru formunda yer alan bilgileri tamamlamaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda masrafları yüzünden fazla ilgi görmeyen KOSGEB Sıfır Faizli Kredisi bu yıl yapılan iyileştirmelerden sonra oldukça rağbet görmüştür. Yukarıda açıklandığı şekilde KOSGEB faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların başvuruları değerlendirildikten sonra sonuçları, hak sahiplerine iki yoldan bildirmektedir:

  • İşletme bilgileri arasında yer alan e-mail adreslerine mail gönderilerek
  • Kayıtlı cep telefonlarına SMS gönderilerek

Ayrıca kredi talep eden esnaf ve sanatkarlar yukarıdaki link üzerinden sonuçları sorgulama imkanına da sahiptir. Bu ekrandan onay sonuç belgesi de alınabilmektedir. Esasen protokol yapılan bankalara kredi müracaatı yapılırken bu belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir. Buna göre KOSGEB kredisi almaya hak kazanan işletmelerin artık QNB Finansbank’a gelerek kredi talep etmesi gerekmektedir. Yaplan başvuruları QNB Finansbank da kendi iş süreçleri ve kriterleri ile değerlendirmeye almakta ve uygun bulması halinde bu krediyi kullandırmaktadır. KOSGEB ile yapılan protokol gereğince QNB Finansbank, ilk yılı ödemesiz olmak ve kalanı eşit taksiterle ödenmek koşulu bu krediyi kullandırmaktadır. Kredi vadesi en fazla 36 aydır. Kredinin üst limiti ise en yüksek 50 bin TL’dir. QNB Finansbank, başvuru sırasında gerekli belgeleri tamamlamış olan ya da gerekli koşulları sağlamamış olan işletmelerin kredi taleplerini geri çevirmektedir.

QNB Finansbank, KOSGEB sıfır faizli kredi kullanmak isteyen esnaf ve sanatkarlardan, birer ticari işletme olmaları nedeniyle, ayrıca bir takım belgeler de talep etmektedir. Bankanın yapacağı değerlendirmede bu belgeler çok önemlidir. Bankanın iç düzenlemeleri açısından işletme kredi verilebilir değerde görülmezse QNB Finansbank, bu kredi ile ilgili işlemleri yapmak zorunda değildir. Bu yüzden kredi değerlendirme çalışmaları tamamen kendi kredi onay süreçlerine tabidir. QNB Finansbank, kredi onay kararını kendi iç düzenlemelerine göre belirlemekte ve uygun gördüğü işletmelere uygun gördüğü miktarda kredi kullandırmaktadır. KOSGEB sıfır faizli kredi kullanmak isteyen işletmelerin QNB Finansbank’a vermek zorunda olduğu belgeler şunlardır: vergi levhası, Oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi, kimlik fotokopileri, mal varlığına ilişkin belgeler, imza sirküleri, işveren SGK bildirgesi hizmet dökümü, bilanço esasına göre çalışan firmalardan gelir tablosu ve cari yıl geçici vergi beyannameleri. Banka ayrıca kredi talep eden esnafın en az bir yıllık bir ticari geçmişe sahip olmasını, işletmenin kredi sicilinin temiz olmasını, işletme sahibinin kredi notunun iyi olmasını, kara listeye girmemiş olmasını ve kredi kartı yüzünden borçlu olmamasını da aramaktadır. QNB Finansbank, müşterilerine daha yakın olmak ve onların sorularına hızlı cevap verebilmek amacı ile KOBİ danışmanlık hizmeti vermektedir. Herhangi bir nedenle destek ihtiyacı duyulursa bu hizmetten yararlanmak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (1)

can hikmet

19 Ocak 2018, 02:28

Kosgeb ile faizsiz kredi kartı özelliğinden yararlanmak istiyorum, hem ihtiyacımız var paraya hemde faizsiz olması bizi bir süreliğine büyük bir yükten kurtaracaktır.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!