Giyim Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Ülkemizde bulunan iş imkanları arasında ticaret çok önemli bir yer tutmaktadır. Ticaret yapmak isteyen kişilere ise farklı imkanlar sunulmakta ve özellikle girişimciler bunları çok iyi değerlendirmektedir. Büyük firmalar hem satışlarını artırmak hem de müşterilerine daha rahat ulaşabilmek için bayilikler vermektedir. Giyim mağazaları da bayilikler vermekte ve girişimciler bunlardan kendilerine uyanlardan yararlanmaktadır. Bayilik veren firmalar giyim alanında da bulunmakta ve buraya olan ilgi her geçen gün daha da artmakta olup bunun en önemli nedeni olarak ülkemizde giyim sektörünün giderek büyümesi gösterilmektedir. Söz konusu firmalar girişimcilerden farklı şartlar istemekte ve bunların sağlanması durumundan bayilikler verilmektedir. Bayilik veren firmaların istedikleri şartlardaki öncelik firmanın hizmet kalitesinin korunması ve daha da artırılmasını amaçlamaktadır.

Giyim sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından istenen şartlar firmaların büyüklüğü ve belirledikleri politikalara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Tanınan büyük firmalar tarafından istenen şartlar biraz daha ağır iken orta halli ve yeni yeni büyüyen firmalar tarafından verilen bayilikler için istenen şartlar ise nispeten daha hafiftir. Bayilik veren firmalar arasında erkek giyim kadın giyim ve çocuk giyim gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalar da yer almaktadır. Bunların müşteri kitlesi farklı olduğundan istenilen şartlar ve özellikler farklılık göstermektedir. Bayilik veren giyim firmalarından bazıları ve istedikleri şartlar şunlardır:

Erkek Giyim Bayilik Veren Firmalar

Süvari : Giyim alanında faaliyet gösteren firma 1997 yılından beri hizmet vermekte ve her geçen gün daha da gelişmektedir. Firma tarafından erkeklere yönelik ürünler üretilmekte ve üretilen ürünlerin gerek kalitesi gerekse de tasarımı son derece beğenilmekte ve buna bağlı olarak da ciddi ilgi görmektedir. Önceleri gömlek markası olarak hizmet veren firma ürünlerine olan ilgiden dolayı kısa süre içerisinde farklı ürünlerin üretimlerini de yapmaya başlamıştır. Pantolon, gömlek, takım elbise, ceket gibi birçok ürünün üretimini ve satışını yapan Süvari sadece ülkemizde değil farklı ülkelerde de hizmet vermektedir. 8 ülkede toplam 147 mağazayla hizmet veren firma bayilikler vermekte ve girişimcilere ciddi bir fırsat sunmaktadır.

Süvari firması tarafından istenen şartlardan bazıları şunlardır:
 • Mağazanın mutlaka saygın bir muhitte ve işlek bir cadde üzerinde olması gerekmektedir. Herhangi bir yere açılacak mağazalar için bayilikler verilmemektedir.
 • Mağazanın müşterinin kolay ulaşabileceği bir noktada olması
 • Girişimcinin bu alanda daha önceden tecrübesi olması, ürün satışı, mağaza yönetimi ve müşteri ilişkileri gibi konulara hakim olması
 • Mağazaya gelecek olan ilk ürünlerin ücretinin peşin ya da teminat mektubu ile vadeli olarak ödenmesi
 • Firmaya olan toplam borç kadar banka teminatı gösterilmesi istenmektedir.
 • Aylık satış hedefini belirtmesi ve bunu tutturması
 • Sözleşme süresi 1 yıl olup her yıl yeniden değerlendirilmektedir.

Süvari tarafından istenen şartlar bu şekildedir. Daha fazla bilgi almak için firmayla irtibat kurulabilir.

Kadın ve Çocuk Giyim Bayilik Veren Firmalar

Miss Poem : Kadın giyim ürünlerinin satışını yapılan firma 1994 yılında kurulmuştur. Firma o tarihten itibaren sürekli büyüyerek hizmet vermekte ve insanlara farklı ürünler sağlamaktadır. Dünyada 40 farklı ülkeye ihracat yapan firmanın bayi sayısı oldukça fazladır. Yurt dışında da faaliyet göstermesi uluslararası alanda tanınmasına ciddi bir katkı sağlamakta ve bu da firmaya olumlu yansımaktadır. Firma tarafından her yıl 5 binin üzerinden yeni tasarım yapılmakta ve müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Bundan dolayı da ciddi bir büyüme hızına sahip olan firma her yıl daha da büyümektedir.

