Banka ve Krediler

Hac Malzemeleri Dükkanı Açmak?

Hac Malzemeleri Dükkanı Açmak?

Her yıl Türkiye’den yaklaşık 80 bin kişi hacı olurken 100 bine yakın kişi de umre ziyareti yapıyor. Ve kutsal topraklara gidenler bu ziyaretin ardından tebrikleri kabul ediyor. Ziyarete gelenlere ise kutsal toprakları anlatan hurma, tesbih, seccade ve yüzük gibi hediyeler takdim ediliyor. Bu hac malzemeleri genellikle Türkiye’den alınıyor.

Her yıl artış gösteren kutsal toprakların ziyaretçi sayısı hacmalzemeleri sektörünün gelişmesinesebepoldu. Türkiye’de üretilen hac malzemeleri sadece Mekke ve Medine’ye değil çevre ülkelere bile ihraç edilmeye başladı. Satılan çoğu hac malzemesi de Türkiye’den götürülüyor. Hatta Mekke ve Medine’de sadece Türk değil diğer ülkelerden gelen hacılar da Türk mallarını tercih ediyor.

Hac Malzemeleri Satan Dükkan Nasıl Açılır?

Hac malzemeleri satan dükkan açabilmek için Belediye Başkanlığı, Vergi Dairesi ve Esnaf Odalarına başvuruda bulunmalısınız. Başvuruyla birlikte dükkanın açılacağı mekan seçilir. Cami, mescit veya türbe yakınları gibi hacı adaylarının görebileceği yerlerin seçilmesi faydalı olacaktır. İşyerinin dizaynı da dini hassasiyetlere uygun olmalıdır. Dükkanda ilahiler veya tasavvuf müziği dinlenebileceği gibi gül kokusu veya gizle bir tütsü yakılabilir. Böylece dükkana girenin manevi bir havaya bürünmesi sağlanır.

Hac Malzemeleri Nereden Alınabilir?

Büyüyen hac malzeme sektörü üretici ve toptancıların sayısını da arttırdı. Türkiye’nindört bir yanında hac malzemesi toptancılarına rastlamak mümkündür. Dükkan açılmadan toptancılar dolaşılıptedarik ve fiyat araştırması yapılmalıdır. Satacağınızürünleri tedarik ettikten sonra satır fiyatlarınızı belirleyip satışa başlayabilirsiniz. Sadece Türkiye’de üretilen ürünlerin değil hurma ve zemzem suyu gibi ürünlerin de bir çok yerde toptancısı bulunmaktadır. Hatta sanal marketler internet üzerinden de satış yapmaktadır. Dükkanda sadece hac malzemeleri değil dini kitaplar ve başka dini ürünler de satılabilir.

Hac Malzemeleri Maliyeti ve Kazancı

Yaklaşık 30 bin lira gibi bir maliyetle orta büyüklükte bir dükkanın içini hac malzemeleri ile doldurmak mümkündür. Özellikle Ramazan aylarında ve hac öncesi gibi işlerin yoğunlaştığı dönemlerde iyi bir kazanç sağlamak mümkündür. Bu tavsiyeler ışığında açılacak dükkânlarda harcamaları kısarak kar arttırılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