Banka ve Krediler

Halkbank Dialog Nedir?

Halkbank Dialog Nedir?

Küçük esnaf ve sanayiciye kredi vererek onların büyümelerini sağlamak üzere kurulmuş olan Halkbank günümüzde maaşlı çalışan kesimin ve emekli maaşı alanların önemli bir kısmını da müşteri portföyüne dahil etmiştir. Halkbank dialog yapılmasını istediğiniz bankacılık işlemlerini telefon ile iletişim kurarak çözmenin adıdır. Halletmeniz gereken banka işlemlerini müşteri hizmetlerini 7 gün 24 saat arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri temsilcilerini 0850 222 0 400 numaralı telefondan ya da  444 0 400 numarasından Türkiye’nin her yerinden arayabilirsiniz. Dilerseniz müşteri temsilcisine bağlanarak, dilerseniz müşteri temsilcisine bağlanmadan kısa yol tuşları ile ve sesli yanıt sistemi üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Dilek ve şikayetlerinizi de bu numaralar üzerinden iletebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşılır?

Halkbank dialog bağlantısı kurmadan önce bankacılık hizmet sözleşmesinin imzalanması gerekir. Hizmet sözleşmesini imzalamak için şubelerden birine müracaat etmeniz gerekir. Halkbank şubesine başvuru yaptıktan sonra dialog hizmetlerinden faydalanmak için gereken şifre ve müşteri numarası vb. gerekli bilgileri öğrenip müşteri hizmetleri servisinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Dialog hizmetinin güvenli bir şekilde kullanılması amacı ile bazı güvenlik işlemleri bulunmaktadır. Bu işlem sayesinde, yapılacak olan bankacılık işlemlerinin herhangi bir sıkıntı ve endişeye maruz kalmayacağı ve işlemlerin güven içinde yapılması hedeflenmiştir. Öncelikle banka müşterisinin banka nezdinde bulanan kayıtlı bilgileri üzerinde doğrulama yapıldığından bu bilgilerin güncellenmesi ya da güncel tutulması sağlıklı bir hizmet alma adına önemlidir.

Bankacılık ürünleri ve karşı karşıya olduğunuz hizmet kalitesi ile ilgili dilek, talep ve şikayetlerinizi Halkbank dialog numaralarını arayıp sesli yanıt sistemi üzerinden mutlu müşteri merkezine iletebiliyorsunuz. Müşteri hizmetlerini 444 0 400 numarası üzerinden ulaşmak isteyenlerin telefonundan arama süresine bağlı olarak dakikaları düşer. Ancak bu numara üzerinden aranıldığında iletişim kurmak daha hızlı olur. Müşteri hizmetlerine bu numaradan ulaşanlar 5 no’lu tuş ile mutlu müşteri merkezine, 0 no’lu tuş ile müşteri temsilcisine kolayca ulaşabilmektedir. Telefonundan dakikalarının düşmesini istemeyen müşteriler ise 0850 222 0 400’ü arayabilirler. Ancak bu numaradan müşterilerin ulaşımı biraz uzun sürebilmektedir. Kayıp ve çalıntı bildirimleri için de bu numaralara ulaşarak bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Halkbank dialog kullanılarak yapılan ve yeni yapılacak görüşmeler güvenlik önlemleri kapsamında kayıt altına alınır. Dialog işlemlerinde kullanmak için üretilen şifrenin en fazla 3 ayda bir olmak üzere belirli zaman aralıklarında güncellenmesinde yarar vardır. Her 3 ayda bir sistem şifre değişim zamanının geldiğini ve kullanıcı şifresinin değiştirilmesi gerektiğini otomatik olarak hatırlatır. Yapılması istenilen işlemlere yönelik olarak kullanıcı tarafından limitler ve kısıtlamalar belirlenebilir. Kısıtlamalı limit koymanın yanında talep edilirse belirlenen hesap ve kart çeşitleri gizlenebilir ya da kullanıma tekrar açılabilir. Yine müşteri tercihine göre bazı işlemler için belirlenen limit sınırına kadar güvenlik ile ilgili uygulamalar yapılabilir. Müşteri hizmetleri numarasının başına +90 ekleyerek yurt dışından da ulaşabilirsiniz.