Miss Poem firması tarafından istenen şartlar aşağıda belirtilmiştir:
 • Tercih edilecek mağazanın mutlaka merkez ya da merkeze yakın konumda bulunan işlek bir caddede olması gerekmektedir.
 • Mağazanın en az 100 m2 olması ve içerisinin firmanın istediği şekilde tasarlanarak dizayn edilmesi gerekmektedir.
 • Girişimcilerin bu alanda daha önce tecrübeye sahip olmaları aranan özelliklerdendir. Girişimcilerin söz konusu tecrübeye sahip olmaması durumunda ise mutlaka bu alanda tecrübeli birisini yönetici olarak getirmeleri gerekmektedir.
 • Firma tarafından Corner bayilikler de verilmekte olup bunlar için mağazanın 30 m2 olması yeterlidir. Bunun dışındaki şartlar ise hemen hemen aynı olup mağazanın kapasitesine bağlı olarak diğer işlemlerin yapılması istenmektedir

Miss Poem firmasının dünya çapındaki normal bayi sayısı 120 iken Corner bayi sayısı ise 600’den fazladır. Bunun nedeni ise bu bayilik için istenen şartların mağazanın büyüklüğüne bağlı olarak daha az olmasıdır.

Türkiye'nin önemli ve dünyaya açılmış markası olan LC Waikiki'nin bayilik şartları hakkında merak ettikleriniz, LC Waikiki Bayilik Şartları? başlıklı yazımızda incelemenize sunulmuştur!

Carvel Kids : Bayilik veren firmalar giyim alanında faaliyet göstermekte ve çocuklara yönelik ürünler üretmektedir. Söz konusu ürünler 0-14 yaş arasındaki çocuklar için üretildiğinden mağazada bebek ürünleri de yer almaktadır. Uzun yıllardır sektörde hizmet veren firma insanların beğenisini kazanmaktır. Her geçen gün daha da büyüyen firma bayilikler vermektedir. Bayilikler için kişilerin yapması gereken harcama yaklaşık 120 bin lirayı bulmaktadır. Firma tarafından istenen şartlar ise şu şekildedir:

 • Mağazanın merkezi bir konumda olması ve müşterilerin rahat bir şekilde buraya ulaşması gerekmektedir.
 • Mağazanın iç ve dış tasarımının istenilen şekilde yapılması
 • Giyim alanında tecrübeli olunması

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda firma tarafından gerekli destekte verilerek bayilik verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. yakup aksu dedi ki:

  Giyim sektörüne yavaş yavaş giriyoruz ilk adımları atmaya başladık bile.

 2. semra hazar dedi ki:

  Kuzenimin giyim ile ilgili dükkan açma isteği varmış banada ortaklık teklif etti ancak bakalım ben giyimin önünün çok açık olduğunu düşünmüyorum.

 3. ibrahim ermiş dedi ki:

  Uzun süredir aklımda olan bir proje giyim bayiliği almak, artık daha ciddi düşünüyorum yakında nasipse dükkanımıda açacağım.

 4. celal erçiftçi dedi ki:

  Giyim sektörü günümüzde en çok kazandıran mesleklerden biri bence, çünkü giyim artık oldukça fazla hayatımızda özellikle bayanlar bu piyasada oldukça önemli.

 5. sonay karaca dedi ki:

  Yavaş yavaş giyim sektörüne girmeyi düşünüyorum daha tam kararlar ortada yok ancak böyle düşünüyorum.

 6. turgay keskin dedi ki:

  Giyim çok geniş ve büyük bir sektör bu sektörde yerini almış olanlar para kazanıyor zaten önemli olan yeni açılan mağazanın yer kazanabilmesi.

 7. fatih demir dedi ki:

  Giyim sektörüne adım atmayı düşünüyoruz şimdilik bayiliklere bakıyoruz ancak her geçen gün daha fazla hoşumuza gidiyor.

 8. nevzat kulac dedi ki:

  Süvari bizim bu bölgede pek bulunmuyor ancak ben açarsam işletebileceğimi düşünüyorum daha kesin bir şey yok ama bu şekilde düşünüyorum.

 9. melih özdemir dedi ki:

  Giyim sektörüde ülkemizde çok önem kazanmaya başladı, bir çok firma bu alanda bulunmakta, eğer alınan bayilik iyi değerlendirilirse güzel paralar kazanılır.

BİR YORUM YAZIN