BIST 100 1.083 -1.49 | -16.43
BRENT PETROL 44,95 -0.02 | -0.01
EURO 8.711 0.41 | 0.04
EURO/USD 1.18413 0.23 | 0.0
GRAM ALTIN 459.42 -0.26 | -1.19
USD 7.3513 0.22 | 0.02
STERLIN 9.6348 0.54 | 0.05
BITCOIN/USD 11920,45
BITCOIN/TRY 87852,51

Garanti Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma 2018

Kredi kartları ödeme kolaylığı, taksitli alışveriş ve kampanyalar doğrultusunda bankalar tarafından uygun her müşteriye verilen kredili ürünlerdir. Bir bireyin kredi kartı sahibi olabilmesi için 18 yaşından büyük ve geliri olması gerekmektedir. Ancak çoğu banka tarafından artık üniversite öğrencilerine de düşük limitli kredi kartları verilmektedir. Alışverişlerde taksit imkanı, puan kazanma ve nakit ihtiyacını karşılama avantajlarının yanına bankaların düzenlemiş olduğu kampanyalar da eklenince kredi kartı almak birçok insana cazip gelmektedir. Ancak taksitlerin birikip yüklü tutarlara ulaşması aynı zamanda ödeme güçlüğünü de beraberinde getirebilir. Bu aşamada müşterilerin çoğu kredi kartı yapılandırma yoluna başvurur.

Kredi Kartı Kullanımına Dikkat

Ülkedeki kredi kartı kullanıcılarının sayısı 2017 yılına göre yüzde 30 oranında artış göstermiş durumda. Bunun sebepleri arasında uçak biletlerindeki avantajları, aidatı olmayan kartlar ve bankaların düzenledikleri kampanyaları saymak mümkün. Üstelik otomatik limit artışı denilen uygulamaya geçildiğinde bu yana mevcuttaki kart kullanıcılarının kart limitleri belirli periyotlar ile yükseltilmeye başlandı. Hal böyle olunca Türkiye kredi kartı kullanımında dünya genelinde zirveye oturdu. Ancak bu durum ciddi ödeme güçlüklerini de beraberinde getirdi. İnsanları alışveriş çılgınlığına sürükleyen en önemli faktörlerden bir tanesi de kredi kartı kullanımı oldu.

Borç Yapılandırma Süreçleri

Bankaların kredi kartı birikmiş ve ödeme zorluğu çeken müşterilere getirdiği bu kredi kartı yapılandırma uygulaması elbette beraberinde birkaç sorun doğurabiliyor. Müşterilerin en sık üstünde durduğu KKB notu kredi kartı borcu yapılandırma sürecinde olumsuz etkilenir. Kredi kartı borcu yapılandırmak müşterinin borç ödemedeki güçlüğünü gösteren bir durum olduğu için kredi skorunda düşüş yaşanması normal karşılanmalıdır. Aynı zamanda müşteri borcunu taksitlendiren bankaya faiz ödemesi de gerçekleştirir. Bu faiz oranı çok yüksek olmamakla beraber BDDK'nın belirlediği kriterler çerçevesinde uygulanmaktadır.

TEB Bankasının kredi kart borcu yapılandırması ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular, TEB Kredi Kartı Borcu Yapılandırma başlıklı yazımızda anlatılmıştır!

Yapılandırma Süreci

Yapılandırma süreci müşterinin kart borcunu taksitlendirmek için bankasına başvurması ile başlar. Her müşteri için yapılandırma başvurusu değerlendirilememektedir. Başvuruyu yapan müşterinin talebi bankanın ödeme birimine iletilir. Ödeme birimi müşterinin kart kullanım geçmişini sorgular. Ciddi bir ödeme düzensizliği yaşamamış olan müşterilerin başvuruları çoğu zaman olumlu değerlendirilmez. Ancak gecikme gün sayısı 90 ve üzeri olan müşteriler ile yeniden iletişime geçilip taksitlendirme talebi konuşulur. Müşterinin aylık ödeyebileceği taksit tutarları ödeme planı olarak çıkarılır. Ancak gecikme faizini banka taksitlendirmeden önce müşteriden tahsil eder. Müşteri bankanın istediği tutarı ATM’den yatırıp taksitlendirme işleminin başlatılmasını sağlar. Müşteri ve banka ayın ortak bir gününü belirleyip yapılandırmayı işleme koyar. Müşteri her ayın o günü ATM’den ya da şubeden kredi kartına belirlenen tutarı yatırır.

Kart Kullanımı Durdurulur

Bankalar yapılandırılan kartların kullanımını durduracaktır. Kart sistemde açık olarak görünse dahi işlem görmeyecektir. Müşteri borç bitiminden sonra yeniden kartın kullanıma açılmasını talep edebilir. Bu aşamada bankaların kartı yeniden kullanıma açmama yetkisi vardır. Özellikle risk durumu devam eden ve ciddi borç yükü altında olan müşterilerin talepleri olumsuz olacaktır. Kartın kullanıma açılmasını talep eden müşteri yeniden kart başvurusu yapıyormuş gibi değerlendirmeye tabi tutulur. Değerlendirme sonucu KKB durumu kart kullanımına müsait ve taksitlerini düzenli ödeyen müşterilerin kartları kullanıma açılır. Ancak bu süreç gerektiren bir işlemdir. Kartın kullanıma açılmasının talep edilmesi ile kartın kullanıma açılması arasında yaklaşık olarak 2 hafta ile 1 aylık biz süreçten söz edilebilir. Kartı kullanıma açılmayan müşteriler farklı bankalarda var olan kredili ürünlerine düzenli ödemeler yaparak KKB notunu artırabilir ve yeniden yapılandırma işlemi yaptığı bankaya başvuru gerçekleştirebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (1)

gülşen halka

17 Ocak 2018, 01:36

Yapılandırma süreci kısa bir süreçten geçtikten sonra bize geliyor ancak her koşulda yapılandırma olumlu olmuyor bazı koşullar doğrultusunda veriliyor.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!