Kısa Yol Tuşları ile Ulaşmak

Halkbank müşterilerinden Halkbank dialog aracılığı ile hizmet almak isteyenler genellikle direk bağlanma sorunundan, müşteri temsilcisine ulaşamamaktan yakınmaktadırlar. Bu nedenle de birçok müşteri bankanın merkez ve şubelerindeki direk numaraları arayarak işlemlerini yapmak istemektedirler. Bu durum da hem banka çalışanlarının işlerini zorlaştırmakta, hem de müşteri lerbeklentilerine cevap alamamaktadır. Oysa ki müşteri hizmetlerini aradığınızda kısa yol tuşlarını kullanarak bu sorunu gidermek sizin elinizde. Bunun için Halkbank’ın 444 0 400 numarasını tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanmanız gerekir. 444 0 400 numarasını aradıktan sonra telesekreterin konuşmaya başladığı an 5i tuşlayın. Bu yöntem genellikle işe yarar. Fakat yine de sonuç alamazsanız, ola ki yoğunluktan dolayı sistemden bağlantı kurulamadı, o zaman menülere giriş yaptıktan sonra devamlı ‘0’ (sıfır)ı tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Hangi İşlemler Yapılabilir?

Sesli yanıt sistemi üzerinden yapılabilecek birçok Halkbank dialog işlemi bulunmaktadır. Bankacılık işlemleri, başvuru işlemleri, kart işlemleri, müşteri hesabı kullanıcısı tarafından belirlenmiş olan özel seçenekler, parola ve şifre üretme ve güncelleme işlemleri, mutlu müşteri merkezi işlemleri, kısa mesaj, hesap bilgileri ile ilgili işlemler, mobil destek hizmetleri gibi alanlarda hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra, ürün ve fiyat bilgileri işlemleri gibi hizmetler sunulduğu gibi günden güne artan hizmet ve ürün çeşitlerine de cevap verilmektedir. Bu işlemler arasından hesap bilgileri ile ilgili işlemler, yatırım işlemleri, para transferleri, döviz işlemleri, düzenli ödeme talimatları ve iptalleri, online ödemeler ve ödeme iptali, banka kartı ve Bank 24 Jet Kart işlemleri, kredi kartı işlemleri ve teknik destek gibi hizmetler müşteri temsilcisi ile görüşerek yapılabilmektedir.

Müşteri temsilcisi ile görüşmeden sesli yanıt sistemi aracılığı ile Halkbank dialog işlemlerini gerçekleştirmek de mümkündür. Sesli yanıt sistemini kullanabilmek için öncelikle sesiniz ile ilgili kayıt işlemi yaptırmanız gerekir. Bu sistem üzerinden dialog şifresi ile işlem yapılabileceği gibi kredi kartı şifresi ile ya da TC kimlik numarası ile de işlem yapmak mümkündür. Dialog şifresi ile başkasına ait kredi kartı borcunu ödeme işlemi, gönderilen EFT’yi sorgulama ve hesap bakiyesini öğrenme gibi işlemler yapılmaktadır. Kredi kartı şifresi ile bakiye sorgulama, ekstre bilgisi alma işlemi ve kart borcunu öğrenme gibi işlemler yapılmaktadır. TC kimlik no ile ise kredi kartı başvuru sorgulaması işlemi yapılabilmektedir. Müşteri temsilcisi ile görüşmeden yapılabilecek işlemler için 444 0 400 numaralı telefonu aramanız gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ayhan tarakcı dedi ki:

    Halbank dialog sistemi çok güzel olmuş, ilk başta güvenlik ile ilgili teredüttlerim olsada şuan tamamen güveniyorum, yüksek seviyeli güvenlikli yapmışlar.

BİR YORUM YAZ