BIST 100 1.114 0.37 | 4.13
BRENT PETROL 45,25 1.69 | 0.75
EURO 8.5778 1.41 | 0.12
EURO/USD 1.17911 0.44 | 0.01
GRAM ALTIN 455.783 2.96 | 13.09
USD 7.2756 1.05 | 0.08
STERLIN 9.4929 0.94 | 0.09
BITCOIN/USD 11517,27
BITCOIN/TRY 83943,1

Gram Altın Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Gram altın alıp satarak ya da az çok demeden yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettiği gram altın hesabı günden güne yaygın hale geliyor. Gram altın hesabı yatırımcıların ya da bireysel hesabı olan kişilerin hesaplarındaki parayı, o an gram altının sahip olduğu değerde gram altına çevirebileceği bir mevduat ürünüdür. Yatırımcılar daha sonra kar elde etmek için gram altını aldıkları değerden daha yüksek bir değerde satabilirler. Gram altının anlık değerlerine göre yapılabilen bu işlemler, yatırımcılara oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Gram Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Herhangi bir bankanın müşterisi olarak bankaya gidip ya da mobil cihazınızdan müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını indirip, giriş yaparak gram altın hesabı işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer herhangi bir bankanın müşterisi değilseniz, dilediğiniz bankaya gidip gram altın hesabı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Gram altın hesabını vadeli ve vadesiz hesap olmak üzere iki şekilde açmak mümkündür.

Vadesiz Gram Altın Hesabı

Herhangi bir vade beyan etmeyecek olan müşteriler yatırım yapmak, gram altın alıp satmak için vadesiz gram altın hesabı açtırmalıdırlar. Müşteriler vadesiz altın hesabında fiziksel olarak gram altın alım satımı yapmazlar. Hesaplarındaki para ile gram altın satın alıp, gram altın değerinin değişimine göre hesaplarındaki paralarda da değişimleri görebilirler. Gram altının güncel değeri istedikleri değere ulaştığında, yine fiziksel olmadan sistem üzerinden gram altınlarını nakit paraya çevirebilirler. Bozdurulan gram altınlar için vergi masrafı ve komisyon gibi ek ücretler istenmez. Sistem üzerinde alış satış fiyatı bellidir. Müşteriler bu değerleri göz önüne alarak işlemlerini gerçekleştirirler.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Yapı Kredi Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli Gram Altın Hesabı

Vadeli gram altın hesabında ise kar iki türlü elde edilebilir. Müşteriler aldıkları gram altınları o gün hangi değerde ise daha sonrasında kar sağlayacak şekilde gram altınlarını bozdurduklarında kar elde etmeleri mümkündür. Vadeli gram altın hesabında bir başka kar elde edilebilecek yöntem ise, belirlenen faiz oranı sayesinde kar elde etmektir. Ancak vadeli gram altın hesabı açtırmak için çoğu banka en az 10 gram altın yatırılmasını şart koşmaktadır. Vadesiz gram altın hesabında herhangi bir ek ücret alınmıyordu. Ancak vadeli gram altın hesabında durum böyle değildir. Vadeli gram altın hesabında kazanılan faiz tutarının %15’i kadar stopaj ücreti alınmaktadır.

Müşteriler gram altın hesabı açarak gram altın değerindeki dalgalanmaları kullanarak kar elde edebilirler. Özellikle gram altının rekor kırdığı bugünlerde en çok gram altın hesabı üzerine sorular sorulmaktadır. Müşteriler yukarıda anlatıldığı gibi diledikleri bankadan gram altın hesabı açıp işlemlerine başlayabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!